Zavrieť

Porady

Prenájom osoby a DPH

Ahojte, mám k vám veľkú prosbu... S. r. o. na SVK má konateľa z Poľska, z Poľska nám chodí faktúra na neho ako na prenájom personálu. Fakturujú nám DPH, my robíme samozdanenie... Chcem sa opýtať, či je to tak správne??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Prenájom personálu.??? Prenajímame hnuteľné a nehnuteľné veci.
    Skôr by som FA služby, kt. poskytuje, nie je prenájom osoby.

    NApr. občiansky zákonník nám hovorí o prenájme veci. Človek nie je vec.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    zuzanah3 Pozri príspevok
    Ahojte, mám k vám veľkú prosbu... S. r. o. na SVK má konateľa z Poľska, z Poľska nám chodí faktúra na neho ako na prenájom personálu. Fakturujú nám DPH, my robíme samozdanenie... Chcem sa opýtať, či je to tak správne??

    Faktúrovať majú bez DPH. Miesto dodania služby §15/7, §15/8e;.
    Samozdaňujete.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    betka Pozri príspevok
    Prenájom personálu.??? Prenajímame hnuteľné a nehnuteľné veci.
    Skôr by som FA služby, kt. poskytuje, nie je prenájom osoby.

    NApr. občiansky zákonník nám hovorí o prenájme veci. Človek nie je vec.
    Človek = vec hnuteľná .

    prenájom osoby = personálny leasing = pridelenie zamestnanca .

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Dá sa to, ja som tiež mala medzi 2 firmami Zmluvu o dočasnom pridelení zamestnancov a mesačne som fakturovala pomernú časť miezd (aj s odvodmi) za "požičaných " zamestnancov. Daňová kontrola to tiež zobrala bez problémov.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Jarka nemohla by si vložiť zmluvu o dočasnom pridelení zamestnancov, alebo čo všetko má obsahovať taká zmluva.Ďakujem

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Tiež fakturujeme pridelenie zamestnancov do krajiny EU - Taliansko. Chcem sa spýtať, podľa nového zákona o DPH pôjde toto na riadok 15 ale do súhrnného výkazu to nepôjde ? (lebo miesto dodania je podľa par. 16) Je to správne takto? Alebo to nejde ani na riadok 15? Ďakujem Vám pekne. Už mám z toho hokej, ako si mám odkontrolovať súhrnný výkaz za január. Pekný deň.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    tonkat Pozri príspevok
    Tiež fakturujeme pridelenie zamestnancov do krajiny EU - Taliansko. Chcem sa spýtať, podľa nového zákona o DPH pôjde toto na riadok 15 ale do súhrnného výkazu to nepôjde ? (lebo miesto dodania je podľa par. 16) Je to správne takto? Alebo to nejde ani na riadok 15? Ďakujem Vám pekne. Už mám z toho hokej, ako si mám odkontrolovať súhrnný výkaz za január. Pekný deň.
    Ak mas na mysli poskytnutie zamestnancov podla §16,17,e).. tak si treba uvedomit nasledovne :
    1/ paragraf §16,17,e sa uplatnuje vtedy, ak je sluzba pridelenia zamestnanca poskytovana inej ako zdanitelnej osobe MIMO UZEMIA ES !!!..vid §16,16.
    2/ Kedze fakturujete do Talianska, tento paragraf nemozno uplatnit.
    3/ Postupujete teda podla vseobecneho pravidla §15,1..teda za predpokladu, ze prijemca sluzby je zdanitelna osoba. Ak je tomu tak, potom fakturujete bez DPH, talian urobi samozdanenie.
    4/ Do DP to neuvadzate.. nakolko riadok 15 obsahuje dodanie tovaru do ineho clenskeho statu, sluzby podla §46,47 a 48,8... a tato sluzba tam nepatri
    5/ Date to do Suhrnneho vykazu

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    ďakujem za odpoveď, fakt to tam je, že § 16 sú služby voči tretím krajinám, myslela som, že to len preložili z bývalého par. 15, fakt treba riadne čítať, a nie raz. My tieto služby fakturujeme bez DPH, ale myslela som, že ich treba uvádzať do DP. Potom nieje kontrola medzi DP a SV?

    Prenájom osoby a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.