Zavrieť

Porady

Faktura slovenskej firme za pracu v zahranici - DPH?

Ahojte. Prosim o radu.
Prebrala som uctovnictvo po jednej starsej pani, klient vykonava pracu v zahranici. No fakturuje slovenskej firme so sidlom v BA. Aj klient, aj firma z BA su platcami DPH.
Vie mi niekto poradit, ci ma vystavovat faktury s DPH alebo bez? V pripade, ze bez, na aky paragraf sa je mozne odvolat?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fukylove je offline (nepripojený) fukylove

    fukylove
    Akurat som tu nasla nieco, co by mohlo byt odpovedou na moju otazku...


    Citát:
    Kde to nájdem napísané čierne na bielom, že služby dodané v zahraničí neuvádzam do daňového priznania?

    Vyplýva to zo zákona o dani z pridanej hodnoty. Východiskom je § 2 ZDPH a definovanie predmetu dane.
    Citát:
    § 2
    Predmet dane

    (1) Predmetom dane je

    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.

    V definovanom predmete dane nenájdete poskytnutie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Z uvedeného vyplýva, že predmetom dane nie je služba dodaná na území iného členského štátu.

    Ak som to spravne pochopila... kedze sa jedna o pracu mimo SR, zhodou okolnosti na nehnutelnosti, aj ked sa faktura vystavuje slovenskej firme, platcovi DPH, tak ja ako platca DPH ju vystavujem bez DPH?
    S odvolanim na aky paragraf?

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    žeby §15 - miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


    tiež riešim obdobný prípad - služby v EU (realizácia záhrad), obaja identifikovaný pre daň. Fa je vystavená bez DPH, nevedela som, do ktorého riadku DP zaradiť. Po "konzultácii" s kolegyňou sme došli k záveru, že nikam, táto služba nie je predmetom dane, a teda na výkaze DPH sa nenachádza.

    Dúfam, že je to správne, skúste sa ešte niekto vyjadriť.

    fukylove je offline (nepripojený) fukylove

    fukylove
    Aj ja som pouzila na fakturach §15, odsek 8... snad to bude OK.

    (8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

    a) reklamné služby,
    b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
    d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
    e) pridelenie zamestnancov,
    f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
    g) telekomunikačné služby,
    h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
    i) elektronicky dodávané služby,
    j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
    k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    fukylove Pozri príspevok
    Aj ja som pouzila na fakturach §15, odsek 8... snad to bude OK.
    Ak chceš správne zaradiť služby pod príslušný § - je potrebné uviesť o akú službu ide.
    Akú službu poskytuješ ?
    (lebo príspevok 2 a 4 akoby nehovorili o tej istej službe )

    fukylove je offline (nepripojený) fukylove

    fukylove
    Ja som to priradila k technickym sluzbam - jedna sa o pracu na nehnutelnosti v Belgicku... obkladanie sadrokartonu.....

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    fukylove Pozri príspevok
    Ja som to priradila k technickym sluzbam - jedna sa o pracu na nehnutelnosti v Belgicku... obkladanie sadrokartonu.....
    Mne sa zdá vhodnejšie zaradiť danú službu pod § 15, odst. 2 - sú to služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti.

    Miesto dodania potom určíš podľa miesta kde sa nehnuteľnosť nachádza - Belgicko. Nie je to tuzemsko, nebude to predmetom Dph, fa bude bez dane.

    Faktura slovenskej firme za pracu v zahranici - DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.