Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri krátkodobom prenájme auta

Ahojte poraďáci,
mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mubo Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Áno. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1? Nie.
    Odpovede v texte. Viď §49 Zákon o dph odst. 7. 8.
    Naposledy upravil Tweety : 16.07.09 at 06:42 Dôvod: áno správne má byť § 49, o odpočítaní dane hovorí § 49.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mubo Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1?
    Twetty Ti už odpovedala, že nie, avšak je tam chybný odkaz na zákon (chybička sa vloudila)

    § 49
    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Iba malé doplnenie pre úplnosť informácií:
    ...aj s tým nákupom na účely prenájmu to nie je také jednoduché ako to vyzerá musí sa dôsledne sledovať , či sa skutočne OA používa iba na prenájom.

    §49 Zákona o DPH
    (9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

    Odpočet DPH pri krátkodobom prenájme auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.