Zavrieť

Porady

Výpočet mzdy mechanicky - je to správne???

Prosím Vás pekne o odkontrolovanie tohoto výpočtu čistej mzdy.

Pán Andrej má mesačnú hrubú mzdu 400 eur. Odpracoval 10 pracovných dní a 10 pracovných dní bol dočasne práceneschopný. Z výplaty si necháva strhávať mesačne 35 eur na stavebné sporenie. Uplatňuje si daňový bonus na jedno vyživované dieťa.

Počítala som takto:
400 x 0,134 = 53,60
400 - 53,60 = 346,40
346,40 - nezdaniteľná mzda čiže 335,47 = 10,93
Preddavok na daň z príjmov = 10,93 x 0,19 = 2,07
Čistá mzda = 346,40 - 2,07 + 19,32 = 363,65

Denný vymeriavaci základ je 16,2122 a náhrada príjmu z neho je 74,58 za 10 dní. (Prvé tri dni som počítala 25% z DNV x 3 a zvyšných sedem dní počítala x 55% z DVZ)

Celkový príjem = 363,65 + 74,58 = 438,23
Ostatné zrážky = 35 eur, čiže 438,23 - 35 eur = 403,23 EUR je k výplate

Prosí Vás pekne, je to správne? Ak nie, poraďte ako to má byť správne. Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dorotelka, to máš školský príklad ?
Náhrada príjmu sa počíta za kal. dni, musíš uviesť presný začiatok PN-ky a celkový fond pracovného času v mesiaci
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

To som si vymyslela príklad pre žiakov. Celkový počet pracovných dní je 20 a v mesiaci je spolu 30 dní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dorotelka Pozri príspevok
To som si vymyslela príklad pre žiakov. Celkový počet pracovných dní je 20 a v mesiaci je spolu 30 dní.
Doplň prosím ešte tú PN-ku. Majú 8-hodinový prac.čas ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ufff ... veľmi stručne a zjednodušene :
- zamestnanec odpracuje iba 10 dní, má nárok iba na alikvótnu časť hrubej mzdy ...
- odvody sa počítajú a zaokrúhľujú pre každý druh poistenia osobitne
- náhrada príjmu počas dočasnej PN sa počíta za kalendárne dni
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Áno, 8-hod. prac. čas.

PN od 8. 6. do 19. 6. 2009

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Za kalendárne dni? To znamená, že mám počítať aj víkend? Vôbec tomuto nerozumiem... Takže čistú mzdu budem počítať len z 200 eur a pripočítam k tomu potom tú náhradu príjmu za dočasnú PN?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hrubú mzdu vypočítaš 400/160*80 = 200
Odvody počítaš z vymer. základu = hrubej mzdy, nie zo základnej mzdy. Daň ti nevyjde platiť žiadna.

Náhrada mzdy - prvé 3 dni 25 % DVZ, ďalších 7 dní 55 % DVZ, ostatné dni platí sociálna poisťovňa
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dorotelka Pozri príspevok
Za kalendárne dni? To znamená, že mám počítať aj víkend? Vôbec tomuto nerozumiem... Takže čistú mzdu budem počítať len z 200 eur a pripočítam k tomu potom tú náhradu príjmu za dočasnú PN?
Ano, odvody budeš počítať z 200€ a potom k tomu pripočítaš náhradu príjmu počas DPN.
Za dni 18-19.6. dostane ešte nemocenské zo soc.poisťovne
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Dorotelka , nič v zlom , mne je len tých deciek ľúto. Nestačil by im nejaký jednoduchší príklad ? Problematika PN-iek je zložitá, vidím, že aj pre teba. Keby tam bola napr. nižšia hrubá mzda, môže sa stať, že ani na daňový bonus nevznikne nárok ... Výpočet tohto zadania vyžaduje znalosť min. 5 zákonov, čo ma len tak narýchlo napadli .
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Ja viem že je to na dlho, nie som účtovníčka, ale som si povedala, že cez prázdniny by som rada načrela do tejto problematiky. Rada by som im vedela v rámci nejakej hodiny vysvetliť výpočet mzdy. Mal by to vedieť každý, no nie? ;-)
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Musím ísť s mojím bábätkom von, ale ocením od Vás každú radu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zámer je super, ale treba začať od jednoduchých vecí a nie do toho motať PN-ky. O akú školu ide ?
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Už mi Veronika poradila, som jej vďačná. O jednu strednú odbornú.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

dorotelka Pozri príspevok
Áno, 8-hod. prac. čas.

PN od 8. 6. do 19. 6. 2009

Veľmi pekne ďakujem.
Iba pre upresnenie:
Zadala presný čas PN-ky,takže počítame mzdu za 6/2009 a pri výpočte mzdy je potrebné používať pracovný kalendár - v 6/2009 bolo 22 pracovných dní , zamestnanec musel odpracovať 12 pracovných a nie 10. Je to dôležité pre správy výpočet vymeriavacieho základu pre odvody poistného.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Iba pre upresnenie:
Zadala presný čas PN-ky,takže počítame mzdu za 6/2009 a pri výpočte mzdy je potrebné používať pracovný kalendár - v 6/2009 bolo 22 pracovných dní , zamestnanec musel odpracovať 12 pracovných a nie 10. Je to dôležité pre správy výpočet vymeriavacieho základu pre odvody poistného.
súhlasím, pracovný kalendár som nekontrolovala /myslale som, že jún má 20 prac.dní/. Potom je výpočet vymer. základu úplne iný ...
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

To je len čisto teoreticky vymyslený príklad. Potrebujem pochopiť podstatu. Ďakujem za porozumenie :-;
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Ešte ma napadlo, že asi sa musí alikvotne prerátať aj nezdaniteľná mzda len na tie dni, ktoré odpracoval, však? Nemôžem asi počítať s celkovou 335,47 eur, keď bol 10 dní DPN, že? Vďaka
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Nie, uplatnuje sa cela nezdanitelna cast.
0 0
dorotelka dorotelka

dorotelka je offline (nepripojený) dorotelka

Z nezdaniteľnej časti nikdy nepočítam alikvotnú časť? V žiadnom prípade? Vždy ju uplatňujem celú?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dorotelka Pozri príspevok
Z nezdaniteľnej časti nikdy nepočítam alikvotnú časť? V žiadnom prípade? Vždy ju uplatňujem celú?
áno, vždy a za každých okolností celú, pokiaľ má zamestnanec podpísané Vyhlásenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať