Zavrieť

Porady

neplatca DPH dodava vyrobky do EU

Ahoj vsetci,chcem Vas poprosit o radu.Neviem sa vysomarit z DPH v tomto pripade :
Neplatca DPH vyraba na Slovensku vyrobky a chce ich predavat do Rakuska.Ak bude fakturovat firme,ktora je registrovana pre DPH v Rakusku,bude musiet Slovak platit dan?A musi ju vyratat aj na fakture?A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane?Normalne sa vystavi faktura bez DPH a neplati dan nikto?
Prosim,pomozte mi,fakt som sa v tom dost zamotala.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    janadov Pozri príspevok
    Neplatca DPH vyraba na Slovensku vyrobky a chce ich predavat do Rakuska.Ak bude fakturovat firme,ktora je registrovana pre DPH v Rakusku,bude musiet Slovak platit dan?
    Nie. Nemá kde. V tuzemsku nie je platiteľom a nepredpokladám vznik registračnej povinnosti v inom členskom štáte.

    janadov Pozri príspevok
    A musi ju vyratat aj na fakture?
    NIE! Vždy si pri vyhotovení faktúry uvedomte, podľa ktorého § by ste ju vyhotovovovali. Na PLATITEĹA sa vzťahuje náš zákon o DPH, kde sú podrobnosti týkajúce sa vyhotovenia faktúr v §§ 71, 72, 73 ... nasleduje došlá faktúra pri nadobudnutí tovaru a prijatí služby z EÚ v § 74 a nadväzujúce ustanovenie § 75. Pri vyhotovení faktúry vždy vychádzajte z týchto ustanovení ... AK STE PLATITEĽ.

    janadov Pozri príspevok
    A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane? Normalne sa vystavi faktura bez DPH a neplati dan nikto?
    U neplatiteľa je daň obsiahnutá vo všetkých prijatých dodávkach, kde mu nevzniká právo na odpočítanie dane a či už v tuzemsku alebo inom ČŠ vždy mu musia vyhotoviť faktúru s DPH (až na výnimky uvedené napr. v § 69, kedy tuzemskej osobe vzniká daňová povinnosť bez ohľadu na registráciu na Slovensku).
    janadov Pozri príspevok
    A co v pripade,ak rakuska firma bude neplatca dane?
    Tu upozorním, že je podstatný aj charakter obchodu a osoba, ktorá je príjemcom tovaru. Pozrite si náš zásielkový predaj § 6 ods. 5 ZDPH. Právna úprava v iných členských štátoch je obdobná, závisí od premietnutia smernice EÚ v lokálnom zákone najmä vo vzťahu k akceptovanému obratu.

    janadov je offline (nepripojený) janadov

    janadov
    Dakujem za odpovede.Z toho mi vychadza/ak som spravne pochopila/,ze neplatca nebude platit dan ani v jednom pripade a ked bude fakturovat neplatcovi,tak musi na fakture uviest aj 19% DPH.Pochopila som to spravne?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    janadov Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede.Z toho mi vychadza/ak som spravne pochopila/,ze neplatca nebude platit dan ani v jednom pripade a ked bude fakturovat neplatcovi,tak musi na fakture uviest aj 19% DPH.Pochopila som to spravne?
    Neplatca nepostupuje pri uskutočnených dodávkach podľa zákona o DPH. Nemá preto právo ani povinnosť na faktúre uvádzať akúkoľvek DPH.

    V príspevku však upozorňujem na povinnosti vyplývajúce z právnych predpisov iných členských štátov, kde bude tovar dodávaný v kontexte našich ustanovení týkajúcich sa napríklad zásielkového predaja. T.j. môže vzniknúť povinnosť registrácie v inom členskom štáte.

    neplatca DPH dodava vyrobky do EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.