Zavrieť

Porady

zverenie vnucky do starostlivosti

Dobrý den,prosim o radu,bola mi sudom zverena polrocna vnucka do starostlivosti,lebo dcera si ide dokoncit studium na strednej skole.Od narodenia dietata,poberala len rodicovsky prispevok,lebo matersky prispevok jej nemali z coho vyratat,ked chodila len do skoly.Chcela by som sa spytat,ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ja,ked so zverenou vnuckou idem od septembra na matersku dovolenku a do vtedy som zamestnana.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zuzanaHOLUBKOVA Pozri príspevok
    Dobrý den,prosim o radu,bola mi sudom zverena polrocna vnucka do starostlivosti,lebo dcera si ide dokoncit studium na strednej skole.Od narodenia dietata,poberala len rodicovsky prispevok,lebo matersky prispevok jej nemali z coho vyratat,ked chodila len do skoly.Chcela by som sa spytat,ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ja,ked so zverenou vnuckou idem od septembra na matersku dovolenku a do vtedy som zamestnana.
    VO všeobecnosti povedané máš nárok. ALe je tu veľa doplňujúcich podmienok. V zákone o soc. poistení v § 49 sa uvádza:

    (1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

    Vychádzajúc z faktov:
    - si zamestnaná (teda asi budeš nemocensky poistená 270 dní)
    - dieťa má pol roka
    - dieťa ti bolo oficiálne zverené do starostlivosti

    máš nárok na materský príspevok, ale len do dovŕšenia 8 mesiacov dieťaťa, takže ho budeš môcť poberať ešte 2 mesiace.

    zverenie vnucky do starostlivosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.