Zavrieť

Porady

kúpa auta v zahraničí + DPH

Prosím o radu:
Spoločnosť s.r.o., mesačný platca DPH kúpil osobné mot. vozidlo v Poľsku, cena vozidla fakturovaná bez DPH. DPH odvedieme na Slovensku. Tento prípad je pre mňa úplná novinka, môže mi niekto poradiť, ktorý § použiť pre odvod tejto DPH, aby som to vo výkaze DPH mala správne? Zároveň viem, že odpočet DPH si uplatniť nemôžeme, je to tak? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Prípad je vcelku zaujímavý a má niekoľko aspektov, ktoré si treba uvedomiť. Predpokladám, že sa jedná o nové MV kategórie M1. Definícia nového MV je uvedená v § 11, ods. 12 zákona o dani z DPH, čiže má najazdené menej ako 6000 km a od jeho prvého uvedenia do prevádzky neuplynulo viac ako 6 mesiacov. Účtovanie nadobudnutia tohto MV je v podstate rovnaké ako pri obstaraní tovaru z iného štátu EÚ. Čiže samozdanenie. Špecifikum je len to, že podľa § 49, ods. 7 zákona o DPH nie je tu nárok na odpočet DPH. Pri účtovaní záleží na tom, či MV sa obstaráva "v hotovosti" alebo na leasing. V zmysle § 25, ods. 5/b ZDP je tu rozdiel v tom, že pri obstaraní za hotové DPH na vstupe vchádza do nadobúdacej hodnoty MV pre odpisovanie, naproti tomu pri obstaraní na leasing DPH na vstupe nie, ale sa účtuje do nákladov.
    V zmysle uvedeného účtovanie by malo vyzerať nasledovne:
    MD D
    042 321
    042 (548) 343
    Daň na výstupe pri daňovom priznaní sa odvedie.

    katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

    katkarbk
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď! Ešte raz sa však chcem ubezpečiť: auto sme kúpili za "hotové", teda podľa Vašej odpovede odpisy vypočítam zo suma, ktorá sa = kúpna cena + DPH?
    A čo sa týka odvodu dane na vstupe, z možností paragrafov, ktoré mi počítač po nahodení faktúry za nákup vozidla do knihy záväzkov ponúka, skutočne neviem, čo vybrať...

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Čo sa týka obstarávacej ceny, je to tak ako som uviedol. Ustan. § 25, ods. 5/b sa uvádza, že "súčasťou vstupnej ceny je aj DPH u daňovníka, ktorý je platiteľom dane, a nemôže ju odpočítať. Neplatí to u leasingu (odsek 6 toho istého paragrafu.
    Neviem s akým SW pracuješ, ale pri nákupe tovaru z iného štátu EÚ mne môj SW ponúka kód, pod ktorým sa skrýva § 11 zákona o DPH.

    katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

    katkarbk
    Používam Oberon, podľa tvojej nápovedy mám len túto možnosť:
    "nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 ods. 2c, čo sa prejaví na riadkoch 5,7,18,19 - riadky 5,7 sú zrejme tie správne, ale na riadkoch 18,19 by nemalo byť nič, nemýlim sa?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Premientne sa Ti to v r. 7 a v r. 8 DP.
    Dph na výstupe odvedieš (samozdanenie). Odpočet neuplatňuješ , lebo ide o osobné motorové vozidlo.

    katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

    katkarbk
    ďakujem všetkým za odpovede, už som to upravila, síce manuálne v knihe DPH, ale je to OK.

    asanny je offline (nepripojený) asanny

    asanny
    Dobrý deň, mám podobnú otázku: Náves kúpený v Rakúsku na leasing, mesačne chodia faktúry na splátku akontácie, normálnu splátku a poistné, všetko bez DPH. Akým spôsobom to vstupuje do DPH? Samozdanenie alebo? Nie som si istá. Ďakujem, je to súrne.

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    asanny Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám podobnú otázku: Náves kúpený v Rakúsku na leasing, mesačne chodia faktúry na splátku akontácie, normálnu splátku a poistné, všetko bez DPH. Akým spôsobom to vstupuje do DPH? Samozdanenie alebo? Nie som si istá. Ďakujem, je to súrne.

    ak ste platcovia DPH-samozdanenie
    dobry den chcem tiez poprosit o radu

    stvrtrocny platca dph kupil nove osobne auto (m1) v ceskej republike. faktura je bez dph. auto sa bude pouzivat na prenajom (v predmete podnikania ma aj prenajom vozidiel)

    otazky:
    -do kedy ma podat danove priznanie dph za vozidlo?
    -moze si odpocitat dph?
    -v ktorych riadkoch dp dph sa to zobrazi?

    ospravedlnujem sa pokial nie cekom spravne formulujem otazky ale nie je to moj obor

    lulu919 je offline (nepripojený) lulu919

    lulu919
    Dobrý deň mám podobný problém. Štvrťročný platca DPH. Jazdený osobný automobil bol zakúpený v Rakúsku, na faktúre nie je DPH. Auto je havarované, po jeho oprave bude ďalej predané. Aký je postup pri zaúčtovaní DPH teraz, resp. pri jeho predaji? Ďakujem

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    lulu919 Pozri príspevok
    Dobrý deň mám podobný problém. Štvrťročný platca DPH. Jazdený osobný automobil bol zakúpený v Rakúsku, na faktúre nie je DPH. Auto je havarované, po jeho oprave bude ďalej predané. Aký je postup pri zaúčtovaní DPH teraz, resp. pri jeho predaji? Ďakujem

    a ste predajca ojazdených áut? a ten, kto vám predal auto je platiteľ DPH?
    inak ak pohľadáte na porade určite nájdete odpoveď

    lulu919 je offline (nepripojený) lulu919

    lulu919
    ano sme predajca ojazdených áut a ten kto auto predal je platca DPH. Donedávna sme neboli platcom DPH, preto neviem čo v tomto prípade.

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    lulu919 Pozri príspevok
    ano sme predajca ojazdených áut a ten kto auto predal je platca DPH. Donedávna sme neboli platcom DPH, preto neviem čo v tomto prípade.
    Keďže ide o osobné auto je potrebné postupovať podľa §66zákona o DPH, t.z. že základom dane je kladný rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou znížený o daň.zároveň ale podľa ods.10 v žiadnom doklade o predaji tovaru nesmiete uviesť samostatne sumu dane.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Môžete mi prosím potvrdiť alebo vyvrátiť moje tvrdenie?

    SZČO platca DPH kúpi nové auto kategórie N1 v ČR u platcu DPH.

    Na fa bude suma bez DPH, v našom priznaní k DPH ho uvedie aj na výstupe aj na vstupe.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Môžete mi prosím potvrdiť alebo vyvrátiť moje tvrdenie?

    SZČO platca DPH kúpi nové auto kategórie N1 v ČR u platcu DPH.

    Na fa bude suma bez DPH, v našom priznaní k DPH ho uvedie aj na výstupe aj na vstupe.
    Áno. Musí vykonať tzv. samozdanenie. A keďže ide o auto kategórie N1, uplatní si v daňovom priznaní aj odpočet DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.