Zavrieť

Porady

Zivnost a dohoda o vykonani prace

Dobry den,

prosim niekoho o radu. Doteraz som pracovala na zivnost na konkretnom projekte, ktory uz skoncil. Organizacia mi ponuka pracu na dalsom projekte, avsak len na Dohodu o vykonani prace, hoci pracu, ktoru mam vykonavat mam uvedenu v zivosti. Praca je viazana na 7 mesiacov, teda do konca tohto roka a odmena prevysi sumu 6 000,- EUR. Poradte mi, je pre mna vhodnejsie prerusit zivnost a pracovat na dohodu, konkretne ma zaujima:
- ak si ponecham zivnost a budem pracovat aj na DVP, pricom v danovom priznani mi vyjde minusovy stav za zivnost a DVP bude riadne zdanena, bude mi dan vratena?
- ak budem pracovat len na DVP a platit si zdravotne poistenie ako dobrovolne poistena osoba z minimalneho zakladu, budem musiet pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia pri zarobku na 6 000 Eur doplacat zdravotnej poistovni?
- ak budem pracovat len na DVP, je mozne si odpocitat nejake naklady suvisiace s danou pracou - napriklad cestovne na konretne prace?

Za odpoved vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gorka Pozri príspevok
    Dobry den,

    prosim niekoho o radu. Doteraz som pracovala na zivnost na konkretnom projekte, ktory uz skoncil. Organizacia mi ponuka pracu na dalsom projekte, avsak len na Dohodu o vykonani prace, hoci pracu, ktoru mam vykonavat mam uvedenu v zivosti. Praca je viazana na 7 mesiacov, teda do konca tohto roka a odmena prevysi sumu 6 000,- EUR. Poradte mi, je pre mna vhodnejsie prerusit zivnost a pracovat na dohodu, konkretne ma zaujima:
    - ak si ponecham zivnost a budem pracovat aj na DVP, pricom v danovom priznani mi vyjde minusovy stav za zivnost a DVP bude riadne zdanena, bude mi dan vratena?
    - ak budem pracovat len na DVP a platit si zdravotne poistenie ako dobrovolne poistena osoba z minimalneho zakladu, budem musiet pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia pri zarobku na 6 000 Eur doplacat zdravotnej poistovni?
    - ak budem pracovat len na DVP, je mozne si odpocitat nejake naklady suvisiace s danou pracou - napriklad cestovne na konretne prace?

    Za odpoved vopred dakujem.
    Práca na dohodu je pri takomto príjme pre teba nevýhodná. Príjem z § 5 /DoVP/ nie je možné započítať so stratou z § 6.
    Ak by si pracoval na živnosť, môžeš si znížiť základ dane o skutočné výdavky, príp. paušál 40 al. 60%. Pri dohode zdaňuješ celú sumu.
    Uplatnenie nezd.časti základu dane je rovnaké pri dohode aj živnosti.

    Ak zrušíš živnosť, musíš sa v ZP prihlásiť samoplatitel. Ak tvoj príjem prekročí vymer. základ samoplatitela, musíš podať RZZP a doplatiť rozdiel zdr. poistenia

    Zivnost a dohoda o vykonani prace

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.