Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri úprave bytu u platcu DPH

Som platca DPH a v 11/2008 som kupil na firmu byt, v ktorom doteraz nikto nebyval a uvazoval som ho pouzit ako sidlo firmy t.j. na kancelarie. Z fa za najom a energie som odpocitaval DPH na vstupe . V 05/2009 som na byte vymenil okna - mozem z tejto fa plne odpocitat DPH ???
Od 06/2009 budem asi byt prenajimat sukromnej osobe . Ako vystavovat fa za najom - tak ako chodia mne t.j. s DPH mimo fondu oprav alebo bez DPH vratane energii a zo vstupnych faktur za najom neodpocitavat DPH vobec ???
Ak by som na vstupe z veci tykajucich sa najmu najmu neodpocitaval DPH vobec nemusim robit koeficient ??? / ak ano tak dokedy ho treba nahlasit na DU ???/

A este otazka co s odpocitanou DPH za upravy bytu doteraz t.j. za 11/08-05/09 treba ju nejako prepocitat ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    felixh Pozri príspevok
    Som platca DPH a v 11/2008 som kupil na firmu byt, v ktorom doteraz nikto nebyval a uvazoval som ho pouzit ako sidlo firmy t.j. na kancelarie. Z fa za najom a energie som odpocitaval DPH na vstupe . V 05/2009 som na byte vymenil okna - mozem z tejto fa plne odpocitat DPH ???
    Od 06/2009 budem asi byt prenajimat sukromnej osobe . Ako vystavovat fa za najom - tak ako chodia mne t.j. s DPH mimo fondu oprav alebo bez DPH vratane energii a zo vstupnych faktur za najom neodpocitavat DPH vobec ???
    Ak by som na vstupe z veci tykajucich sa najmu najmu neodpocitaval DPH vobec nemusim robit koeficient ??? / ak ano tak dokedy ho treba nahlasit na DU ???/

    A este otazka co s odpocitanou DPH za upravy bytu doteraz t.j. za 11/08-05/09 treba ju nejako prepocitat ??? Asi by si ju mal vrátiť.
    zákon o dph (od 1.4.2009 je nové znenie, ale toto platí)
    §49
    (3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

    felixh je offline (nepripojený) felixh

    felixh
    Ale ja som uvedene tovary a sluzby v case odpocitania DPH uvazoval pouzit na kancelarske ucely a az v 06/2009 som sa rozhodol prenajat byt ako "byt" bez odpoctu DPH podla par. 38 a teda az od 06/2009 by sa na mna malo vztahovat citovane znenie par.49 ?!
    Asi by si ju mal vratit znamena , ze mam podat dodatocne DPH za obdobie kedy som si ju uplatnil ???

    Neprida sa niekto k debate ???

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    felixh Pozri príspevok
    Ale ja som uvedene tovary a sluzby v case odpocitania DPH uvazoval pouzit na kancelarske ucely a az v 06/2009 som sa rozhodol prenajat byt ako "byt" bez odpoctu DPH podla par. 38 a teda az od 06/2009 by sa na mna malo vztahovat citovane znenie par.49 ?!
    Asi by si ju mal vratit znamena , ze mam podat dodatocne DPH za obdobie kedy som si ju uplatnil ???

    Neprida sa niekto k debate ???
    Z tvojej otázky nie je jasné, či si byt používal ako kanceláriu. Ak áno potom by si mal postupovať podľa §54.
    Predpokladám, že si byt naozaj používal ako kanceláriu, nie iba o tom uvažoval.

    felixh je offline (nepripojený) felixh

    felixh
    marjankaj Pozri príspevok
    Z tvojej otázky nie je jasné, či si byt používal ako kanceláriu. Ak áno potom by si mal postupovať podľa §54.
    Predpokladám, že si byt naozaj používal ako kanceláriu, nie iba o tom uvažoval.
    Byt som pouzival naozaj ako kancelariu , ale v 06/09 som ho zacal prenajimat ako byt sukromnej osobe. Ale spominany par.54 sa vztahuje len na IM pri ktorm bola odpocitana DPH a nie na vydavky spojene s jeho prevadzkou resp.opravou a udrzbou v obdobi ked bol pouzivany ako kancelaria teda aku DPH na vstupe mam upravit, ked DPH zo samotnej kupy bytu som si neplatnil a ziadne upravy v zmysle par.54 ods.2 pism c.- som na nom nerobil ???

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    felixh Pozri príspevok
    Som platca DPH a v 11/2008 som kupil na firmu byt, v ktorom doteraz nikto nebyval a uvazoval som ho pouzit ako sidlo firmy t.j. na kancelarie. Z fa za najom a energie som odpocitaval DPH na vstupe . V 05/2009 som na byte vymenil okna - mozem z tejto fa plne odpocitat DPH ???
    Od 06/2009 budem asi byt prenajimat sukromnej osobe . Ako vystavovat fa za najom - tak ako chodia mne t.j. s DPH mimo fondu oprav alebo bez DPH vratane energii a zo vstupnych faktur za najom neodpocitavat DPH vobec ???
    Ak by som na vstupe z veci tykajucich sa najmu najmu neodpocitaval DPH vobec nemusim robit koeficient ??? / ak ano tak dokedy ho treba nahlasit na DU ???/

    A este otazka co s odpocitanou DPH za upravy bytu doteraz t.j. za 11/08-05/09 treba ju nejako prepocitat ???
    felixh Pozri príspevok
    Byt som pouzival naozaj ako kancelariu , ale v 06/09 som ho zacal prenajimat ako byt sukromnej osobe. Ale spominany par.54 sa vztahuje len na IM pri ktorm bola odpocitana DPH a nie na vydavky spojene s jeho prevadzkou resp.opravou a udrzbou v obdobi ked bol pouzivany ako kancelaria teda aku DPH na vstupe mam upravit, ked DPH zo samotnej kupy bytu som si neplatnil a ziadne upravy v zmysle par.54 ods.2 pism c.- som na nom nerobil ???

    Tak robil alebo nerobil?

    felixh je offline (nepripojený) felixh

    felixh
    robil som uoravy ale iba vymenu okien a upravu podlahy a nie upravy ktore podlehaju stevebnemu povoleniu podla par.54 alebo som zle pochopil jeho znenie ???

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    V tejto súvislosti mi napadlo: je byt vyňatý z bytového fondu? daň z nehnuteľností platíš za byt či podnikateľský priestor?

    felixh je offline (nepripojený) felixh

    felixh
    Rozalka Pozri príspevok
    V tejto súvislosti mi napadlo: je byt vyňatý z bytového fondu? daň z nehnuteľností platíš za byt či podnikateľský priestor?
    co to ma spolocne s DPH ???

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nič, len mi to tak napadlo.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    felixh Pozri príspevok
    Som platca DPH a v 11/2008 som kupil na firmu byt, v ktorom doteraz nikto nebyval a uvazoval som ho pouzit ako sidlo firmy t.j. na kancelarie. Z fa za najom a energie som odpocitaval DPH na vstupe . V 05/2009 som na byte vymenil okna - mozem z tejto fa plne odpocitat DPH ???
    Od 06/2009 budem asi byt prenajimat sukromnej osobe . Ako vystavovat fa za najom - tak ako chodia mne t.j. s DPH mimo fondu oprav alebo bez DPH vratane energii a zo vstupnych faktur za najom neodpocitavat DPH vobec ???
    Ak by som na vstupe z veci tykajucich sa najmu najmu neodpocitaval DPH vobec nemusim robit koeficient ??? / ak ano tak dokedy ho treba nahlasit na DU ???/

    A este otazka co s odpocitanou DPH za upravy bytu doteraz t.j. za 11/08-05/09 treba ju nejako prepocitat ???
    Ja by som sa držala nasledovného ustanovenia § 49 ods. 3 zákona o DPH:
    "Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa § 49 ods. 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39..."
    Prenájom bytu súkromnej osobe je oslobodené plnenie podľa § 38 zákona o DPH.

    felixh je offline (nepripojený) felixh

    felixh
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ja by som sa držala nasledovného ustanovenia § 49 ods. 3 zákona o DPH:
    "Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa § 49 ods. 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39..."
    Prenájom bytu súkromnej osobe je oslobodené plnenie podľa § 38 zákona o DPH.
    Je mi jasne ze v case ked uz prenajimam byt si nemozem odpocitat DPH , ale mne ide o tie odpocty predtym ako som zacal prenajimat byt ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.