Zavrieť

Porady

DPH z zahraničných blokov - daňovo?

Dobrý deň,

klient si kúpil v českej republike tovar v hotovosti, ktorý nie je daňovo uznateľný. Doklad o nákupe má z registračnej pokladnice, kde je vyčíslená aj česká DPH. Na Slovensku by mal samozrejme doklad samozdaniť zo sume bez českej dane. Keďže, tovar je nedaňový, tak nie je nárok na odpočet z DPH na vstupe zo samozdanenia.Česká DPH bude predpokladám automaticky nedaňový náklad, podobne ako celý tovar. A teraz, bude DPH na vstupe zo samozdanenia daňový náklad, alebo nedaňový?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    tovar, ktorý nie je daňovo uznateľný... dobre rozumiem, že ide o tovar nesúvisiaci s podnikateľskou činnosťou (osobná spotreba)?
    V tomto prípade sa samozdanenie nerobí, DPH bola odvedená v ČR.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    No, ak je to kupované na firmu, tak nie som si istý, či netreba urobiť samozdanenie.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Dobre, ako by si pristúpila k normálnemu tovaru kúpeným v zahraničí cez registračnú pokladnu s tým, že bude použitý na Slovensku. Doklad z registračky bol vystavený s Českou DPH? samozdaniť či nie?
    nie , žiadne samozdanenie, veď predsa firma z ČR, keď vystavila doklad z ERP aj s DPH, tak ona ju odviedla v ČR.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Ak firma z ČR vystaví doklad z ERP s DPH, a tú DPH aj odvedie, pričom tovar skončil na Slovenku, tak je to všetko v poriadku? Pričom, keby sa jedná o faktúru a dajme tomu, že na tej faktúre tiež slovenský odberateľ nebol identifikovaný ako platca DPH, a tým pádom firma vystavila doklad s DPH, ktorú v konečnom dôsledku aj odvedie, tak tiež by bolo všetko v poriadku? Žiadne samozdanenie? Napriek tomu, že faktúra nebola vystavená správne? Ak nie, aký rozdiel potom medzi dokladom z ERP a faktúrou?
    predsa keď ste v ČR a nakupujete cez ERP ako by vám mohol predajca vystaviť bloček z ERP bez DPH ? keby zrovna vedel , že ste platca DPH, tým pádom by vám mal vystaviť fa bez DPH a vy ju na SK samozdaníte, keď vám vystaví fa s DPH , tak ste mu zrejme nepredložil kartičku s prideleným IČ DPH na SK a on vám nemá dôvod fa vystaviť bez DPH.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    S tým všetkým súhlasím. Ide mi teraz o to, že sa stala niekde teda chyba. Že sa buď slovenský platiteľ nepreukázal ako platiteľ DPH na Slovensku, alebo či vôbec mohol kúpiť tovar určeným na Slovensko cez ERO. Chcem sa dostať hlavne k tomu, či nebola v tomto prípade porušená určitá daňová povinnosť, ktoré súvisí s miestom dodania tovaru a s tým príslušnými opatreniami posudzovania z daňového hľadiska takejto skutočnosti.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Pokiaľ tovar zakúpený v inom členskom štáte spĺňa podmienky uvedené v §11 zák. o DPH, podlieha samozdaneniu bez ohľadu na to, či bol alebo nebol zaťažený daňou v inom čl.štáte.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Výborne. Takže podľa mňa nákup prostredníctvom ERP v inom členskom štáte stále spĺňa podmienky uvedené v § 11 zákona o DPH. Obstaranie bolo robené na účet firmy, takže samozdanenie by malo byť. No a vrátim sa k mojej pôvodnej otázky. V prípade, že nie je nárok na odpočet zo samozdanenia, z titulu, že ide o nedaňový tovar, predstavuje táto daň na vstupe daňový náklad alebo nedaňový.
    Monika Kováčová
    Milan Benka Pozri príspevok
    Pokiaľ tovar zakúpený v inom členskom štáte spĺňa podmienky uvedené v §11 zák. o DPH, podlieha samozdaneniu bez ohľadu na to, či bol alebo nebol zaťažený daňou v inom čl.štáte.
    Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.
    Ak doklad o nákupe chcem zaúčtovať, tak nenakupujem ako turista, ale ako podnikateľ ( v riešenom príklade platiteľ dane). Ale máš pravdu, treba na to dávať pozor.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Treba rozlišovať NÁKUP Turista, a NÁKUP Platiteľ DPH FIRMA.
    Jedná sa o nákup platiteľ DPH firma, za firemné peniaze

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    cejo Pozri príspevok
    Výborne. Takže podľa mňa nákup prostredníctvom ERP v inom členskom štáte stále spĺňa podmienky uvedené v § 11 zákona o DPH. Obstaranie bolo robené na účet firmy, takže samozdanenie by malo byť. No a vrátim sa k mojej pôvodnej otázky. V prípade, že nie je nárok na odpočet zo samozdanenia, z titulu, že ide o nedaňový tovar, predstavuje táto daň na vstupe daňový náklad alebo nedaňový.
    Nie každý nedaňový náklad automaticky zamedzuje vzniku nároku na odpočet DPH. Musíte bližšie špecifikovať o aký nedaňový náklad sa jedná.

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Milan Benka Pozri príspevok
    Nie každý nedaňový náklad automaticky zamedzuje vzniku nároku na odpočet DPH. Musíte bližšie špecifikovať o aký nedaňový náklad sa jedná.
    Ide o nákup elektroniky, ktorá podľa mňa nie je pre danú firmu výdavkom za dosiahnutia a udržania príjmov.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    cejo Pozri príspevok
    Ide o nákup elektroniky, ktorá podľa mňa nie je pre danú firmu výdavkom za dosiahnutia a udržania príjmov.
    Záleží na druhu elektroniky a obhájiteľnosti daňovej uznateľnosti nákladu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.