Zavrieť

Porady

???cestná daň na zahrančné vozidlo???

Prosím poraďte mi. Potrebujem si davat do účtovníctva výdavky na PHM, ako fyzická osoba. Lenze auto mame kúpené na lízing v Maďarsku a auto má tiež maďarské značky. Na Priznaní k cestnej dani sa uvádzajú značky a kadečo... Ako to máme urobiť? Treba niečo nikam nahlásiť? Auto nebude vedené v majetku, ciže pravdepodobne budeme písať naň cesťáky. A ani to neviem ako, pretoze v maďarsku majú len takú malú kartičku k autu čo sa len ťažko podobá na malý technický, nie je tam ani spotreba. Akurát veľkosť motora...
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Aby ste si mohli dávať do výdavkov PHM a amortizáciu musí ísť o vlastné osobné motorové vozidlo. Tu by som sa zastavila-podľa mňa v tomto prípade nejde o vlastné MV, pretože leasing je finančný prenájom, čiže FO ako občan ho má len prenajaté a jeho vlastné bude až po skončení leasingu. Takže asi je aj zbytočné uvažovať o platení dane z MV.

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Johanka, dovolím si nesúhlasiť s Tebou.
    My máme vo firme dve autá na lízing a máme k nim zaplatenú daň z MV. Bez ohľadu na to, či je auto "lízingované" alebo priamo kúpené, používa sa na podnikanie, čiže je potrebné zaplatiť daň z MV.
    Tiež účtujeme PHM, uplatňujeme si DPH z PHM, dokonca mesačne odpisujeme 1/36 výšky istiny.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    No neviem. Tu ide o občana a asi je to iné , ako keď má auto na leasing firma. Pri firemnom aute je to jasné už tým, že sa zaúčtuje do majetku. Mohol by sa ešte niekto vyjadriť?
    Ešte dopĺňam : komplikuje sa to tým, že je to maďarský leasing a ktovie , čo hovorí ích zákon.

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Hmmm, ja som predpokladala, že ide o FO-podnikateľa, keď si chce dávať do účtovníctva výdavky na PHM.
    Ale ak má to auto ako občan, tak potom neviem...

    mackova je offline (nepripojený) mackova

    mackova
    Auto, ktore je na lizing a obcana musi mat na technickom preukaze meno obcana, teda ked nie je zaredene do obchodneho majetku.

    Zaplatit cestnu dan as potom si moye uplatnovat vydavky ako PHM a 6,20-- Sk/km.

    Co je napisane na technickom malom preukaze? Preco si komplikujete zivot s madarskym leasingom? Je to vyhodne?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Lenže v našom TP sú údaje dva , vlastník vozidla - podľa mňa leasingovka a držiteľ - občan. A preto si myslím, že nie je naplnené to "vlastné" MV.

    Ale my nie sme maďari (občas). Ešte by som žiadala doplniť zadanie - ten podnikateľ je z Hungarie a tu má len org.zložku?

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Je to obcan Madarska s pobytom na Slovensku a tu podnika ako FO. Tam je tiez uvedeny v technickom preukaze (alebo v tom papiery co sa na to podoba). Neda sa to napriklad tak ze to bude jeho vozidlo a bude si robit cestaky a prida k tomu vzdy blocky? Treba platit cestnu dan?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    fortunka
    Je to obcan Madarska s pobytom na Slovensku a tu podnika ako FO. Tam je tiez uvedeny v technickom preukaze (alebo v tom papieri co sa na to podoba). Neda sa to napriklad tak ze to bude jeho vozidlo a bude si robit cestaky a prida k tomu vzdy blocky? Treba platit cestnu dan?
    Ak občan iného štátu podniká u nás, má vystavený živnostenský list, musí sa riadiť našimi zákonmi. Teda, zaplatí daň z MV. Odporúčam ti s týmto problémom a vyplnením priznaním k dani z MV zájsť na príslušný DÚ a poradiť sa. Neviem, ako dlho môže toto vozidlo byť u nás bez prerušenia, mám pocit, že 3 mesiace, ale nie som si istá. Tebe ide asi o to, že bude si cest.náklady prepočítavať spotrebou a koeficientom, ako nezaradené MV do podnikania, áno?

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    ano, presne tak. Lenze v technickom nema uvedenu ani spotrebu A co sa rozumie pod NEPRERUSENE BYT? Do Madarska si zajde minimalne raz za tyzden

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    poradte mi niekto v tomto dlhom probleme. Na danovom urade o tom nemaju ani sajnu... dokonca mi uz chcu vratit aj cestnu dan, ktoru nemame este ani zaplatenu)))
    Naposledy upravil fortunka : 17.10.05 at 12:05

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.