Zavrieť

Porady

Úžitkový automobil na leasing

Ahojte, chceme kúpiť úžitkové auto na leasing na 36 mesiacov. Preštudovala som veľa príspevkov, ale chcem si to ozrejmiť. Cena obstarania bude cena bez DPH, spracovateľský poplatok bez DPH, kúpna cena predmetu leasingu bez DPH + ostatné obstaracie náklady. Sme platca DPH, odpočítam si celú sumu, ktorá bude uvedená na faktúre. Auto budem odpisovať 3 roky, nakoľko finančný prenájom trvá 3 roky. Začnem v tom mesiaci kedy bolo auto obstarané, prihlásené a zaradené do používania a budem odpisovať mesačne? Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak je to finančný lesing s dohodnutým právom kúpy prenajatej veci ( §2, s) - tu je nárok na odpočet Dph postupne podľa dátumu splatnosti jednotlivých leasingových splátok - nie naraz.

    Odpisovanie , tak ako uvádzaš - mesačne počas doby trvania leasingu sa predmet prenájmu odpíše - § 26, odst.8 zákona o DzP

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    ....... Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?
    Zaplatené splátky teba rozdeliť na istinu - to bude výdavok neovplyvňujúci základ dane ( do výdavkov sa dostane práve formou odpisov ) a úrok - ten bude výdavok ovplyvňujúci základ dane, členenie prevádzková réžia.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Ahojte, chceme kúpiť úžitkové auto na leasing na 36 mesiacov. Preštudovala som veľa príspevkov, ale chcem si to ozrejmiť. Cena obstarania bude cena bez DPH, spracovateľský poplatok bez DPH, kúpna cena predmetu leasingu bez DPH + ostatné obstaracie náklady. Sme platca DPH, odpočítam si celú sumu, ktorá bude uvedená na faktúre. Auto budem odpisovať 3 roky, nakoľko finančný prenájom trvá 3 roky. Začnem v tom mesiaci kedy bolo auto obstarané, prihlásené a zaradené do používania a budem odpisovať mesačne? Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?
    Zo zaplatených splátok nie všetko je výdaj neovplyvňujúci ZD. Takouto položkou je len istina, ktorá do nákladov ide cez odpisy. Celá finančná činnosť, t.j. úroky a poistné sú normálnym daňovým nákladom.
    Odpisy podľa § 26, ods. 8 ZDP sú tzv. daňové. Účtovné odpisy doporučujem nastaviť na dlhšiu dobu, podľa predpokladanej doby životnosti. Daňové kontroly si v poslednej dobe všímajú aj túto záležitosť. Stále väčšina daňových subjektov si pre jednoduchosť nastaví režim, kde daňové odpisy = účtovné, čo nie je správne.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Účtovné odpisy doporučujem nastaviť na dlhšiu dobu, podľa predpokladanej doby životnosti
    ako to vyzerá v reáli / JÚ?

    Úžitkový automobil na leasing

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.