Zavrieť

Porady

Penalizačná faktúra

Dobrý deň,potreboval by som poradiť ako má vyzerať penalizačná faktúra.Existuje nejaké tlačivo ? Ďakujem
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Podla mna ako bezna faktura. Predmetom fakturacie budu penale. Do textu by som pripisala aj odvolavku na zmluvu, na zaklade ktorej k poruseniu podmienok doslo a narokujete si na penale - zmluvnu pokutu.

Vid. aj linky:
http://www.porada.sk/t107354-penalizacna-faktura.html
http://www.porada.sk/t43274-pokuty-a-penale.html
http://www.porada.sk/t83729-faktura-penale.html
http://www.porada.sk/t89641-penalizacne-faktury.html
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mám vystaviť penalizačné faktúry a nie som si istá úrokovou sadzbou. Našla som toto: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb a neviem, ktorú sadzbu mám použiť. Faktúry boli splatné 25.09.2009 a 22.10.2009.

Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak nie je dohodnuté inak, platí dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS (hlavné refinančné operácie) v čase splatnosti faktúry t.j. 2,50 x 2 = 5,0 %.
1 x 2 = 2,0%
Naposledy upravil ego.mc : 23.11.09 at 08:45
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ego.mc Pozri príspevok
Ak nie je dohodnuté inak, platí dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS (hlavné refinančné operácie) v čase splatnosti faktúry t.j. 2,50 x 2 = 5,0 %.
Takže mám faktúru po splatnosti 59 dní, penále vypočítam:
(600 eur/360)/100x5x59 = 4,92 eur

Mám to správne?

Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie ste banka, tak počítajte 365 dní.
600/365/100x5x59=4,85 €
600/365/100x2x59=1,94 €
Naposledy upravil ego.mc : 23.11.09 at 08:47
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ego.mc Pozri príspevok
Ak nie je dohodnuté inak, platí dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS (hlavné refinančné operácie) v čase splatnosti faktúry t.j. 2,50 x 2 = 5,0 %.
faktury mala splatne 25.09.2009 a 22.10.2009 a v tom case je urokova sadzba 1%... takze dvojnasobok su 2%...

alebo sa mylim?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nemýliš, mýlil som sa ja.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
andreaS Pozri príspevok
faktury mala splatne 25.09.2009 a 22.10.2009 a v tom case je urokova sadzba 1%... takze dvojnasobok su 2%...

alebo sa mylim?
ego.mc Pozri príspevok
Nemýliš, mýlil som sa ja.
Ďakujem vám veľmi pekne.
0 0
alibernet alibernet

alibernet je offline (nepripojený) alibernet

POZOR - od 01.01.2009 bolo zmenené nariadenie vlady Do 31.12.2008 platilo, že výška úroku z omeškania je dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu, ale s účinnosťou od 01.01.2009 platí, že výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
alibernet Pozri príspevok
POZOR - od 01.01.2009 bolo zmenené nariadenie vlady Do 31.12.2008 platilo, že výška úroku z omeškania je dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu, ale s účinnosťou od 01.01.2009 platí, že výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

http://www.kenderes.sk/advok/index.p...&action=result našla som túto stránku, kde mi rátalo úrok 9 % (asi 8+1)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Samozrejme, lebo od 1.1.2009 počítame úroky z omeškania takto:
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

http://www.porada.sk/1105024-post5.html
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

alibernet Pozri príspevok
POZOR - od 01.01.2009 bolo zmenené nariadenie vlady Do 31.12.2008 platilo, že výška úroku z omeškania je dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu, ale s účinnosťou od 01.01.2009 platí, že výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Mohol by si vysvetliť tých 8 percentuálnych bodov, napr. na tomto príklade?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Takto : pripocitas k zakladnej urokovej sadzbe ( v našom príklade je to 1%) spominanych 8 percent.. bodov. Teda 1+8= 9 % je úrok z omeskania (p.a.).

Dlžná čiastka 600 Eur a 59 dní bolo omeškanie
600x0,09 = 54 € ročný úrok
Vypočítame denný úrok a násobíme počtom dní omeškania
54/365x59 = výsledok sú úroky z omeškania
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vďaka, Andyke. Prečo tam nie je jednoducho 8 percent, ale 8 percentuálnych bodov? Čo je to - doslovný preklad?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak by bolo písané, že o percentá, potom
základná úroková sadzba 1 % zvýšená o 8 % =
1*8/100 = 1,08 %
Naposledy upravil Andyke : 23.11.09 at 20:26
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nezvyšuje sa sadzba o 8 %, ale úroky sú vyššie. Porovnávam texty tohto nového nariadenia a text v našom obchodnom zákonníku v roku 2007:

§ 3
(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.


§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.
Naposledy upravil Mária27 : 23.11.09 at 20:19
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Mária27 Pozri príspevok
Vďaka, Andyke. Prečo tam nie je jednoducho 8 percent, ale 8 percentuálnych bodov? Čo je to - doslovný preklad?
Percentuálny bod udáva zmenu hodnoty v percentách, teda vyjadruje percentuálny nárast alebo percentuálny pokles, takže napr. v prípade, ak je úroková sadzba 4% a zmení sa (klesne) na 3%, potom sa úroková sadzba zmenila o jeden percentuálny bod.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

No už vidím, že budeme mať percentuálne body. Ako som uviedla vyššie, mávali sme percentá.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Klient mi meska z uhradenim faktury uz druhy mesiac. Zial nedavala som do faktury poznamku o penaloch pri neuhradeni. Je mozne aj v tomto pripade pozadovat penale (uroky) s tym, ze mu to poslem oznamenie v upomienke, ze ak mi neuhradi fakturu do .... tak budem nutena mu uctovat uroky z omeskania?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Áno.
1 0
Načítať ďalšie