Zavrieť

Porady

Dodatočné daňové priznania

Dobrý deň,
nastala mi vo firme, v ktorej účtujem dosť ošemetná situácia. V 12/2008 sme prijali dodávateľské faktúry od jednej spoločnosti z ktorých sme si uplatnili v 12/2008 aj DPH na vstupe a zároveň sme si ich priznali v DPPO za rok 2008. Problém nastal v tom, že na všetky faktúry okrem jednej nám vystavili aj prímové doklady s dátumom úhrad 12/2008. Keďže nám prisľúbili ústne že sa stala chyba a ten posledný príjmový doklad nám pošlu tak sme urobili úhradu cez pokladňu v 12/2008 (výdavkový doklad), že keď nám pošlu PPD tak ho len priložíme a naivne sme čakali na doklad až do teraz. Podotýkam, že peniaze boli vyplatené v 12/2008. Dnes nám volali zo spoločnosti, že ta faktúra nie je uhradená a že ju budú od nás vymáhať. Riešenie konateľa je vyhodiť tú faktúru z účtovníctva minulého roka a urobiť dodatočné daňové priznania. Tu som na pochybách či môžem len tak vyhodiť faktúru z účta. Prosím skúste mi poradiť.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    nedala by som peniaze z ruky ked nemam protidoklad o uhrade... tam sa stala chyba...

    a co tym ziskate ak sa faktura vyhodi z uctovnictva? Akurat si neuplatnite naklad, doplatite dph ako aj dan z prijmu... je vobec ta faktura podpisana ze je prevzata? fakturuje sa na zaklade zmluvy? Lebo ak ano, tak si este pohorsite o zaplatenie dph a dan z prijmu plus ak ju vymozu, tak ju budete tak ci tak uhradzat...

    simoncek je offline (nepripojený) simoncek

    simoncek
    Faktúra bola prebraná konateľom, bola aj objednávka. Môj nápad s dodatočnými priznaniami to nebol, ja skôr potrebujem vedieť či je možné tú faktúru vyhodiť z účta z nejakého dôvodu.

    hapeti je offline (nepripojený) hapeti

    hapeti
    O prijatej faktúre ku ktorej bola vystavená aj objednávka, podľa mňa každopádne by bolo vhodné účtovať. Z daňového hladiska vlastne môžes sa rozhodnúť, že neuplatňuješ PFA do daňových výdavkov, ale v účtovníctve by to malo by byť zachytené. Podľa mňa s tým vyhodením a dod. daň. priz. nič nevyriešite, problém je vtom že nemáte doklad o uhradení FA.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    pytala som sa preto, lebo aj keby konatel trval na svojom a vyhodit ju z uctovnictva, tak by skodoval este viac na tom doplateni dani...

    simoncek je offline (nepripojený) simoncek

    simoncek
    Jediné čo by sme doplatili by bola DPH za 12/2008. DPPO za rok 2008 bola strata takže tam by sa nič vyrúbilo. V podstate ide len o ten PPD, čo konateľ chce vyriešiť vyhodením faktúry z roku 2008. A s týmto ja neviem ako ďalej pohnúť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    A pán konateľ si myslí, že keď záväzok nebude v účtovníctve zaevidovaný, tak zanikne ? Tovar / služba bola dodaná ... ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ja skôr potrebujem vedieť či je možné tú faktúru vyhodiť z účta z nejakého dôvodu.
    došlú FA je možné vyradiť z účtovníctva aj bez nejakého dôvodu / ale súvisí s tým kopec iných povinností - DDP DPH, DDP / hoci bola strata - aj tak sa zmení vyška tejto straty / v budúcom období kedy sa môže uplatniť
    a samozrejme nezanikne nárok na zaplatenie tejto FA - / keďže nie je dôkaz, že bola zaplatená

    takže na koniec aj tak vychádza ako lepšie nechať FA v účto a dohodnúť platbu

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    hanelie Pozri príspevok
    došlú FA je možné vyradiť z účtovníctva aj bez nejakého dôvodu
    S týmto nesúhlasím (§7 ods.1 a nasl.Zákona o účtovníctve) .

    simoncek je offline (nepripojený) simoncek

    simoncek
    Veľmi pekne Vám ďakujem, nakoniec sa mi podarilo ho presvedčiť že je nezmysel vyhodiť faktúru, ale skôr začať riešiť kto a kedy prebral platbu a prečo ju na druhej strane neevidujú.

    ďakujem Vám

    Dodatočné daňové priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.