Zavrieť

Porady

Dodanie tovaru do zahraničia pre tuzemského odberateľa

Dobrý deň, mám problém:s.r.o. kúpi tovar- klimatizačné zariadenie z Rakúska,následne tento tovar dodá do Čiech spolu s montážou ale odberateľ je slovenská firma neplatca DPH.
s.r.o. dostane faktúru od inej českej firmy, ktorá je platca DPH v Čechách za dodávku a montáž regulácie na zariadenie.
A teraz otázky: 1- samozdaním faktúru z Rakúska?
2- fakturujem odberateľovi-slovenskej firme DPH?
3- fakturuje česká firma DPH, prípadne budem faktúru samozdaňovať?
Mám v tom riadny guláš, ešte som sa s takouto situácioi nestretla, pomôžte kto viete, dosť ma to súri!!! Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    chcem sa spýtať tá fa. od českej firmy je pre akú sro? pre vašu? v akom vzťahu potom vystupuje slovenská firma neplatca dph?

    LubikaB je offline (nepripojený) LubikaB

    LubikaB
    faktúra od českej firmy je pre našu sro- firma je náš subdodávateľ. Slovenský neplatca je náš odberateľ-konečný príjemca.

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    čiže ak tomu dobre rozumiem takto bude vyzerať fakturácia:
    1.vy dostanete fa. z rakúskej firmy -platca dph
    2.dostanete fa. od českej firmy za montáž a dodávku - platca dph
    3. vy fakturujete slovenskej firme neplatcovi dph tovar dodaný do čiech+montáž a dodávku

    správne?

    LubikaB je offline (nepripojený) LubikaB

    LubikaB
    úplne správne, len neviem čo s tým... čítala som si zákon o DPH a mám v tom jasno ešte menej...

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    podľa mňa keďže konečn odberateľ tovaru nie je platca dph nejde o trojstranný obchod. takisto predpokladám že tovar ide priamo z rakúska do ČR. preto si myslím že pred dodaním tovaru by ste sa mali registrovať na daň v ČR. následne budete fakturovať slovenskému dodávateľovi s českou dph.

    LubikaB je offline (nepripojený) LubikaB

    LubikaB
    Tovar- zariadenie ide z Rakúska na Slovensko pre našu firmu - dostanem fa z Rakúska, potom ho slovenská firma zloží a odvezie do Čiech, kde ho namontuje na stavbu- dostanem fa od slovenskej firmy-platca dph- za montáž, objednáme dodávku a montáž riadiaceho systému na zariadenie u českej firmy-platca dph-dostaneme fa z Čiech. Nakoniec fakturujem slovenskému konečnému odberateľovi registrovanému na Slovensku, neplatcovi dph. Zaujíma ma dph všetkých zúčastnených strán.

    LubikaB je offline (nepripojený) LubikaB

    LubikaB
    opravujem- teraz som sa dozvedela, že slovenký konečný odberateľ je tiež plátca dph

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    podľa mňa to bude nasledovne: 1.vy dostanete fa.od rakúskej firmy bez dph. samozdaníte.
    2.dostanete fa. od českej firmy tá by ju mala vystaviť s českou DPH, keďže miesto dodania služby je v ČR (montáž)
    túto si vy môžte vyžiadať od českého DU späť po splnení ich podmienok
    3.vystavíte fa. slovenskej firme so slovenskou dph v tom prípade ak nie je táto firma registrovaná v ČR.ak by bola registrovaná v ČR na dph vystavíte fa. bez dph s uvedením ich českého IČ

    LubikaB je offline (nepripojený) LubikaB

    LubikaB
    ďakujem veľmi pekne, presne takto som si to aj ja myslela, ale keďže to robím prvýkrát, nebola som si istá. ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.