Zavrieť

Porady

DPH Slovnaft

Dostala sa mi do rúk fa zo Slovnaftu.Náš zamestnanec tankoval na kartu zo Slovnaftu v ČR.Teraz prišla fa kde je Dodávateľ Benzina Praha,doklad vystavil Slovnaft Bratislava a je tu aj IČ DPH Slovnaftu.Fa je bez DPH. Naspodu je poznámka,že doklad nie je faktúrou podľa §71 zák.odDPH. My sme platitelia DPH.Mám na fa vypočítať daň a aj si ju uplatniť?aká je to dodávka,tuzemská alebo intrak.dod.?Ak je to intra tak aké IČ DPH?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Je všeobecne známe, že Slovnaft má sieť čerpacích staníc aj v ČR. Kvôli tomu je určite registrovaný pre DPH aj v ČR. Keďže Ti fakturoval bez DPH bolo to možné jedine, ak je uvedené jeho CZ číslo registrácie DPH. Ak je to tak, normálne si faktúru zaúčtuj ako dodávka tovaru z iného štátu EÚ, teda samozdanenie.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Je to neobvyklý prípad, s ktorým som sa ešte nestretol. Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru s miestom dodania podľa § 13, ods. 1/c. Teda dodanie tovaru bez odoslania a prepravy, kde miesto dodania je štát, v ktorom sa tovar nachádza v čase jeho dodania, teda ČR. Daňová povinnosť teda vzniká voči ČR a tú si pravdepodobne splnili Benzina a Slovnaft medzi sebou, kde Benzina vzhľadom na miesto dodania tovaru fakturovala Slovnaftu s DPH, platnou v ČR. Som ale toho názoru, že Slovnaft, ktorý vykonáva činnosť v ČR, ktorá je predmetom dane, by mal byť registrovaný pre daň na Finančnom úrade pre Prahu 1.
    V tomto prípade ale nejde o čistý intrakomunitárny obchod, lebo nie je splnená podmienka, že dodávateľ a odberateľ sú registrovaní v rôznych štátov EÚ. Poznámka, že faktúra nie je podľa § 71 zákona o DPH (dodávky tovaru v tuzemsku) len potvrdzuje, že by malo ísť o dodanie podľa uvedeného § 13, ods. 1/c.
    Keďže však je splnená druhá podmienka pre intrakomunitárny obchod, a to že aj pre teba je miesto dodania ČR a krajinou určenia SR, teda iný členský štát EÚ, urobil by som samozdanenie.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Milý poraďáci,

    je rok 2012 a riešim problém popísaný v tejto téme, ale predchádzajúci text nemá rozuzlenie.

    Vo faktúrach nie je vyčíslená DPH, súčasťou faktúry je doklad s názvom Zoznam faktúr kde je uvedené, že sumy sú s DPH. V roku 2012 máme povinnosť nákupy v členských štátoch v ktorých je DPH účtovať bez dane a daň ostáva ako pohľadávka na vyžiadanie. Z dokladov, ktoré sú podivným mixom Slovnaftu a Benziny nie je o hodnote DPH žiadna zmienka.

    Prosím má niekto už riešenie tohoto problému?

    Ďakujem.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.