Zavrieť

Porady

pojmy v zákone

Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

Ďakujem, Ani
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    a.palenikova Pozri príspevok
    Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
    Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

    A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

    Ďakujem, Ani
    V každom zákone je stanovené o čom sa pojednáva. Zákon o dani z príjmov napr. určuje, čo je predmetom dane z príjmov. Ale u niekoho predmet dane z príjmov môže byť oslobodený a u iného nie. Napr. príjem za predaj domu.
    Druhej otázke nerozumiem.
    ďakujem.

    a tá druhá otázka, v daňovej evidencii dávam do výdavkov aj odpisy majetku?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    a.palenikova Pozri príspevok
    ďakujem.

    a tá druhá otázka, v daňovej evidencii dávam do výdavkov aj odpisy majetku?
    Áno. Do výdavkov idú aj odpisy majetku.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    a.palenikova Pozri príspevok
    Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
    Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

    A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

    Ďakujem, Ani
    Otázka je veľmi nejednoznačne položená-je rozdiel, či ťa zaujíma daň z príjmu, DPH, alebo iné dane a odpoveď je veľmi náročná.
    Vzhľadom na to, že sa pýtaš na novinky ohľadne daňovej evidencie, predpokladám, že sa pýtaš na daň z príjmu fyzických osôb.
    Ak nejaký príjem nie je predmetom dane dane z príjmu fyzických osôb, nie je potrebné uvažovať nad spôsobom jeho zdanenia v rámci daného zákona, nakoľko daný zákon zdanenie tohto príjmu vôbec nerieši. V prípade oslobodenia od dane, je daný príjem predmetom dane, len štát si povedal, že za podmienok stanovených zákonom nebude z príjmu pýtať daň. Pri oslobodení od dane z príjmov fyzických osôb zákon zavádza rôzne kritériá:
    - sociálne, dobu vlastníctva majetku, skutočnosť, či predávaný majetok bol zaradený do obchodného majetku, výšku príjmu, pôvodcu príjmu a podobne a až na základe splnenia týchto kritérií je možné povedať, že príjem je od dane oslobodený.
    Napríklad niekto ti poskytol pôžičku - neriešiš nie je predmetom dane.
    Ale ak predávaš majetok - tam zákon pozná oslobodenie a ty musíš skúmať, či sa oslobodenie na teba vzťahuje alebo nie podľa kritérií stanovených v zákone.
    K daňovej evidencii: Môj názor je, že pri daňovej evidencii účtuješ daňové odpisy.
    To je ale len môj osobný výklad. Dúfam, že sa ozvú aj ostatní, s väčším prehľadom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.