Zavrieť

Porady

FA z CZ,DIČ pre slovensko a odpočet DPH.

Ahojte,

-Firma z CZ k nám chodí prevádzať servis zariadenia,obaja sme platcovia DPH,

-Doteraz nám vystavovali FA bez DPH, ktoré sme si samozdanili,

-Minulý mesiaca nám odfaxovali osvedčenie o registrácii pre DPH na slovensku,takže DIČSK

-Fa nám poslali rozpísanú s DPH v českých korunách a aj v EUR, kde použili kurz ČNB,

-FA aj zdaniteľné plnenie sú vystavené 31.7.2009, kurz ČNB použili k 1.7. 2009.

-Miesto dodania služby/Místo určení/ uviedli na FA Slovensko-a mesto, kde sa naša firma nachádza,

-Fa som nahodila do programu ako došlú zahraničnú,
Typ obchodu mi ponúka: -tuzemský,
-samozdanenie,
-mimo EU,
-z inej krajiny EU/DPH nebude uplatnená/
-z inej krajiny EU/DPH bude uplatnená v inej
krajine EU:- krajina odoslania.....?
- krajina odpočtu DPH....?

-ktorú z možností mám zvoliť?
-DPH si odpočítam normálne ako pri tuzemskom obchode z ich rozpisu DPH?
-a ešte jedna vec: faktúru rozpísali na servis, dopravu a náhradný diel ktorý bol pri servise použitý.
Brala som to všetko ako servis, účtovala som to všetko na opravy a servis.

ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vanilka je offline (nepripojený) vanilka

    vanilka
    mam podobnu skusenost, fakturuje nam ceska firma v EUR a s DPH lebo je registrovana ako platca tu na Slovensku, DPH uplatnim na odpocte ako keby bola tuzemska

    Alivia je offline (nepripojený) Alivia

    Alivia
    ale faktúru nahadzuješ do programu ako zahraničnú, nie ako tuzemskú.A v tejto voľbe musím zvoliť typ obchodu,.....a neviem aký

    a druhá vec,rozpis v eurách môžem odpísať z ich rozpisu, alebo musím si prepočítať svoj podľa
    ECB?! a kurz použiť deň pred zdaniteľným plnením?
    Naposledy upravil Alivia : 19.08.09 at 09:46 Dôvod: doplnenie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dodávateľa si musíš zadať v databaze ešte raz ako tuzemského dodávateľa práve z dôvodu, že je registrovaný ako platiteľ DPH v SR.
    Ostatné závisí od programu,ktorý používaš. Niektoré nedovolia mať 2x to isté IČO a pritom je to v SW nastavené ako povinný údaj. To už nevyriešim.
    Ale odpoveď na otázku je taká, že takúto faktúru riešiš ako tuzemskú, teda v EUR - bez kurzu - slov. ičDPH, slovenská DPH v EUR. Trvaj na tom, aby pri SK faktúrach bola mena EUR aj na rozpise DPH.
    Mena CZK s kurzami má byť len informatívna, ved registrácia aj pre nich znamená, že budú podávať DP DPH v SR a v EUR.
    Ja takúto faktúru nahadzujem ako tuzemskú. A čo sa týka prepočtu na EUR, by som v prvom rade pozrela či je tam rozpísaná DPH v EUR, ak áno zaúčtovala by som to v EUR. Pokiaľ je zahraničná firma registrovaná ako platca tu na Slovensku, musí sa správať ako tuzemská firma a DPH odvádza na Slovensku.

    Alivia je offline (nepripojený) Alivia

    Alivia
    -takže faktúra bude medzi faktúrami FDZ/faktúra došla zahranična, ale voľba bude tuzemský obchod ?

    -takže ten rozpis z ČNB majú len informatívne, ak som rozumela, ja do počítača nahodím svoj prepočet z ECB, ale potom pri platbách mi vznikne kurzový rozdiel.

    poprosím vás o radu, DPH odvádzam dnes.
    Naposledy upravil Alivia : 25.08.09 at 07:59

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Alivia Pozri príspevok
    -takže faktúra bude medzi faktúrami FDZ/faktúra došla zahranična, ale voľba bude tuzemský obchod ?

    -takže ten rozpis z ČNB majú len informatívne, ak som rozumela, ja do počítača nahodím svoj prepočet z ECB, ale potom pri platbách mi vznikne kurzový rozdiel.

    poprosím vás o radu, DPH odvádzam dnes.
    Faktúru by som dala ako tuzemskú, pretože vystupujú pod slovenským IČ DPH,len sa mi nezdá tá faktúra vystavená v mene CZK-tá by mala byť prepočítaná kurzom ECB na Eurá, pretože tvoj prepočet musí súhlasiť s výškou dane na faktúre.

    Alivia je offline (nepripojený) Alivia

    Alivia
    takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
    Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Alivia Pozri príspevok
    takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
    Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.
    nezabudni použiť kurz ECB z predchádzajúceho dňa zdaniteľného plnenia

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Alivia Pozri príspevok
    takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
    Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.
    Tak ako Ti hore napísala Kejka, mala si zadať faktúru ako tuzemskú, máš to v EUR a zrejme to tak aj budete platiť, vôbec by som tam nemiešala CZK

    Alivia je offline (nepripojený) Alivia

    Alivia
    bolo mi poradené, že faktúra sa prepočíta kurzom ECB v deň,ktorý predchádza vystaveniu faktúry, ale pre účely DPH sa použije dátum dodania, ale mne počítač zoberie len jeden kurz.Použila som kurz z dátumu dodania.

    Alebo mám tomu rozumieť, že pri úhrade faktúry v EUR použijem kurz z predch.dňa vystavenia a tým mi vznikne kurzový rozdiel, ktorý by inak vznikol pri nahodení fa do programu.

    Alivia je offline (nepripojený) Alivia

    Alivia
    áno,faktúra je v rozpise aj v EUR ale prepočet ČNB a vôbec nie ku dňu zdaniteľ.plnenia, alebo tým som sa nemala vôbec zaoberať? Aká faktúra prišla tak ju zaúčtovať a hotovo,..?
    Naposledy upravil Alivia : 26.08.09 at 10:15

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    uz z faktury by malo byť jasné, v akej mene ju máte uhradiť. Ktorá mena je hlavná a ktorá informatívna.
    Ak si dobre pamatám, je dodávateľ Sk22222222, platiteľom slov. DPH, takže hlavne na faktúre musí byť rozpis ZD a DPH v EUR. Ak to je inak, faktúru treba vrátiť na prepracovanie.
    Naposledy upravil KEJKA : 26.08.09 at 13:51 Dôvod: preklepy

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Alivia Pozri príspevok
    Fa nám poslali rozpísanú s DPH v českých korunách a aj v EUR, kde použili kurz ČNB,

    -FA aj zdaniteľné plnenie sú vystavené 31.7.2009, kurz ČNB použili k 1.7. 2009.
    Predpokladá sa, že sumu v eur očakávajú, že im uhradíte.
    Teda zaúčtuj ako tuzemskú DF v mene eur - nevidím problém.

    Ešte dodám: akým kurzom prepočítal dodávaateľ CZK na EUR, to je obchodná záležitosť (teda je to vec dohody medzi dodávateľom a odberateľom), nie účtovná; ty si to nevšímaj. Máš sumy v eur, čo je u nás tuzemská mena, tak to môžeš zaúčtovať.
    Naposledy upravil liba2 : 26.08.09 at 13:39

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.