Zavrieť

Porady

Inšpektorát práce - predloženie dokladov

Dobrý deň milí poraďáci,
prosím o radu. Ohlásil sa inšpektorát práce na kontrolu a medzi inými žiada o predloženie "Dokladov nasvedčujúcich preukázanie prevzatia výplatných pások pri vyúčtovaní mzdy". Priznávam sa, toto som ešte vôbec nepočula. Zamestnancom sa riadne vždy rozdá výplatná páska najneskôr v deň výplatného obdobia a následne sa prevedie mzda na účet. Kde je definované prosím, akým spôsobom sa má odovzdať zamestnancovi výplatná páska a preukazovať prevzatie?
prosím súrnu odpoveď - dali termín iba 3 dni na predloženie dokladov od prevzatia
vďaka. prajem mnoho osobných a profesných úspechov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Aj my sme mali kontrolu a takisto to požadovali, ale s tým, že mi nakoniec dali za pravdu, že to v nijakom zákone nie je uvedené, ale ... je tam uvedená skutočnosť, že zamestnanec má na výplatnú pásku právo. Pravdepodobne máte nespokojného zamestnanca, ktorý sa obrátil na Inšpektorát práce.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Mne každý mesiac zostáva cca 50 výplatných pások, pre ktoré si zamestnanci jednoducho neprídu. Tiež im prevzatie pásky nedávam proti podpisu, žiaden zákon to neprikazuje. Zákon hovorí len o povinnosti dať zamestnancom výplatnú pásku. Čo sa týka IP, tak je to len ich subjektívny názor, že treba mať doklad o prevzatí výpl.pásky.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja to robím asi 2 roky, že dávam podpisať prevzatie výplatných pások a to som sa tiež dozvedela len tu na Porade, už to bolo spomínané, že to žiadali.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Inšpektorát práce zrejme vychádza z prvej vety § 130 odst.5 Zákonníka práce. Akým iným spôsobom zamestnávatel preukáže, že zamestnanec výplatnú pásku obdržal ?

    § 130
    Výplata mzdy
    Na začiatok

    (5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

    majoneza je offline (nepripojený) majoneza

    majoneza
    Ja by som dal vsetkym zamestnancom podpisat potrvdenie, ze dostali vyplatne pasky. Jeden z nich odmietne podpisat a uz vies kto ta udal.

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    ja som mala od nich zopár krát kontrolu a pri prvej ma na to upozornili, keďže programe som na to tlačivo nenašla, tak som si ho urobila sama a pri nasledujúcej kontrole bola úplná spokojnosť. Je dôležité aby si tam mala všetky údaje o firme a menovite zamestnanca, jeho údaje a za ktorý mesiac tá páska je.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    elpka Pozri príspevok
    ja som mala od nich zopár krát kontrolu a pri prvej ma na to upozornili, keďže programe som na to tlačivo nenašla, tak som si ho urobila sama a pri nasledujúcej kontrole bola úplná spokojnosť. Je dôležité aby si tam mala všetky údaje o firme a menovite zamestnanca, jeho údaje a za ktorý mesiac tá páska je.
    V akom mzdovom SW robíš ? OLYMP z Krosu takéto potvrdenie tlačí

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    veronikasad Pozri príspevok
    V akom mzdovom SW robíš ? OLYMP z Krosu takéto potvrdenie tlačí
    v Pohode a tam som to nenašla.....

    RomčaKK je offline (nepripojený) RomčaKK

    RomčaKK
    U nás pri kontrole to tiež pýtali( ako napr. aj rozpis smien, miesto, kde je jasne preukázaná prestávka v práci, STRL...) Ja tlačím výplatnú pásku 2 x, jednu odovzdám a druhú si dám podpísať. Podľa môjho názoru chceli od nás aj niektoré zbytočnosti.

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    elpka Pozri príspevok
    v Pohode a tam som to nenašla.....
    V pohode to nie je ale dá sa to upraviť. Ja som si do výplatnice cez report designer doplnila vetičku že podpisom potvrdzuje prevzatie mzdy aj prevzatie pásky.

    Mne každý mesiac zostáva cca 50 výplatných pások, pre ktoré si zamestnanci jednoducho neprídu. Tiež im prevzatie pásky nedávam proti podpisu, žiaden zákon to neprikazuje. Zákon hovorí len o povinnosti dať zamestnancom výplatnú pásku. Čo sa týka IP, tak je to len ich subjektívny názor, že treba mať doklad o prevzatí výpl.pásky.
    To máš to isté ako aj s prihláškami a odhláškami do SP.My ked sme mali kontrolu z IP tak mi jednoducho kontrolor povedal že dôkazné bremeno je na nás či sme tú prihlášku odoslali alebo nie.
    Odvtedy všetko čo posielam do ZP tak posielam dvojmo a žiadam aby mi potvrdili prevzatie a poslali späť.
    A to isté robím aj s páskami. ked mi ju niekto neprevezme odosielam ju aspon poštou a k podpisovej listine prikladam doručenku.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    bv_alexandra Pozri príspevok

    To máš to isté ako aj s prihláškami a odhláškami do SP.My ked sme mali kontrolu z IP tak mi jednoducho kontrolor povedal že dôkazné bremeno je na nás či sme tú prihlášku odoslali alebo nie.
    Odvtedy všetko čo posielam do ZP tak posielam dvojmo a žiadam aby mi potvrdili prevzatie a poslali späť.
    A to isté robím aj s páskami. ked mi ju niekto neprevezme odosielam ju aspon poštou a k podpisovej listine prikladam doručenku.
    Nikuška, koľko máš zamestnancov?
    To sa potom dá, zaslať poštou, nie je to taká hrozná suma.

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    [QUOTE=bv_alexandra;1120950]V pohode to nie je ale dá sa to upraviť. Ja som si do výplatnice cez report designer doplnila vetičku že podpisom potvrdzuje prevzatie mzdy aj prevzatie pásky.

    dík, vyskúšam.....

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    ĎAKUJEM milí poraďáci všetkým za cenné rady. Podľa môjho vedomia žiaden zákon neprikazuje potvrdené prevzatie výplatnej pásky zamestnancom, ale z druhej strany urobiť niečo navrch pre spokojnosť IP nie je na škodu. K tomu, aby som obhájila svoje konanie (nedávala oproti podpisu VP) potrebujem mať 100% istotu - čo vďaka Vám poraďáci mám. Problém s pdopisovaním je, že zamestnancov mám po celej republike a cestujú rôzne, Ťažko ich je odchytiť, tak im dávam e-mailom, poslíčkom v zalepenej obálke alebo osobne - ale vždy dostanú. Myslím si, že posielať všetkým doporučene poštou by bol drahý špás a firma by skôr išla ku dnu v dnešných krutých časoch. Na margo kontroly - bola som nepríjemne zaskočená, lebo zamestnanec, ktorý poslal kontrolu využíval a zneužíval na súkromné účely techniku firmy (auto. mobil), cez pracovnú dobu si vybavoval súkromné veci a ako jediný hádam na milisekundy odchádzal z roboty..všetci ostatní až po dokončení práce, aj keď vedeli, že sa nadčas nepreláca, ale čerpá. Zostala mu nevyplatená časť mzdy - odmena, ktorú mal priznanú za dokončenie práce v tíme - nedokončil, ale odmenu dostal za to, že odchádza. Všetci ostatní, ktorí zostali vo firme pracovať nedostali odmenu s tým, že v zmysle dohody dostanú ukončením projektu. Považujem to za absolútnu nejoajálnosť a sobectvo zo strany zamestnanca už aj tým, že ostatným sa ukončil TPP dohodou a jemu Výpoveďou so všetkými náležitosťami s tým, že akonáhle sa firma trocha dostane z finančných problémov ho oslovíme na ďalšiu spoluprácu (či už na základe TPP alebo na zmluvu) - skutočne sme s ním aj rátali. To, že nárok na mzdu má, to je jednoznačné, ale firma bola v platobnej neschopnosti, všetkým priznala nároky a aj vyplatila a iba jedinému túto časť chcela vyplatiť v ďalšom výplatnom období. Dnes viem, že nevyplatiť zamestnancovi odmeny za nič, čo nedokončí v tíme.
    Aby som sa ešte raz vrátila ku kontrole, žiadajú také dokumenty, podľa mňa zbytočné, ktoré budem musieť vyrábať. Máme smernice na všetko, z čoho vyplývajú povinnosti, práva a nároky zamestnancov. Napríklad nerozumiem dôvodu predloženia "Plánu dovoleniek". Chápem to tak, že chcú čerpanie dovoleniek a nie plán. Lebo jedna vec je plán na začiatku roka a druhá vec je realita v plynutí času, keď si zamestnanci zamieňajú medzi sebou samozrejme predložia Žiadosť na čerpanie dovolenky. To sa už potom spätne neprepisuje v pláne dovoleniek.
    Ešte raz ďakujem za rady, ak máte ešte nejaké postrehy ku kontrole, veľmi rada si tu prečítam, každá rada sa cení a pomôže.
    prajem veľa osobných a pracovných úspechov a kontroly s úspešným koncom

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    Ahojte milí poraďáci. Kontrolu mám za sebou, perfektne dopadla, som spokojná. Pýtali samozrejme písomný doklad o tom, že zamestnanecprevzal výplatnú pásky. Povedala som, že to nemáme, že sme z dôvodu rozptylu zamestnancov po republike nevydávali oproti podpisu. Uznali mi to s tým, že aby sme to v budúcnosti robili, že to za závadu nedajú ale doporočujú z titulu, že ak by došlo k akémukoľvek právnemu sporu so zamestnancom, dôkazné bremeno, že výplatná páska bola vydaná zamestnancovi je na nás. V tomto majú pravdu, takže budem dávať podpisovať zamestnancom výplatné pásky a ked budú kilometre ďaleko, tak mi musia e-mailom potvrdiť prevzatie pásky. Je na každom mzdovom účtovníkovi, čo urobí s radou IP, ale ako nedostatok alebo pochybenie to neklasifikujú. pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.