Zavrieť

Porady

Pride mi danova kontrola po zruseni zivnosti a co mi v tom pripade hrozi ?

Aby som vysvetlil moj pripad: V minulom roku som presiahol obrat na registraciu DPH. Na DPH som sa ale nezaregistroval, uctovnicka mi povedala ze za to zaplatim pokutu len 60 EUR. Danove priznanie som podal v marci, ale zatial na to asi neprisli - ziadny pozdrav z danoveho. Kedze to uz bude coskoro a platenie DPH by malo pre mna likvidacne dosledky, chcem zivnost zrusit a zalozit s.r.o. Problem je ale, ze nechcem zbytocne putat pozornost danoveho, aby mi neprisli na danovu kontrolu. V skratke, danove podvody som nerobil, ale uctovnictvo to je jeden velky hnoj, jednoducho viem ze to nieje v poriadku. Niekolko nenahlasenych podnikatelskych uctov, niekolko tisic prijatych platieb mesacne - vypisov z bank mam asi 50 kg, ani som obalky neotvaral.
Ak zrusim zivnost, je velka sanca ze pride danova kontrola ? Ak pride a zisti nezrovnalosti (100% istota), aku pokutu za bordel v uctovnictve mozem dostat ? Myslim, ze niektore veci jednoducho uz nepojdu opravit alebo to bude nerealne, v tom obrovskom mnozstve platieb su rozne z chybnymi variabilnymi symbolmi a podobne. Jednoducho to neslo vykazovat vsetko zvlast, tak som urobil select z databazy o vsetkych transakciach, a vysledky som dal uctovnicke. Platby su aj zahranicne, na ktore sa viazu ine predpisy a neviem si ani predstavit ako to chcu kontrolovat.
Je lepsie v tomto pripade jednoducho pozastavit zivnost na 5 rokov a potom ju zrusit ? Nejaky znamy mi totiz hovoril, ze pri zruseni zivnosti zvyknu chodit.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ing_monkey Pozri príspevok
Aby som vysvetlil moj pripad: V minulom roku som presiahol obrat na registraciu DPH. Na DPH som sa ale nezaregistroval, uctovnicka mi povedala ze za to zaplatim pokutu len 60 EUR. Danove priznanie som podal v marci, ale zatial na to asi neprisli - ziadny pozdrav z danoveho. Kedze to uz bude coskoro a platenie DPH by malo pre mna likvidacne dosledky, chcem zivnost zrusit a zalozit s.r.o. Problem je ale, ze nechcem zbytocne putat pozornost danoveho, aby mi neprisli na danovu kontrolu. V skratke, danove podvody som nerobil, ale uctovnictvo to je jeden velky hnoj, jednoducho viem ze to nieje v poriadku. Niekolko nenahlasenych podnikatelskych uctov, niekolko tisic prijatych platieb mesacne - vypisov z bank mam asi 50 kg, ani som obalky neotvaral.
Ak zrusim zivnost, je velka sanca ze pride danova kontrola ? Ak pride a zisti nezrovnalosti (100% istota), aku pokutu za bordel v uctovnictve mozem dostat ? Myslim, ze niektore veci jednoducho uz nepojdu opravit alebo to bude nerealne, v tom obrovskom mnozstve platieb su rozne z chybnymi variabilnymi symbolmi a podobne. Jednoducho to neslo vykazovat vsetko zvlast, tak som urobil select z databazy o vsetkych transakciach, a vysledky som dal uctovnicke. Platby su aj zahranicne, na ktore sa viazu ine predpisy a neviem si ani predstavit ako to chcu kontrolovat.
Je lepsie v tomto pripade jednoducho pozastavit zivnost na 5 rokov a potom ju zrusit ? Nejaky znamy mi totiz hovoril, ze pri zruseni zivnosti zvyknu chodit.

Vzorový príklad ľahostajného, nezodpovedného prístupu k podnikaniu . Ver, že ani netuším, čo sa tu dá poradiť okrem toho, že ten hnoj, ako si sám povedal, je potrebné najprv poriadne upratať a až potom zvažovať, či živnosť prerušiť, zrušiť.....
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
neviem si ani predstavit ako to chcu kontrolovat.
oni si vedia nielen predstaviť ale aj zrealizovať

Ak zrusim zivnost, je velka sanca ze pride danova kontrola
daňová kontrola môže prísť kedykoľvek - archivovať daňové doklady je povinné po dobu 10 rokov
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ale vždy máš po ruke dve riešenia:
1. nechať to upratať skúsenej účtovníčke
2. tŕpnuť či príde daňová kontrola a uvalí pokutu za ten "mrník" čo máš v účte

vypisov z bank mam asi 50 kg, ani som obalky neotvaral.
uff,
Naposledy upravil hanelie : 26.06.09 at 12:59
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Inak, podľa profilu si podnikateľ-konateľ. Ten mrník máš v s.r.o. alebo v živnosti?
0 0
ing_monkey ing_monkey

ing_monkey je offline (nepripojený) ing_monkey

Paula Pozri príspevok
Inak, podľa profilu si podnikateľ-konateľ. Ten mrník máš v s.r.o. alebo v živnosti?
mrnik ? toto slovo som teda este nepocul. Niesom konatel s.r.o., toto sa tyka zivnosti.

Vzorový príklad ľahostajného, nezodpovedného prístupu k podnikaniu . Ver, že ani netuším, čo sa tu dá poradiť okrem toho, že ten hnoj, ako si sám povedal, je potrebné najprv poriadne upratať a až potom zvažovať, či živnosť prerušiť, zrušiť.....
skor k uctovnictvu, nie k podnikaniu.. To nerad pocujem, ale bude na tom nieco pravdy.. Uctovnictvo mam spracovane, ale nechcel som samostatne vykazovat kazdu platbu, lebo uctovnicka za to chcela 20 Sk na jednu uctovnu polozku. To by som viac na uctovnictve zaplatil ako na daniach... Preto niesu ani obalky pootvarane. Bolo by to sice pekne, ale nakladne. Boli tam navyse platby zo sluzieb CardPay, pri ktorych ani neboli variabilne symboly. To naozaj netusim ako toto uctuju ini...
No... a na upratovanie pred zrusenim zivnosti nemam moc casu, kedze to nejako vybavit do konca juna, aby som sa nemusel registrovat na socialke. Myslim ze uctovnictvo sa da upratat aj po tom ked mi nahlasia danovu kontrolu, nie ?

Celkovo, aku pokutu by som mohol dostat ak by neprisli na danovy podvod, ale na tento 'mrnik' lebo je mozne, ze upratanie toho bordelu by bolo drahsie ako pokuta z danoveho
Naposledy upravil ing_monkey : 26.06.09 at 13:42
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ing_monkey Pozri príspevok
skor k uctovnictvu, nie k podnikaniu.. To nerad pocujem, ale bude na tom nieco pravdy.. Uctovnictvo mam spracovane, ale nechcel som samostatne vykazovat kazdu platbu, lebo uctovnicka za to chcela 20 Sk na jednu uctovnu polozku. To by som viac na uctovnictve zaplatil ako na daniach... Preto niesu ani obalky pootvarane. Bolo by to sice pekne, ale nakladne. Boli tam navyse platby zo sluzieb CardPay, pri ktorych ani neboli variabilne symboly. To naozaj netusim ako toto uctuju ini...
Teda ako vieš, že tvoje DP bolo urobené správne? Ved predsa ak robíš normálne učto, tak aj položky ako vedenie účtu v banke treba účtovať. A neverím, že by si robil len paušal kde stačí sledovať príjmy a odvody. Len aby si na pokute nezaplatil viac ako by si bol dal účtovníčke za kvalitné spracovanie účta.
0 0
ing_monkey ing_monkey

ing_monkey je offline (nepripojený) ing_monkey

hanelie Pozri príspevok
oni si vedia nielen predstaviť ale aj zrealizovať
daňová kontrola môže prísť kedykoľvek - archivovať daňové doklady je povinné po dobu 10 rokov
Takze po 10 rokov ? to aby som si na tie obalky prenajal cely sklad Ja som to vyriesil tak, ze som urobil offshore v krajine, kde uctovnictvo robit netreba. Ale po zruseni zivnosti asi budem potrebovat aj srocku.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
offshore
rozumiem dobre:

firmu si založil v niektorom z daňových rajoch ?
0 0
ing_monkey ing_monkey

ing_monkey je offline (nepripojený) ing_monkey

Xanti Pozri príspevok
Teda ako vieš, že tvoje DP bolo urobené správne? Ved predsa ak robíš normálne učto, tak aj položky ako vedenie účtu v banke treba účtovať. A neverím, že by si robil len paušal kde stačí sledovať príjmy a odvody. Len aby si na pokute nezaplatil viac ako by si bol dal účtovníčke za kvalitné spracovanie účta.
No nerobil som pausalne vydavky... danove priznanie bolo teda v podstate urobene len priblizne, lebo polozky z uctu sa naozaj nespracovavali. Kolko by mohlo stat spracovanie takych 10000 poloziek na ucte ? da sa to urobit nejako automatizovane? lebo platit za kazdu polozku 20 Sk sa mi zda dobry nezmysel.. hlavne pri malych platbach. Ak mi to niekto vsetko zauctuje v cene do 700 EUR, tak sa na to dam. Ozaj, da sa podat dodatocne danove priznanie este aj teraz ? Alebo ako dorovnat vzniknute rozdiely pri dodatocnom zauctovani kazdej polozky zvlast ? Moc vela otazok davam, ze ?
0 0
ing_monkey ing_monkey

ing_monkey je offline (nepripojený) ing_monkey

hanelie Pozri príspevok
rozumiem dobre:

firmu si založil v niektorom z daňových rajoch ?
hej, presne tak... ale tym sa problemy este nekoncia. Okrem uctovnictva potrebujem aj poriadne dobreho danoveho poradcu, lebo zatial som mal stastie na uctovnicky, ktore s podobnymi vecami vobec nemaju skusenosti...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ing_monkey Pozri príspevok
No nerobil som pausalne vydavky... danove priznanie bolo teda v podstate urobene len priblizne, lebo polozky z uctu sa naozaj nespracovavali. Kolko by mohlo stat spracovanie takych 10000 poloziek na ucte ? da sa to urobit nejako automatizovane? lebo platit za kazdu polozku 20 Sk sa mi zda dobry nezmysel.. hlavne pri malych platbach. Ak mi to niekto vsetko zauctuje v cene do 700 EUR, tak sa na to dam. Ozaj, da sa podat dodatocne danove priznanie este aj teraz ? Alebo ako dorovnat vzniknute rozdiely pri dodatocnom zauctovani kazdej polozky zvlast ? Moc vela otazok davam, ze ?
Panebože, a to ty chceš skončiť v base????? Za daňové podvody???? Ludkovia čítate? Vraj približné účtovníctvo urobené ...
Dá sa podať dodatočné teda skôr opravné daňové priznanie. Ale od toho DP sa bude odvíjať všetko. Aj odvody do SP, aj odvody do ZP. Všetko budeš musieť opravovať. No možno sa niekto nájde s kým sa dohodneš na urobení učta. Držím palec. Skús byť milý na babenky čo sú tu. možno ukecáš.
0 0
ing_monkey ing_monkey

ing_monkey je offline (nepripojený) ing_monkey

Xanti Pozri príspevok
Skús byť milý na babenky čo sú tu. možno ukecáš.
koho mas namysli ? mas nejaky tip ? moc sa tu nevyznam ale rad by som to vyriesil nejako akceptovatelne s pohladu danoveho... Myslim ze s pomocou vypoctovej techniky (ak sa nebude rucne pisat a preberat kazdy prevod zvlast) je to na menej ako tyzden roboty. Povedal by som ze tak 2 dni, ale nechcem byt prilisny optimista... Ide o predaj sluzieb na internete (ziadny tovar, takmer ziadne faktury), preto by to malo ist automatizovat.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ing_monkey Pozri príspevok
Ak mi to niekto vsetko zauctuje v cene do 700 EUR, tak sa na to dam.

A k ho neodradí už Tvoj prvý príspevok . Moja duša by nemala svedomie ani za tisíce.
A že za menej ako týždeň? Za dva dni?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ing_monkey Pozri príspevok
to aby som si na tie obalky prenajal cely sklad
ing_monkey Pozri príspevok
Kolko by mohlo stat spracovanie takych 10000 poloziek na ucte ?
...čo by na tom účtovníčka až dva dni robila??
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Muška Pozri príspevok
...čo by na tom účtovníčka až dva dni robila??


Muška, už utieram ...........
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ja by som ti v každom prípade radila čo najskôr upratať /dať do poriadku/ tvoje účtovníctvo.
To že si presiahol obrat na DPH a neprihlásil si sa za platiteľa, tak to je dôvod na daňovú kontrolu.
Mala som taký prípad. A danový úrad urobil komplexnú kontrolu celého účtovníctva, a potom samozrejme pokuta.
Upozornujem tiež že ak maš vpláne že daš účto do poriadku až ked sa ti DU nahlási na kontrolu, tak to hned hod za hlavu.
Odo dna ako sa ti nahlásia, už nemôžeš podať žiadne dodatočné DP.
To že výpisy sú účtované podľa "vešteckého" zmyslu, každopádne má dopad na daň z príjmu.
Odporúčam ti nájsť si čim skôr ochotnú pani, ktorá by sa do toho dala.
Nie vždy sa musí platiť za položky, všetko je to na dohode. Ja osobne napr. položkový systém neuznávam.
Ale počítaj s tým že ak sa aj niekto na to dá, /záleží v akom stave to skutočne je/, určite to nebude otázka týždna.
Treba si uvedomiť dôsledky, ktoré z toho môžu byť a začať konať.
Naposledy upravil bv_alexandra : 26.06.09 at 18:04 Dôvod: výmaz citátu
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Myslím, že daňového poradcu až tak nepotrebuješ. Čo sa týka pokút za vedenie účtovníctva pozri zák. o účtovn. § 38. Ale najskôr by som účtovníctvo dala do poriadku. Nepíšeš od kedy podnikáš, len že od minulého roka si presiahol obrat na registráciu DPH. Ďalšie sankcie. Odvody, prípadne preddavky na daň, ďalšie sankcie. Skôr by som sa poobzerala po právnikovi, lebo ak máš nejaký majetok, tak neviem, neviem...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ing_monkey Pozri príspevok
koho mas namysli ? mas nejaky tip ? moc sa tu nevyznam ale rad by som to vyriesil nejako akceptovatelne s pohladu danoveho... Myslim ze s pomocou vypoctovej techniky (ak sa nebude rucne pisat a preberat kazdy prevod zvlast) je to na menej ako tyzden roboty. Povedal by som ze tak 2 dni, ale nechcem byt prilisny optimista... Ide o predaj sluzieb na internete (ziadny tovar, takmer ziadne faktury), preto by to malo ist automatizovat.
Keď je to robota na dva dni, prečo chceš za to dať 700 €. Urob si to sám. V ŠEVTe si kúp peňažný denník, knihu pohľadávok a záväzkov, príp ešte iné. Ušetríš aj na PC a na programe.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Uff, tak to teda bolo čítanie!!!Tak to teda chcelo aj poriadnu dávku odvahy dať tento príspevok na Poradu, nie? Prepáč otázku, ale doteraz si netušil, že s podnikaním úzko súvisí aj "poriadne" vedenie účtovníctva? Prepáč, ale pripomínaš mi postavičku M. Kordiaka z jedného nemenovaného stupídneho seriálu na jednej nemenovanej televíznej stanici ...
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Dobroslava Pozri príspevok
Uff, tak to teda bolo čítanie!!!Tak to teda chcelo aj poriadnu dávku odvahy dať tento príspevok na Poradu, nie? Prepáč otázku, ale doteraz si netušil, že s podnikaním úzko súvisí aj "poriadne" vedenie účtovníctva? Prepáč, ale pripomínaš mi postavičku M. Kordiaka z jedného nemenovaného stupídneho seriálu na jednej nemenovanej televíznej stanici ...
Zadávateľ otázky poprosil o pomoc. Tak by sme sa mali zdržať komentárov, pretože to mu nepomôže. A okrem toho každý môže urobiť chybu, ide o to, či ju chce odstrániť. Tak by iste radšej privítal konkrétne návrhy. O tom Porada je, alebo by mala byť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať