Zavrieť

Porady

Daňový náklad na zahr. ceste.

Ahojte
Potrebovala by som poradiť:
v rámci podpory predaja sme našim partnerom zabezpečili výlet do zahraničia na futbalový zápas. S našimi obchodnými partnermi išiel aj náš zamestnanec, ktorý sa o nich staral, zabezpečoval program atď.....
Chcela by som sa spýtať, či náklady na zabezpečenie zahraničnej cesty nášho zamestnanca sú daňovo uznané výdavky?
Náklady našich partnerov a niektoré náklady zamestnanca sú jasne nedaňové, ale ako je to s ubytovaním a letenkami?

Ďakujem pekne
Monika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monica838 Pozri príspevok
    Ahojte
    Potrebovala by som poradiť:
    v rámci podpory predaja sme našim partnerom zabezpečili výlet do zahraničia na futbalový zápas. S našimi obchodnými partnermi išiel aj náš zamestnanec, ktorý sa o nich staral, zabezpečoval program atď.....
    Chcela by som sa spýtať, či náklady na zabezpečenie zahraničnej cesty nášho zamestnanca sú daňovo uznané výdavky?
    Náklady našich partnerov a niektoré náklady zamestnanca sú jasne nedaňové, ale ako je to s ubytovaním a letenkami?

    Ďakujem pekne
    Monika
    No nie som si istý, ale podľa môjho názoru by to mohol byť daňový náklad len v tom prípade, keby ten zamestnanec plnil také úlohy (resp. účel pracovnej cesty), ktoré by bol v súlade s predmetom činnosti firmy. Teda ak firma robí napr. inštalatérske činnosti a zamestnanec cez pracovnú cestu bude robiť doprovod a sprievodcu rodinným príslušníkom konateľa, tak tieto náklady asi ťažko budú daňovým nákladom (viem, že nebol s deťmi konateľa, ale je to v podstate podobné, ako ísť s obchodnými partnermi na futbalový zápas).

    Keby to bola cestovka (ktorá má v náplni činnosti zabezpečovanie zájazdov) a ten zamestnanec by vystupoval ako sprievodca či delegát firmy, tak by to bolo podľa mňa OK.

    Skús sa na to pozrieť nestranne.

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Ďakujem pekne za radu
    Máš pravdu
    Môžem ešte poprosiť o radu:
    zamestnanec si spravil vyúčtovanie pracovnej cesty a boli mu vyplatené zahraničné diéty (po odpočítaní stravného, ktoré mu bolo poskytnuté). Toto stravné je pre mňa daňovo uznateľné?

    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monica838 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za radu
    Máš pravdu
    Môžem ešte poprosiť o radu:
    zamestnanec si spravil vyúčtovanie pracovnej cesty a boli mu vyplatené zahraničné diéty (po odpočítaní stravného, ktoré mu bolo poskytnuté). Toto stravné je pre mňa daňovo uznateľné?

    Ďakujem
    Čo myslíš tým "stravné"? Upresni prosím.

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Najprv som dostala zahraničné vyúčtovanie s tým, že nemal poskytnutú stravu na pracovnej ceste, kde bol vyslaný. Takže som mu vypočítala podľa vyúčtovania koľko mu prináleží ak bol na pracovnej ceste. Tento výlet nám vybavovala sesterská spoločnosť v ČR, ktorá nám teraz poslala faktúru za ubytovanie, letenky, atď pre našich partnerov a zamestnanca.....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monica838 Pozri príspevok
    Najprv som dostala zahraničné vyúčtovanie s tým, že nemal poskytnutú stravu na pracovnej ceste, kde bol vyslaný. Takže som mu vypočítala podľa vyúčtovania koľko mu prináleží ak bol na pracovnej ceste. Tento výlet nám vybavovala sesterská spoločnosť v ČR, ktorá nám teraz poslala faktúru za ubytovanie, letenky, atď pre našich partnerov a zamestnanca.....
    A kde je to stravné?

    To akože na faktúre bola položka - raňajky obedy a večere? Tak ani to nie je daňový náklad.

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Stravné a vreckové som účtovala na vyúčtovaní do daňových nákladov na 512. A teraz mám na faktúre letenky, ubytovanie, občerstvenie, prehliadku štadióna.....
    Na faktúre nie je strava, lebo tú nám sesterská spoločnosť nezabezpečovala, len ubytovanie mali s raňajkami....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Monica838 Pozri príspevok
    Stravné a vreckové som účtovala na vyúčtovaní do daňových nákladov na 512. A teraz mám na faktúre letenky, ubytovanie, občerstvenie, prehliadku štadióna.....
    Na faktúre nie je strava, lebo tú nám sesterská spoločnosť nezabezpečovala, len ubytovanie mali s raňajkami....
    Asi sa nerozumieme - aké stravné mu bolo poskytnuté?

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Pôvodne som mala len jeho vyúčtovanie ZPC. Tak som ju brala ako služobnú cestu a vypočítala som mu diéty, ktoré mu prináležia, lebo podľa jeho záznamov bol na ZPC a nebolo mu poskytnuté stravovanie. Toto som zaúčtovala na 512 - stravné a vreckové na pracovnej ceste daňové.

    Daňový náklad na zahr. ceste.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.