Zavrieť

Porady

živnosť vs. dohoda

Som SZČO, ale fakturujem iba jednej spolocnosti (skoro ako zamestnanec - akurát bez tých výhod:-). Teraz idem robit este pre inu spolocnost taky bočný projekt. Dali mi na výber - fakturovať ako živnostníčka alebo na dohodu. Čo by bolo pre mňa výhodnejšie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andreawww Pozri príspevok
    Som SZČO, ale fakturujem iba jednej spolocnosti (skoro ako zamestnanec - akurát bez tých výhod:-). Teraz idem robit este pre inu spolocnost taky bočný projekt. Dali mi na výber - fakturovať ako živnostníčka alebo na dohodu. Čo by bolo pre mňa výhodnejšie?
    závisí od výšky príjmu u "hlavného zamestnávateľa".

    Dohoda : výhoda - nevstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov, nevýhoda - zdaňuje sa 19% celá výška odmeny

    Fakturácia ako živnostník : výhoda - môžeš si uplatniť 40 % paušál, ak nevedieš účtovníctvo, nevýhoda - vstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov do SP a ZP

    andreawww je offline (nepripojený) andreawww

    andreawww
    Odratávam si 40 % paušálne výdavky, a čo sa týka výšky príjmu - nič moc - taký "platík", ale možno by si mohla dať nejaké limity podľa čoho by som zhodnotila svoj príjem ako "pod psa"

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tak potom bude pre teba výhodnejšia fakturácia na živnosť, z ktorej si odpočítaš 40 % paušál. Odvody vyššie ako z minima budú len v prípade ak tvoj základ dane = zisk presiahne 24-násobok minimálnej mesačnej mzdy.
    Predpokladám, že si povinným platitelom odvodov do SP a nestrážiš si limit ako neplatiť odvody.

    andreawww je offline (nepripojený) andreawww

    andreawww
    Zatial platim dobrovolne odvody do SP (lebo este len od minuleho roka mam ziv. list). Ale kvoli tym odvodom si to hodim do kalkulacky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.