Zavrieť

Porady

Auto v podnikani, ano ci nie?

Potrebovala by som poradit.
FO, ktora popri beznom zamestnani este na zivnost pracuje aj DJ. Moze si auto prihlasit na podnikanie a vykazovat vsetky naklady s tym spojene? Ale ma to hacik, auto je napisane na jeho manzelku. Je mozne spisat zmluvu o prenajme mot.vozidla za "smiesnu" sumu, s tym, ze do zmluvy sa zakomponuje kto bude platit cestnu dan? Alebo to nie je vobec mozne.
Ak to bude mozne, musi sa pisat aj kniha jazd?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Nanette33 Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradit.
    FO, ktora popri beznom zamestnani este na zivnost pracuje aj DJ. Moze si auto prihlasit na podnikanie a vykazovat vsetky naklady s tym spojene? Ale ma to hacik, auto je napisane na jeho manzelku. Je mozne spisat zmluvu o prenajme mot.vozidla za "smiesnu" sumu, s tym, ze do zmluvy sa zakomponuje kto bude platit cestnu dan? Alebo to nie je vobec mozne.
    Ak to bude mozne, musi sa pisat aj kniha jazd?
    Auto je zrejme v bezpodielovom spoluvlastníctve, takže manželka by nemala auto prenajímať svojmu manželovi. Vy však môžte aj tak toto auto využívať pri podnikateľskej činnosti, resp. ak to chcete mať na 100% môžte vykonať prepis na polícii - a potom odporúčam prihlásiť na DU na daň z motorových vozidiel, a bez toho aby ste ho vkladali do majetku firmy si môžte uplatňovať základné cestovné náhrady na km (0,183 eur/km) a spotrebované PHL prepočítané podľa spotreby uvedenej v TP. Pri tomto nemusíte viesť knihu jázd, ale robíte si cestovné príkazy. Ak si ho budete chcieť vložiť do majetku firmy .. tu prepis na Vašu osobu už odporúčam - knihu jázd od 1.3.2009 viesť nemusíte s tým, že do nákladov si uplatníte 80% z celokových nákladov na spotrebované PHL.
    Takze ak mam tomu rozumiet musi byt auto napisane na podnikatela, v tomto pripade na manzela. Radsej.
    Pri tych cestovnych prikazoch - je potrebne ich robit na kazdu cestu, alebo staci tyzdenne, pripadne mesacne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nanette33 Pozri príspevok
    Takze ak mam tomu rozumiet musi byt auto napisane na podnikatela, v tomto pripade na manzela. Radsej.
    Pri tych cestovnych prikazoch - je potrebne ich robit na kazdu cestu, alebo staci tyzdenne, pripadne mesacne.
    chceš auto vložiť do podnikania, alebo si uplatňovať sadzbu základnej náhrady+PHM ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak je auto v BSM, nemusí ho prepisovať manžel na seba. Splní si oznamovaciu povinnosť k dani z motorových vozidiel a do konca januára nasl. roka zaplatí daň z mot. vozidiel.
    Ak si chce uplatňovať sadzbu základnej náhrady+spotrebu PHM, vedie evidenciu jázd na služobné účely. /eviduje každú jazdu, ako často to bude zapisovať do knihy jázd, je na ňom/. Cenu PHM musí preukázať dokladom o nákupe PHM - nestačí orientačná cena napr. z internetu.

    rikabbb je offline (nepripojený) rikabbb

    som optimista... rikabbb
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak je auto v BSM, nemusí ho prepisovať manžel na seba. Splní si oznamovaciu povinnosť k dani z motorových vozidiel a do konca januára nasl. roka zaplatí daň z mot. vozidiel.
    Ak si chce uplatňovať sadzbu základnej náhrady+spotrebu PHM, vedie evidenciu jázd na služobné účely. /eviduje každú jazdu, ako často to bude zapisovať do knihy jázd, je na ňom/. Cenu PHM musí preukázať dokladom o nákupe PHM - nestačí orientačná cena napr. z internetu.
    nemusi byt uzatvorena ani dohoda v bezpodielovom vlastnictve? medzi manzelmi?

    rikabbb je offline (nepripojený) rikabbb

    som optimista... rikabbb
    Nanette33 Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradit.
    FO, ktora popri beznom zamestnani este na zivnost pracuje aj DJ. Moze si auto prihlasit na podnikanie a vykazovat vsetky naklady s tym spojene? Ale ma to hacik, auto je napisane na jeho manzelku. Je mozne spisat zmluvu o prenajme mot.vozidla za "smiesnu" sumu, s tym, ze do zmluvy sa zakomponuje kto bude platit cestnu dan? Alebo to nie je vobec mozne.
    Ak to bude mozne, musi sa pisat aj kniha jazd?


    mozem si v tomto pripade dat navigaciu do nakladov?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Nepytaj sa na dvoch miestach, dievcata sa ti snazia poradit aj tu, kde si zadal svoju otazku: http://www.porada.sk/t113857-je-nakladom-navigacia.html

    rikabbb je offline (nepripojený) rikabbb

    som optimista... rikabbb
    Lianka Pozri príspevok
    Nepytaj sa na dvoch miestach, dievcata sa ti snazia poradit aj tu, kde si zadal svoju otazku: http://www.porada.sk/t113857-je-nakladom-navigacia.html
    ja s poradou asi neviem robit mrzi ma to neviem kde mam sledovat odpovede...skacem hore dole ...ospravedlnujem sa

    rikabbb je offline (nepripojený) rikabbb

    som optimista... rikabbb
    PORADY > Účtovníctvo, dane, právo, BOZP > Daň z motorových vozidiel na dvoch miestach znamena tu a v zaciatkoch ponikania vsaK?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.