Zavrieť

Porady

"ˇželezný šrot"

Dobrý večer,

prosím, poraďte mi, mám problém:
S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou a výkupom železného šrotu. Je platcom DPH. Kovový šrot nakupuje od firiem ( platcov DPH), ale hlavne od fyzických osôb - občanov. Tento šrot odpredáva spracovateľovi ( firme) - platcovi DPH.
1. Ako vypočítať DPH a vystaviť pre túto firmu faktúru: máme vypočítať DPH z celej faktúry, ako "klasický predaj", aj keď na vstupe vlastne DPH nemáme, resp. máme len z faktúry od platcov DPH, alebo vypočítame DPH len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny ( § 66)?
2. Do ktorých riadkov daň. priznania DPH budem tento šrot uvádzať?

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    danielko
    Dobrý večer,

    prosím, poraďte mi, mám problém:
    S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou a výkupom železného šrotu. Je platcom DPH. Kovový šrot nakupuje od firiem ( platcov DPH), ale hlavne od fyzických osôb - občanov. Tento šrot odpredáva spracovateľovi ( firme) - platcovi DPH.
    1. Ako vypočítať DPH a vystaviť pre túto firmu faktúru: máme vypočítať DPH z celej faktúry, ako "klasický predaj", aj keď na vstupe vlastne DPH nemáme, resp. máme len z faktúry od platcov DPH, alebo vypočítame DPH len z rozdielu nákupnej a predajnej ceny ( § 66)?
    2. Do ktorých riadkov daň. priznania DPH budem tento šrot uvádzať?

    Ďakujem za radu.
    Tento problém myslím že nie je tak zložitý.
    1. Firma, ktorá vykupuje šrot / Tvoja sro/ má stanovenú výkupnú cenu za kg medi, hliníka, železa atď. Príklad.: Ty vykúpiš 1 kg. medi od občana za 40,- Sk /bez DPH/ Občan nie je plátca DPH. Výkupná cena u spracovatela kam to Ty odovzdávaš je bez DPH napr. 55,- Sk /bez DPH/, Ty vystavíš fa na odberatela na 55 + 10,45 = 65,45 Sk. To je že 15,- Sk máš na 1 kg zisk
    2. Poddobne je to aj keď nakupuješ šrot od platcov DPH. Na ich faktúre vidíš za kolko Ti predsa ten šrot predávajú. Máš tam DZ+DPH=spolu cena. A určite nekúpiš šrot od takejto firmy za vyššiu cenu, než je výkupná cena u spracovatela, kam to Ty všetko odovzdávaš. /To by si šiel do straty/
    3. Sumár: od občana nakúpiš 1 kg medi za 40,- Bez DPH od firmy plátcu DPH kúpiš 1 kg medi napr. za 48,- Sk ale Ty tú všetkú meď čo si nakúpil budeš faktúrovať spracovatelovi za 55,- Sk bez DPH lebo on si takú výkupnú cenu stanovil a viac Ti nedá. Určite tá výkupná cena je pohyblivá a záleží od svetových cien farebných kovov.
    4. Až to robíš v nejakom softe napr. Alfa, každý slušný soft Ti to sám zaradí do DP DPH a o nič sa nemusíš starať. Je to klasický nákup materialu a predaj materialu.
    Takže asi takto by som to robil ja.
    Pekný večer želám...

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    ĎAKUJEM, Manuál,

    teraz mi spadol balvan zo srdca. Presne tak som robila, ale už mám poriadny hokej z celého DPH ( asi to budem tým dátumom) a dilema nastala u mňa po prečítaní § 66.

    Človek, ktorý vymyslel poradu, musí byť úžasný!!! Klobúk dole.
    Aj pred Vami, zatiaľ ste mi poradili vždy skvelo, keď mi bolo poriadne horúco.

    Ďakujem.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    Nakúpili sme majetok z firmy v konkurze (materiál, nedokončenú výrobu, drobný majetok aj dlhodobý majetok), zaúčtovala som faktúru na 042, nakoľko nemáme urobenú inventúru majetku. Časť z tohto majetku sme predali a časť šrotovali. Ako mám zaúčtovať tieto operácie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.