Zavrieť

Porady

zálohová platba do EÚ a z EÚ - DPH

Chcem si ujasniť zálohové platby do EÚ a z EÚ. Mám obidva prípady.
Zálohová platba bola vo výške napr. 30 % ceny dodaného tovaru a bola v mesiaci máj. Tovar bude dodaný v mesiaci júl. Čítala som usmernenie DR SR k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a Usmernenie k určeniu dňa dodania tovaru do iného členského štátu. Vyplýva mi z toho, že do daňového priznania DPH mi nevstupujú zálohy, ale až celkové dodanie tovaru. Teda v priznaní sa mi objaví toto dodanie aj nadobudnutie až v mesiaci júl.
Uvažujem dobre?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Prijatý preddavok od kupujúceho z členského štátu EÚ - za účelom dodania tovaru do členského štátu EÚ:
    - daňová povinnosť dňom prijatia platby nevzniká, dodanie tovaru do iného členského štátu je oslobodené od dane podľa § 43,
    - v daňovom priznaní hodnota prijatej platby sa neuvádza, deň dodania tovaru určí platiteľ dane podľa § 19 ods. 8
    - do 15 dní od prijatia platby je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru podľa § 72

    Poskytnutý preddavok dodávateľovi z iného členského štátu EÚ - za účelom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu EÚ:
    - daňová povinnosť nevzniká, v daňovom priznaní platiteľ dane hodnotu zaplateného preddavku neuvádza
    - vznik daňovej povinnosti určí platiteľ dane podľa § 20

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ďakujem veľmi pekne, vychádza mi z toho, že uvažujem dobre.
    Naposledy upravil Tamila : 25.06.09 at 13:03

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    mandula Pozri príspevok
    Prijatý preddavok od kupujúceho z členského štátu EÚ - za účelom dodania tovaru do členského štátu EÚ:
    - daňová povinnosť dňom prijatia platby nevzniká, dodanie tovaru do iného členského štátu je oslobodené od dane podľa § 43,
    - v daňovom priznaní hodnota prijatej platby sa neuvádza, deň dodania tovaru určí platiteľ dane podľa § 19 ods. 8
    - do 15 dní od prijatia platby je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru podľa § 72

    Poskytnutý preddavok dodávateľovi z iného členského štátu EÚ - za účelom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu EÚ:
    - daňová povinnosť nevzniká, v daňovom priznaní platiteľ dane hodnotu zaplateného preddavku neuvádza
    - vznik daňovej povinnosti určí platiteľ dane podľa § 20
    Prosím Vás a ako je to pri službách kde je miesto dodania podľa §15 ods. 8) ? Ak je prijatý preddavok na takúto službu?
    Ďakujem

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    anka1 Pozri príspevok
    Prosím Vás a ako je to pri službách kde je miesto dodania podľa §15 ods. 8) ? Ak je prijatý preddavok na takúto službu?
    Ďakujem

    Pri prijatých preddavkoch od príjemcu služby z iného čl.štátu EÚ (príp. z tretej krajiny) podľa § 15 ods. 8, daňová povinnosť v tuzemsku nevzniká, v daňovom priznaní sa hodnota prijatej platby neuvádza, uvedie sa len v evidencii podľa § 70. Pri prijatí preddavku za službu s miestom dodania v inom členskom štáte je však platiteľ povinný vyhotoviť faktúru podľa § 73, a to do 15 dní odo dňa prijatia platby.

    zálohová platba do EÚ a z EÚ - DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.