Zavrieť

Porady

Regulačný príkon v Prievidzi

Chcem sa touto cetou skúsiť obrátiť na odberateľov tepla od PTH v Prievidzi.
Chceli sme sa s PTH( CDT) dohodnúť na regulačnom príkone kt.by vychádzal zo spotreby r.2008 a nie 2005-2007, keďže sme za tieto roky urobili nejaké invetície do vyregulovania sústavy a zateplenia(strecha, okná, pivice a pod). Nie je ochotný s nami vyjednávať a tvrdí, že všetci v Prievidzi-aj zateplené bytovky majú stanovený reg.príkon tak ako my.
Nechce sa mi vidieť že som jediná čo sa chce tomuto svinstvu brániť.
Prievidžania-PTHci- ozvite sa mi. Chcela by som sa obrátiť aj na URSO, príp.na P.Jánoša.
Mne vypočítali reg.príkon na 87,31 (2005-2007) a za 2008 mne to vychádza cca 65,00( prepáčte teraz neviem presné číslo a ani tie jednotky).

Viete si predstaviť aký je to balík peňazí pre PTH cez takto stanovený RP?

Ako to vyzerá v iných mestách? U iných dodávateľov tepla?

Ďakujem
Gabriela
moja e-mailová adresa : markova@ipnet.sk. Alebo cez SS.
Naposledy upravil GABRIELA : 17.07.09 at 09:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Nuž inde to nie je inak. Vo vyhláške či zákone sa hovorí, že sa možno dohodnúť na inom výpočte regulačného príkonu, avšak s týmto málokto u CDT pochodí. To by išlo o svetlú výnimku, ktorá si zaslúži uznanie.
    Samozrejme môžete konať ako uvažujete, či sa však stretnete s priaznivou odozvou uvidíte. Snáď Vám konštelácia hviezd bude naklonená. :-) Držím palce.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Tak som to našiel.

    Výnos 6/2008 URSO 23.07.2008

    § 4
    Postup a podmienky uplatnovania ceny

    (1) Maximálna cena tepla sa skladá z variabilnej zložky maximálnej ceny tepla so spotrebnou danou24) z elektriny, uhlia, zemného plynu (dalej len „dan“) a so spotrebnou danou z minerálneho oleja alebo bez dane a so spotrebnou danou z minerálneho oleja a fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom.

    (2) Variabilná zložka maximálnej ceny tepla v slovenských korunách za kilowatthodinu sa urcí na objednané množstvo tepla. Fixná zložka maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom sa urcí v slovenských korunách na kilowatt celkového regulacného príkonu. Celkový regulacný príkon regulovaného subjektu je súcet regulacných príkonov a pre potreby regulácie ceny tepla platí na celé regulacné obdobie. Regulacný príkon sa vypocíta ako podiel aritmetického priemeru množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v rokoch 2005 až 2007 v kWh do odberného miesta, do vlastných objektov dodávatela, ktoré nesúvisia s regulovanou cinnostou alebo tepla dodaného do objektov, v ktorých množstvo tepla dodávatel rozpocítava konecným spotrebitelom a poctom hodín 5 300. Regulacný príkon v prípade vykurovania objektu, ktorý bol zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné urcit aj dohodou podla predpokladanej spotreby tepla v roku 2008. Regulacný príkon technologickej spotreby tepla vo vlastných výrobných procesoch v neregulovaných cinnostiach a množstva tepla na technologické procesy dodaného do odberného miesta sa urcí z dohodnutého poctu prevádzkových hodín podla technologickej spotreby tepla v rokoch 2005 až 2007. Pri výpocte regulacného príkonu u nových dodávatelov alebo odberatelov sa vychádza z objednaného množstva tepla na regulacný rok t.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Žiaľ, naše zákony sú väčšinou také, ako aj to červené vo výnose ÚRSO. Asi to tvorcovia robia schválne. Na druhej strane musím povedať, že v Žiline sme sa s dodávateľom Bytterm dohodli (to nie je reklama len poukázanie na normálnych), čo sa asi v Prievidzi nedá! Je to o serióznych alebo "iných" ľuďoch u dodávateľa a zneužívaní nejednoznačných zákonov na bezprácny zisk.
    Jeden kW regulačného príkonu predstavuje približne(ako u koho) 200€, takže Vašich 22 kW je za rok asi 4400€ alebo 132 tis Sk. A tento nadhodnotený regulačný príkon Vám bude platiť aj v rokoch 2010 a 2011. Len na Vás získa dodávateľ za tri roky 400 tis Sk. No načo Ste zateplovali? Treba podnikať s teplom a aj bez kúrenia sa s požehnaním ÚRSO peniažky sypú.
    Naposledy upravil evula0 : 17.07.09 at 20:32

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    My máme reg. príkon stanovený na 6,0758 kW za 191,12063 € bez DPH. Máme 3627,34 m2 vykurovacej plochy a merná spotreba v roku 2008 bola 0,177 GJ na m2, ale robíme maximum pre zníženie spotreby tepla od roku 1996. O ulicu vyššie majú 7,2517 kW a majú zateplený bytový dom.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Jumil, ak si z PD, nejde mi o výšku, ale o to z čoho Vám to počítali. Či zo spotreby 2005-2007, alebo z 2008.

    Ďakujem

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    GABRIELA Pozri príspevok
    Jumil, ak si z PD, nejde mi o výšku, ale o to z čoho Vám to počítali. Či zo spotreby 2005-2007, alebo z 2008.

    Ďakujem
    Podľa zákona za roky 2005-2007.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    A máte za tie roky niečo zateplené, vymenené okná dvere, vyregulovanú sústavu a pod., kde sa šetria náklady, alebo nie?

    Zákon povoľuje aj možnosť sa dohodnúť!

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    GABRIELA Pozri príspevok
    A máte za tie roky niečo zateplené, vymenené okná dvere, vyregulovanú sústavu a pod., kde sa šetria náklady, alebo nie?

    Zákon povoľuje aj možnosť sa dohodnúť!
    Áno, za tie roky sme spravili pre úsporu tepla tieto opatrenia:

    Rok
    Čo sme spravili

    1998
    vyregulovaná tepelná sústava a namontované termostatické hlavice
    2001
    zateplenie bočných stien bytového domu
    2003
    montáž PRVN, montáž izotermickej regulácie
    2006
    výmena kovových vchodových dverí za tepelne izolačné a montáž el. vrátnikov
    2007
    zateplenie severnej steny a výmena okien na schodišti bytového domu
    2009
    zateplenie poslednej južnej steny


    Neviem kto by nechcel prepočet podľa roku 2008 dohodou. Tento rok bolo v priemere teplejšie ako po iné roky a aj spotreba tepla menšia. Myslím si, že fixné náklady budú po ukončení roku prepočítané podľa skutočných nákladov cez koeficient ako v minulosti.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Napriek tomu, že sa fixné náklady prerozdelia podľa skutočnej spotreby, cez nejaký koeficient, ten bude vysoký, vzhľadom na vysoký objem fixných nákladov ktoré sa budú prerozdeľovať.

    No a čo sa týka regulačného príkonu- keby všetci(ktorí na to majú nárok) sa s PTH skúsili dohodnúť( alebo by sa s nimi dohodli), tak by sa zmenšil objem prerozdeľovaných fixných nákladov.

    Vy ste to neskúšali?

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    Nie. V roku 2008 sme nemali žiadne aktivity, nakoľko sme planovali v roku 2009 dokončiť zatepľovanie, a preto sme šetrili peniaze. Investícia za 3 mil. korún.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Podstatné je, že ste mali aktivity v roku 2005-2007. O tie roky ja chcem skúsiť zjednávať. Mám ale obavu že som snáď jediná....v PD (oni to tak aj prezentujú).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.