Zavrieť

Porady

Zmena kategórie poistenca

Chcem sa opýtať poraďákov aké majú skúsenosti s nahlasovaním zmeny kategórie poistenca. Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere a požiada si od dovŕšenia dôchodkového veku a vyplácanie SD, pracuje naďalej. Kedy nahlásite zmenu na RL do SP až keď vám prinesie Rozhodnutie o priznaní dôchodku, alebo hneď po požiadaní o SD ? Nakoľko tam je časový nesúlad aj 3-4 mesiace a dôchodok mu bude priznaný spätne. Konzultovala som to aj s pobočkou SP a tam mi povedali, že ako chcem ?! Môžem nahlásiť hneď alebo až po priznaní SD. To iste povedali aj v ZP s tým, že musí k zmene poistenec priložiť kópiu Rozhodnutia. Mne ide o to, aby to bolo O.K., keď prídu zo SP na kontrolu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Dúfala som, že sa niekto ozve, kto už riešil podobný problém. Ale iste všetci máte svoje skúsenosti s pracovníčkami za oknienkom v SP, čo deň a zamestnanec to iný názor. Nikde som sa v zákone nedočítala do kedy je zamestnávateľ túto zmenu povinný ohlásiť. Zatiaľ to asi nechávam tak, keď zamestnanec predloži Rozhodnutie potom to budem riešiť.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    milanr
    Chcem sa opýtať poraďákov aké majú skúsenosti s nahlasovaním zmeny kategórie poistenca. Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere a požiada si od dovŕšenia dôchodkového veku a vyplácanie SD, pracuje naďalej. Kedy nahlásite zmenu na RL do SP až keď vám prinesie Rozhodnutie o priznaní dôchodku, alebo hneď po požiadaní o SD ? Nakoľko tam je časový nesúlad aj 3-4 mesiace a dôchodok mu bude priznaný spätne. Konzultovala som to aj s pobočkou SP a tam mi povedali, že ako chcem ?! Môžem nahlásiť hneď alebo až po priznaní SD. To iste povedali aj v ZP s tým, že musí k zmene poistenec priložiť kópiu Rozhodnutia. Mne ide o to, aby to bolo O.K., keď prídu zo SP na kontrolu.
    Mám skúsenosť z februára 2005, ale to neznamená, že to tak musí byť. Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok (osobne v SP) a pri tom "rokovaní" mu dali podpísať reg. list ako zmenu kategórie poistenca (bol to konateľ, mal so sebou pečiatku, tak to hneď aj podpísal a bolo). Teda priniesol na druhý deň RL vyplnený, podpísaný za firmu aj prevzatie SP. Z toho vyplýva, že ku zmene dochádza dňom odchodu do dôchodku a treba poslať RL. Doručenie Rozhodnutia a úhrada dôchodku spätne nie sú rozhodujúce. Asi tak.

    Zmena kategórie poistenca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.