Zavrieť

Porady

DPH - havar.vozidlo-rýchla rada

Prosím o radu ohľadne odvodu DPH. Autoškola zakúpila v r.2008 osobný automobil - na DPH nárok nemala, auto bolo búrané - total.škoda. Teraz vrak predávajú ako platitelia DPH, pokiaľ ho majú v evidencii vychádza mi z predajnej ceny uhradiť DPH. Ak by sme ho vyradili z evidencie tak by sme odvod nemuseli platiť a suma ktorú dostaneme by išla len do ostatných príjmov na zdanenie. Musí byť vyradenie z evidencie viditeľné i v technickom preukaze, že auto prepísal z firmy na seba ako FO a potom na predávajúceho, alebo stačí priamo prepis na predávajúceho a v evidencii majetku urobím len zápis o vyradení ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    pepina19 Pozri príspevok
    Prosím o radu ohľadne odvodu DPH. Autoškola zakúpila v r.2008 osobný automobil - na DPH nárok nemala, auto bolo búrané - total.škoda. Teraz vrak predávajú ako platitelia DPH, pokiaľ ho majú v evidencii vychádza mi z predajnej ceny uhradiť DPH. Ak by sme ho vyradili z evidencie tak by sme odvod nemuseli platiť a suma ktorú dostaneme by išla len do ostatných príjmov na zdanenie. Musí byť vyradenie z evidencie viditeľné i v technickom preukaze, že auto prepísal z firmy na seba ako FO a potom na predávajúceho, alebo stačí priamo prepis na predávajúceho a v evidencii majetku urobím len zápis o vyradení ? Ďakujem
    Ani pri predaji by ste neuplatňovali Dph.
    Ak predávajúci (platiteľ Dph) predáva osobný automobil kat. M1 - pri ktorého nadobudnuti nemohol odpočítať Dph , pri jeho predaji uplatňuje oslobodenie podľa § 42 . Oslobodenie má uviesť na faktúre - viď § 71, odst.2, písm.h. zákona o Dph.

    § 42
    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
    pri ktorom nebola odpočítaná daň
    Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7


    __________________

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Aj ja som bola doteraz toho názoru, no na stránke
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...dane_12_07.rtf
    som si prečítala na str. 10 otázku č. 12 ale najmä odpoveď ma tak trochu zaskočila.
    Čo si o tom myslíte?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Rozalka Pozri príspevok
    Aj ja som bola doteraz toho názoru, no na stránke
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...dane_12_07.rtf
    som si prečítala na str. 10 otázku č. 12 ale najmä odpoveď ma tak trochu zaskočila.
    Čo si o tom myslíte?
    Je to jednoduché. V príklade bolo auto kúpené od neplatitela DPH, a to je iný postup.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    No veď práve .... isto mnohí kupujú OMV od neplatiteľa ("však aj tak sa nedá DPH uplatniť") - zatiaľ som sa s tým našťastie nestretla - ale potom naozaj odviesť DPH pri predaji?
    Veď DPH už dostal štát - pri prvom predaji.
    Nie je to duplicitné zdanenie?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Keď si ako platca DPH kúpiš napr. chladničku od neplatcu DPH a tú sa po čase rozhodneš predať, tiež je predáš s DPH, ktoré odvedieš štátu. Tak isto sa jedná o "duplicitné zdanenie" vo forme odvedenej DPH.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Tento príklad je odpoveď na otázku zadavateľky.
    Mal doklad od platiteľa s Dph, avšak nemohol uplatniť, lebo § 49, odst. 7 to nedovoľuje. - preto ideme na § 42 - oslobodenie

    2/ Otázka:
    Som platiteľom DPH od apríla 2007. Predávam osobné motorové vozidlo kúpené do firmy na účely podnikania od platiteľa dane, ktorý pri predaji uplatnil daň. Som povinný odviesť DPH aj za toto vozidlo, ktoré bolo kúpené ešte keď som nebol platiteľ a pri registrácii za platiteľa nebolo uplatnené odpočítanie dane podľa § 55 zákona o DPH?
    Odpoveď:
    Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane. V súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň. To znamená, že pre svojich odberateľov (platiteľov resp. neplatiteľov DPH) uplatňuje k cene tovaru alebo služby DPH v zmysle zákona o DPH.
    Oslobodené od dane je v súlade s § 42 zákona o DPH dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH.
    Z uvedeného vyplýva, že v prípade ak pri kúpe osobného motorového vozidla nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH, predaj tohto vozidla je oslobodený od dane v zmysle § 42 zákona o DPH, t.j. nevzniká povinnosť uplatnenia DPH pri predaji.


    Toto je iná situácia.
    Pri nákupe kupujúci nemal doklad s Dph, čiže neuplatnil Dph, ale nie preto, že to zákon nedovoľuje, ale preto, že na doklade ani žiadna daň nebola . Je to možno nespravodlivé, ale zákonné.

    12/ Otázka:
    V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
    Odpoveď:
    Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH
    V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH
    Naposledy upravil azla : 25.07.09 at 19:44 Dôvod: Doplnenie celej odpovede (bola stratená posledná veta)

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ekopo Pozri príspevok
    Keď si ako platca DPH kúpiš napr. chladničku od neplatcu DPH a tú sa po čase rozhodneš predať, tiež je predáš s DPH, ktoré odvedieš štátu. Tak isto sa jedná o "duplicitné zdanenie" vo forme odvedenej DPH.
    No keď sa na to pozeráme z tejto stránky, potom ti musím dať za pravdu.
    Ale v otázke č.2 (viď AZLA) je to riešené aj takto:
    ... v prípade ak pri kúpe osobného motorového vozidla nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH, predaj tohto vozidla je oslobodený od dane v zmysle § 42 zákona o DPH, t.j. nevzniká povinnosť uplatnenia DPH pri predaji.

    Naozaj sa to dá vysvetliť všelijako ...
    Naposledy upravil Rozalka : 25.07.09 at 10:50

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    V tej otázke č. 2 to auto kúpil ako neplatileľ DPH ...a to je zase niečo iné.
    Podľa mňa je to úplne jasné. Jednoducho napísané, predaj osobného auta je oslobodený od DPH len v tom prípade, ak auto bolo zakúpené v čase, keď daňovník bol: 1., platcom DPH, 2.,kupoval od platcu DPH a 3., daň na doklade bola uplatnená, 4., je platca DPH aj v čase predaja. Tu nastupuje § 49 ods. 7 zákona o DPH......nemôže si uplatniť daň na vstupe a neuplatní daň pri prípadnom predaji...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ekopo Pozri príspevok
    V tej otázke č. 2 to auto kúpil ako neplatileľ DPH ...a to je zase niečo iné.
    Podľa mňa je to úplne jasné. Jednoducho napísané, predaj osobného auta je oslobodený od DPH len v tom prípade, ak auto bolo zakúpené v čase, keď daňovník bol:
    1., platcom DPH,
    2.,kupoval od platcu DPH a
    3., daň na doklade bola uplatnená,
    4., je platca DPH aj v čase predaja.
    Tu nastupuje § 49 ods. 7 zákona o DPH......nemôže si uplatniť daň na vstupe a neuplatní daň pri prípadnom predaji...
    Neviem, či sa rozumieme.


    Pre uplatnenie § 42 nie je dôležité, či kupujúci bol alebo nebol platiteľom Dph v času nákupu osobného motorového vozidla.
    Dôležité je, aby automobil bol kúpený od platiteľa Dph.

    a) ak bol platiteľom - nemohol si uplatniť na vstupe pri nákupe (§ 49 )
    (toto vymenoval ekopo )

    b) ak nebol platiteľom - nemohol si uplatniť na vstupe pri registrácii (§ 55), lebo nedovoli § 49
    (toto je popísané v príklade č. 2)

    V obidvoch prípadoch sa uplatní na výstupe oslobodenie podľa § 42.


    Ak automobil nie je kúpený od platiteľa Dph, potom sa postupuje ako je napísané v príklade č. 12.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    azla Pozri príspevok
    Neviem, či sa rozumieme.


    Pre uplatnenie § 42 nie je dôležité, či kupujúci bol alebo nebol platiteľom Dph v času nákupu osobného motorového vozidla.
    Dôležité je, aby automobil bol kúpený od platiteľa Dph.

    a) ak bol platiteľom - nemohol si uplatniť na vstupe pri nákupe (§ 49 )
    (toto vymenoval ekopo )

    b) ak nebol platiteľom - nemohol si uplatniť na vstupe pri registrácii (§ 55), lebo nedovoli § 49
    (toto je popísané v príklade č. 2)

    V obidvoch prípadoch sa uplatní na výstupe oslobodenie podľa § 42.


    Ak automobil nie je kúpený od platiteľa Dph, potom sa postupuje ako je napísané v príklade č. 12.
    Azla, ja som to pochopila v otázke č.12 tak, že ak bol OMV kúpený od neplatiteľa, je treba pri predaji odviesť DPH.

    Ty si nepriložila v príspevku # 7 celú odpoveď, ktorá znie takto:
    12/ Otázka:
    V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
    Odpoveď:
    Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.