Zavrieť

Porady

daň z predaja nehnuteľnosti

Mám otázku pre múdrejších. Chcel by som predať byt, ktorý nie je oslobodený od dane z príjmu (nespĺňa podmienky). Kupoval som ho ako holobyt a na vlastné náklady dokončil do stavu na bývanie. V daňovom priznaní by som uviedol náklady, ktoré som s dokončením mal. Akým spôsobom je možné dať do nákladov prácu pokiaľ som si ju robil sám alebo známy majster? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    § 8
    Ostatné príjmy

    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    (6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#7

    EkonIS1 je offline (nepripojený) EkonIS1

    EkonIS1
    Dobrý deň,
    mám podobný prípad... FO-nepodnikateľ predal byt, ktorý mal v osobnom vlastníctve pol roka. Má teda príjem podľa § 8, ods. 1, písm. b). Základ dane v tomto prípade tvorí rozdiel medzi vstupnou cenou a cenou, za ktorú byt predal. Môže sa základ dane okrem zaplatenej dane z nehnuteľnosti ponížiť ešte nejakým výdavkom? Napríklad výdavok vynaložený na opravu bytu?
    Prosím o odpoveď.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Kuk predchadzajuci prispevok, napr. bod 5, ods. d).

    daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.