Zavrieť

Porady

materská

Dobrý deň,

viem, že sa už o tom veľa popísalo, ale mala by som predsa jednu otázku, keďže každý prípad je špecifický.
V roku 2008 som bola od októbra do decembra DNP spolu 55 dní a platila som si nemocenské z max. vymeriavacieho základu. Koncom novembra som sa zamestnala za mzdu 17200SK brutto v skúšobnej dobe (3mesiace) a 17800 SK brutto po skúšobnej dobe. V marci som otehotnela (začiatok tehotenstva 12.03.2009) a predpokladaný termín pôrodu je 17.12.2009. Následne nato som sa 24.04.2009 znova prihlásila ako DNP a odvtedy si platím nemocenské vo výške
NP max - 17800 (môj plat).
Moja otázka je, že akú materskú budem vlastne dostávať a ako mi ju budú vyratúvať? A čo v prípade, že by som bola teraz PN? Budem dostávať PN len z roboty alebo aj z DPN? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hhel je offline (nepripojený) hhel

    hhel
    Podľa môjho názoru ste mali byť od roku 2008 až doteraz DNP poistená a nie sa odznova prihlasovať v apríli 2009.Trebalo iba v apríli urobiť zmenu vymeriavacieho základu na platenie poistného.DNP poistená máte byť vkuse minimálne pol roka a v roku 2009 sa považuje na výpočet nemocenského a materskej rok 2008,takže podľa mňa z DNP nič nedostanete.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Bohužiaľ, z DNP naozaj nebudete mať nárok na materské, pretože nestihnete splniť podmienku 270 dní NP. Tá musí byť splnená z oboch poistení, z ktorých si nárokujete materské. Platíte si DNP teda naozaj zbytočne... Jedine ak by v r.2008 ešte bolo nejaké poistenie, ktoré zaniklo, t.j. napríklad nejaký pracovný pomer? Potom by sa doba trvania tohto poistenia mohla pripočítať k dobe trvania DNP.
    Ak zostane situácia rovnaká až do nástupu na materskú, materské Vám budú vypočítavať len z pracovného pomeru a tam bude rozhodujúcim obdobím r. 2008, takže príjem za november a december.
    Doporučovala by som zrušiť DNP a skúsiť sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by Vám neukončil existujúci pracovný pomer a neurobil tesne pred nástupom na MD nový, v ktorom by ste dosiahla vyšší vymeriavací základ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.