dorotelka Príklad 1:
Pán Kováčik je zamestnaný na 40 hod. úväzok/týždeň. Odpracoval v mesiaci júl 157144 (nech to má logiku) hodín, pričom jeho hodinová mzda je 3,2,- € a jeho DVZ je 15,8143,- €, priemerný hod. zárobok je 3,49€ . Mesiac júl/2009 má 23 prac. dní = 184 hod. Mal dva dni dovolenku, jeden deň sviatok, a 5 dní bol PN a to od 10.7. - 14.7. (piatok - utorok). Bola mu priznaná odmena vo výške 15 % z HM. Uplatňuje si daňový bonus na jedno vyživované dieťa a strháva sa mu 20,- € na stavebné sporenie. Vypočítajte jeho čistú mzdu.
1. Hrubá mzda:
mzda za odpracované hodiny: 157 x 3,2 = 502,4 144 x 3,2=460,80
náhrada za dovolenku: 15,8143 x 2 = 31,6286
(8 hod. x 2 dni) = 16 hod. 3,49 x 16 = 55,84
náhrada za sviatok: 15,8143 x 1 = 15,8143
odmena: 502,4 x 0,15 = 75,36_____
460,80 x 0,15 = 69,12
Hrubá mzda: 585,76€
625,20,- €
2. Odvody – poistné na ZP a SP:
odvody sú vypočítané z hrubej mzdy- VZ 585,76
ZP (4 %) 625,20 x 0,04 = 25 23,43 (poistné na ZP zaokrúhluješ na eurocent nadol)
SP (4 %) 625,20 x 0,04 = 25 23,40
IP (3 %) 625,20 x 0,03 = 18,7 17,50
NP (1,4 %) 625,20 x 0,014 = 8,7 8,20
PvN (1 %) 625,20 x 0,01 = 6,2 5,80
Poistné spolu: 83,6,- € 78,33
3. Čiastkový základ dane (ČZD)
625,20 – 83,6 = 541,6,- €
585,76 - 78,33 = 507,43
4. Preddavok na daň
Zdaniteľná mzda: 541,6 – 335,47 = 206,13 507,43 - 335,47=171,96
Preddavok na daň: 206,13 x 0,19 = 39,16,- € 171,96 x 0,19=32,67
5. Náhrada príjmu pri DPN:
3 x 0,25 x 15,8143 = 11,86
2 x 0,55 x 15,8143 = 17,39
29,25,- € ok
6. Príjem zamestnanca:
HM – odvody – daň + náhrada príjmu za DPN + bonus – sporenie =
625,20 – 83,6 – 39,16 + 29,25 + 20 – 20 = 531,69
585,76 - 78,33 - 32,67 = 474,76
474,76 + 29,25 + 20,00 = 524,01€
524,01 - 20,00 = 504,01 €