Zavrieť

Porady

vyuctovanie nakladov za sluzby spojene s byvanim

mrf mrf

mrf je offline (nepripojený) mrf

Naklady za teplo na vykurovanie vzrastli v nasom meste minuly rok medzirocne o 33% a naklady za teplo na TUV o 27%, co sa prejavilo mojim velkym nedoplatkom za sluzby spojene s byvanim. Na moju reklamaciu mi spravca oznamil ze URSO schvalilo pre nasho dodavatela v minulom roku 4x zvysenie ceny.
1. s platnostou od 1.1.2008
1. s platnostou od 1.3.2008
1. s platnostou od 1.11.2008
1. s platnostou od 10.12.2008
Ja som vsak vo vyuctovani obdrzal jednu cenu na cely rok a teraz neviem ci je to cena priemerna, najvyssia?
Podla mna by malo byt vyuctovanie rozdelene na 4 etapy a v kazdej uvedena cena a spotreba. Je postup spravcu v poriadku. Ak nie co by som mal urobit?
Dakujem frantisek
Usporiadat
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Skús pohľadať v predošlých témach.

Niektorí dodávatelia tepla, ktorí v priebehu roku menili ceny, žiadali URSO o spriemerovanie ceny za rok.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Neviem k čomu ti to pomôže, lebo výsledok bude rovnaký a zaplatiš to isté. Vyučtovanie bude ochvíľu robené na 5tich stranách a potom sa v ňom nevyzná s prepáčením ani "divé prasa" Už teraz majú ľudia v tom hokej- fixná zložka,variabilna zložka, 1,2,3,4cena tepla a vody, 10% tam 90% tam, koeficient na SV a TUV, osobomesiace atď, atď.. to aby si každý urobil kurz správcu, lebo inak to nepochopí
0 0
mrf mrf

mrf je offline (nepripojený) mrf

ja som na porade nováčik, ešte sa tu veľmi neorientujem. mohla by si byť konkretnejšia kde a ako hľadať? ďakujem
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

František, vitaj na porade. Nič si s toho nerob, každý tu bol prvý raz, nováčik. Sú tu aj starí mazáci, poradia Ti.

Na začiatok si preštuduj prílohu v tejto téme:

Vyhláška 630/2005 v navrhovanom znení ÚRSO-a

Je to o tom ako sa teplo rozdeľovalo a ako by sa malo rozdeľovať.
0 0
mrf mrf

mrf je offline (nepripojený) mrf

v priebehu roku sa cena u nás menila 4 krát. ja mám vo vyúčtovaní len jednu cenu asi nejakú priemernú. je to v poriadku?
0 0
mrf mrf

mrf je offline (nepripojený) mrf

ešte jedna asi dôležitá informácia, nemáme bytové merače, len jeden na vstupe do vchodu
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Už to písala Lotarka. Asi Váš dodávateľ požiadal o spriemerovanie a bolo mu to schválené. Aj náš dodávateľ postupoval pri stanovení priemernej ceny podľa pokynov ÚRSO. To ,že nemáte merače na veci nič nemení. Platíte podľa plochy, každý svoj podieľ z údajov toho centrálneho.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mrf Pozri príspevok
ešte jedna asi dôležitá informácia, nemáme bytové merače, len jeden na vstupe do vchodu
V tom prípade je dopad zmeny ceny za jeden Gj. na jednotlivé byty bezpredmetný. Či sa rozdelia náklady za jednotlivé obdobia podľa m2 a spočítajú, alebo súčet nákladov za všetky obdobia sa rozdelí za celý rok podľa m2, výsledok je rovnaký. Je to v poriadku.

V prípade, že by ste mali v dome pomerové meranie tepla, to by bola iná káva.

Máme, mali sme tri obdobia s inou cenou a máme aj rozdelenie za tri obdobia. Ročné rozdelenie je súčet troch období. Tiež v poriadku.

Dokedy? URSO diktuje. Nemal by, teplo nie je jeho majetok.
0 0
Suzy82 Suzy82

Suzy82 je offline (nepripojený) Suzy82

Prosím Vás vie mi niekto napísať stručný vzorec na základe ktorého si viem skontrolovať vyúčtovanie za ústredné kúrenie. Merač plynu máme v kotolni v bytoch merace nemame. Dakujem
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Taky strucny vzorec neexistuje.....
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

a + b + c + d + n = e, pričom e vydelíš plochou domu a násobíš plochou bytu. Ak sú v byte individualisti tak je to trochu inak - viac vo vyhláške 630/2005.

a, b, c a d - sú všetky náklady spojené s vykurovaním t.j. plyn, mzda kuriča, revízie, poplatky a pod.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

peton Pozri príspevok
a + b + c + d + n = e, pričom e vydelíš plochou domu a násobíš plochou bytu. Ak sú v byte individualisti tak je to trochu inak - viac vo vyhláške 630/2005.

a, b, c a d - sú všetky náklady spojené s vykurovaním t.j. plyn, mzda kuriča, revízie, poplatky a pod.
aké lahké je to naše ročné vyúčtovanie...ani som netušila
0 0
Suzy82 Suzy82

Suzy82 je offline (nepripojený) Suzy82

dakujem:-)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Suzy82 Pozri príspevok
Prosím Vás vie mi niekto napísať stručný vzorec na základe ktorého si viem skontrolovať vyúčtovanie za ústredné kúrenie. Merač plynu máme v kotolni v bytoch merace nemame. Dakujem
najag Pozri príspevok
Taky strucny vzorec neexistuje.....
peton Pozri príspevok
a + b + c + d + n = e, pričom e vydelíš plochou domu a násobíš plochou bytu. Ak sú v byte individualisti tak je to trochu inak - viac vo vyhláške 630/2005.

a, b, c a d - sú všetky náklady spojené s vykurovaním t.j. plyn, mzda kuriča, revízie, poplatky a pod.
slavica Pozri príspevok
aké lahké je to naše ročné vyúčtovanie...ani som netušila

Vyhláška 630/2005, §5.

§ 5
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa podlahovej plochy bytu
a nebytového priestoru

(1) Ak v objekte rozpočítavania nie sú nainštalované
pomerové rozdeľovače tepla ani určené meradlá tepla
u konečných spotrebiteľov podľa osobitného zákona,5)
náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozpočítavajú
konečným spotrebiteľom v pomere podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa
k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových
priestorov a spoločných priestorov v objekte
rozpočítavania podľa vzorca

Nks = N/S.Sks


kde
Nks – náklady pre konečného spotrebiteľa [Sk],
N – náklady na dodané teplo na vykurovanie
za objekt rozpočítania [Sk],
S – celková podlahová plocha bytov,
nebytových priestorov a spoločných
priestorov [m2],
Sks – podlahová plocha bytu, nebytového
priestoru alebo spoluvlastníckeho podielu
na spoločných priestoroch konečného
spotrebiteľa [m2].
0 0
Suzy82 Suzy82

Suzy82 je offline (nepripojený) Suzy82

OK a vie mi niekto pomôcť že čo z tých vecí ktoré mám vo vyúčtovaní sa zhoduje s tými skratkami?:-(
Vykurovacia plocha v m2 = 64,58 za byt, 1434 za dom
spotreba plynu v m3 v roku 2008 = 2013,01 za byt, 44 687 za dom
Ústredné kúrenie (priem. cena plynu 16,489Sk/m3) = 23030 za byt, 515798 za dom
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Prosím Vás vie mi niekto napísať stručný vzorec na základe ktorého si viem skontrolovať vyúčtovanie za ústredné kúrenie. Merač plynu máme v kotolni v bytoch merace nemame.
Niektorym robi problem pochopit podstatu a teda aj meritum polozeneho problemu.
0 0
Suzy82 Suzy82

Suzy82 je offline (nepripojený) Suzy82

najag Pozri príspevok
Prosím Vás vie mi niekto napísať stručný vzorec na základe ktorého si viem skontrolovať vyúčtovanie za ústredné kúrenie. Merač plynu máme v kotolni v bytoch merace nemame.
Niektorym robi problem pochopit podstatu a teda aj meritum polozeneho problemu.
Ospravedlňujem sa ak som sa jasne nevyjadrila, ale podstatou mojho problemu je vysoký nedoplatok za vyúčtovanie bytu za rok 2008, ktory podla mojho spravcu vznikol práve pri položke ústredného kúrenia. Nakoľko neviem akoby som si mohla prerátať vyúčtovanie obrátila som sa na Vás poraďákov. Snad som uz napisala podstatu
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Suzy82 Pozri príspevok
OK a vie mi niekto pomôcť že čo z tých vecí ktoré mám vo vyúčtovaní sa zhoduje s tými skratkami?:-(
Vykurovacia plocha v m2 = 64,58 za byt, 1434 za dom
spotreba plynu v m3 v roku 2008 = 2013,01 za byt, 44 687 za dom
Ústredné kúrenie (priem. cena plynu 16,489Sk/m3) = 23030 za byt, 515798 za dom
Nks = N/S.Sks

kde

Nks – náklady pre konečného spotrebiteľa [Sk],
N – náklady na dodané teplo na vykurovanie
za objekt rozpočítania [Sk],

S – celková podlahová plocha bytov,
nebytových priestorov a spoločných
priestorov [m2],

Sks – podlahová plocha bytu, nebytového
priestoru alebo spoluvlastníckeho podielu
na spoločných priestoroch konečného
spotrebiteľa [m2].


Ak sú náklady domu 515 789 Sk. Plocha bytov v dome je 1 434 m2. Váš byt má 64,58 m2, tak náklady na váš byt by mali byť 23 228 Sk.


515 789 : 1 434 x 64,58 = 23 228

Rozdiel v nákladoch na byť 198 Sk. vo váš prospech. Prečo? Bolo by treba vidieť celé vyúčtovanie tepla, nákladov na teplo. Potom by bolo možne vysvetlenie vášho problému.

Výška preplatku, nedoplatku je rozdiel medzi zálohovými platbami a nákladmi na váš byt.
Naposledy upravil sito : 24.07.09 at 11:02
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Žiadne rátanie asi nepomôže. Bude to v tom aké boli platené mesačné zálohy na teplo. Teda platí posledná veta predchádzajúceho príspevku.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ahoj, svojar! Bez rátania to nejde. Suzy82 je typický príklad, nie prvý. O svoje sa začnem starať, až keď ma tlačí topánka.

V čom je problém? Kúpila si menšie číslo topánok, však sa rozšlapu? Opuchli jej nohy? Boli vyhotovené z nevyhovujúceho materiálu? Vždy sa hľadá príčina, dôvod je vždy, no zistenie príčiny sa nemusí nájsť, alebo nechce. Topánky chce niekto predať a niekto nosiť?! Kto na tom získa? O to ide. A ešte o jedno, aby to nebol podvod na jednom zúčastnených na obchode.

Suzy82 sa len opýtala, podľa prihlásenia je tu nová. Prihlásená 24.7.2009. Fakt to cítim, ako mi bolo naznačené, sú tu mazáci, ale niektorí sa aj tak správajú.

Ona potrebuje poradiť a nie aby si niekto s nej robil srandu.

Nie všetci sa na prvý raz vyjadria k problému na najvyššej úrovni. Ale o tom je motto PORADY " Spolu vieme viac"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať