Zavrieť

Porady

poštovné +DPH na faktúre

Dobrý deň. Objednala som od dodávateľa tovar.Prišla mi faktura na ktorej je naúčtovaná cena bez DPH+poštovné+dobierka a z výslednej sumy vypočítane a prirátané dph.Teda aj na poštovné napočítané DPH.Balík išiel Sl.poštou. Je to tak v poriadku? Veď na poštu sa DPH nevsťahuje.Alebo som to zle pochopila? Veď ked pojdem na poštu s balíkom zaplatím len toľko koľko je v cenníku a neúčtujú mi aj DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ami2 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Objednala som od dodávateľa tovar.Prišla mi faktura na ktorej je naúčtovaná cena bez DPH+poštovné+dobierka a z výslednej sumy vypočítane a prirátané dph.Teda aj na poštovné napočítané DPH.Balík išiel Sl.poštou. Je to tak v poriadku? Áno, je, nefakturovala pošta ale dodávateľ, takže je to OK. Veď na poštu sa DPH nevsťahuje.Alebo som to zle pochopila? Veď ked pojdem na poštu s balíkom zaplatím len toľko koľko je v cenníku a neúčtujú mi aj DPH.
    Odpoveď v texte.

    GaborM je offline (nepripojený) GaborM

    GaborM
    Naozaj je v poriadku, že je tam DPH naúčtované na poštovné? Prečo?
    Len preto lebo je poštovné na faktúre? Alebo je možné oddeliť, človek si síce narobí viac roboty, poštovné od balného a na poštovné nedať DPH?
    Tam predsa nepridávam žiadnu pridanú hodnotu.

    Nové poštovné je naozaj DES, tam kde stačila obálka na dobierku za 1,5 €, bude tá istá obálka (zmiernili požiadavky na balík) zrazu balíkom na dobierku (na list nebude možná dobierka) za 2,9 EUR a to je už citelný rozdiel pre zákazníka a aj pre mňa ako vlastníka e-shop-u. A keď na to ešte mám dať aj DPH ...

    GaborM je offline (nepripojený) GaborM

    GaborM
    liba2 Pozri príspevok
    poštovné ako oslobodené plnenie sa vzťahuje len pre poštu
    OK poďme dalej. Ak spoluvlastníka e-shop-u ma táto problematika naozaj zaujima, keďže pošta ide výrazne zmeniť niektoré podmienky a s tým súvisiace platby.

    Zákon o DPH §22, odstavec 2., pís. b)

    súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

    Aplikujúc toto je všetko v poriadku a na poštovné uplatním DPH, ale ...

    Zákon o DPH §22, odstavec 3

    Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.

    Podľa môjho názoru je poštovné výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Kde je potom prosím pravda?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    § 22 ods.3 hovorí o prechodných položkách, prechodnými položkami sú zálohy na vratné obaly alebo istiny, poštové služby oslobodené od DPH sa naozaj vzťahujú iba na poštu, ktorá ma licenciu na tieto služby
    Naposledy upravil babi2 : 22.06.09 at 08:26

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    GaborM Pozri príspevok
    OK poďme dalej. Ak spoluvlastníka e-shop-u ma táto problematika naozaj zaujima, keďže pošta ide výrazne zmeniť niektoré podmienky a s tým súvisiace platby.

    Zákon o DPH §22, odstavec 2., pís. b)

    súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

    Aplikujúc toto je všetko v poriadku a na poštovné uplatním DPH, ale ...

    Zákon o DPH §22, odstavec 3

    Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.

    Podľa môjho názoru je poštovné výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Kde je potom prosím pravda?
    Poštovné určite nie je výdavok platený v mene a na účet zákazníka. Ty platíš poštovné pošte vo svojom mene a na svoje náklady a zákazníkovi ho pripočítavaš k cene /nechcem použiť slovo prefakturovávaš, aby sme neposunuli inam doskusiu.../.č

    poštovné +DPH na faktúre

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.