Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti v SV

Podnikateľ FO má s súkromnom vlastníctve nehnuteľnosť, nevyuživa ju na podnikanie. Chce ju predať. Príjem za nehnuteľnosť sa nejako prejaví v Daňovom priznaní FO? Teda, mám na mysli, či sa mu o túto cenu zvýšia príjmy
na výpočet odvodov do poisťovní a nebude sa musieť stať platcom DPH, ak jeho príjem za rok prekročí spolu s príjmom za predaj nehnuteľnosti 1.500.000,- Z predaja nehnuteľnosti zaplatí 19% daň ?
Vopred ďakujem.......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    príležitostný predaj neovplyvňuje povinnosť v oblasti DPH.
    v oblasti dane z príjmu - ak sa SV neprenajímalo, a bol tam trvalý pobyt, tak je to oslobodené - vid zákon o DP.
    Inak to zvyšuje príjem a základ dane, výdavky sa dajú odpočítať percentom, alebo skutočné výdavky (obstarávacia cena, ine preukázateľné výdavky na rekonštrukciu ap.)
    odvody do poisťovne nie.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Trvalý pobyt tam nemá, neprenajíma ju, je to hala v dezolátnom stave, ktorú kúpil v r.2003.
    Ak by ju predal za napr. 500.000,- v DP to uvenie ako príjem z prílež. predaja, zaplatí daň 19%, na registráciu za platcu DPH to nemá vplyv?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Otazka znie, ci je nehnutelnost byt alebo dom, resp. stavba?.... kedze z doplnenia tvojej otazky je zrejme, ze sa jedna o halu, tak :

    1/ predaj nehnutelnosti/haly je oslobodeny od dane z prijmu ak odo dna jej nadobudnutia do vlastnictva a predajom uplynulo 5 rokov (§9,1,b).... ak uplynulo, predaj haly je oslobodeny od dane, cize sa nezdanuje a ani sa neuvadza do danoveho priznania FO ... a v ziadnom pripade neovplyvnuje zaklad dane pre podnikatelsku cinnost (§6 ZDP) a ani prislusne odvody do poistovni... ako si uviedol, hala nie je v majetku podnikatelskej cinnosti a ani sa nevyuzivala v suvislosti s podnikanim... co sa tyka DPH, predaj nevstupuje do obratu v zmysle zakona o DPH, nakolko hala nie je predmedom podnikania a teda nemoze ovplyvnit pripadnu registraciu DPH...

    tvoj pripad je vsak iny, lebo halu si nadobudol v roku 2003 a teda neuplynulo 5 rokov od jej nadobudnutia, cize

    2/ predmetom dane je prijem z predaja uvedenej nehnutelnosti.... zakladom dane je vsak rozdiel medzi prijmom z predaja a vydajom, ktory si vynalozil pri kupe haly (ak si halu nadobudol v ramci dedicstva, resp. darovania a nie je v darovacej zmluve nehnutelnost ocenena, za vydaj sa povazuje pre tento pripad cena obvykla v case nadobudnutia-§8,5,b)...predpokladajme, ze si halu kupil v roku 2003 a predal v roku 2005...v tomto pripade uvedies do danoveho priznania FO do tabulky Ostatnych prijmov (§8) sumu prijmu z predaja a sumu vydaja pri nakupe... rozdiel Ti vstupuje do ciastkoveho zakladu dane, ktory sa Ti na konci DP zagreguje s ostatnymi ciastkovymi zakladmi dane a odvedie sa dan..... kedze vsak hala nebola predmetom podnikania a nebola ani zahrnuta do majetku podnikatela, jedna sa o ekonomicku operaciu, ktora nespada do tvojej podnikatelskej cinnosti a teda nema ani ziadny dopad na pripadnu registraciu v ramci DPH..... odvody do poistovni to tiez neovplyvnuje...

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Martinez,Lida, ďakujem veeeľmi pekne za odborný a všetky moje otázky pokrývajúci výklad.....Srdečná vďaka........Pekný deň......

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    FO (ako občan) vlasní nehnuteľnosť, ktorú po 4 rokoch predá. Ešte nie je zapísaná zmena na katastri. Túto nehnuteľnosť prenajímala.

    Prosím poradiť, ako má táto osoba postupovať, čo zdaniť a nezdaniť, kam nahlásiť...
    Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Toto sme tu nedávno preberali, ale neviem to rýchlo nájsť. Myslím, že sa téma volala " poradíte ? ", ja som tam pripojila aj názorný výpočet. Ak to nenájdeš , napíš a prejdeme to ešte raz.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Johanka ďakujem, pozerala som tú tému,ale tam sa bavia o príjme z prenájmu a ja nemám jasno v príjme z predaja, takže ak by si vedela poradiť, skús.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja som sa nechala popliesť, keď si spomínala , že sa nehnuteľnosť prenajíma.
    Len teraz nechápem, či tie 4 roky práve uplynuli a bude sa predávať nehnuteľnosť teraz alebo naozaj až za 4 roky ?

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Johanka
    Ja som sa nechala popliesť, keď si spomínala , že sa nehnuteľnosť prenajíma.
    Len teraz nechápem, či tie 4 roky práve uplynuli a bude sa predávať nehnuteľnosť teraz alebo naozaj až za 4 roky ?
    Nehnuteľnosť predáva teraz. Má ju cca 4 roky.

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Čo všetko si môže FO (občan) uplatniť ako výdavok pri predaji nehnuteľnosti, ktorú vlastnil 4 roky. Ďakujem

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Milí poraďáci, neviem či nie som , ale už niekoľko dní sa
    "prehrabávam" v nehnuteľnostiach. Totižto viem, že v niektorej
    téme sa už rozoberal nasledovný problém :
    -Kúpa nehnuteľnosti
    -Oprava
    -Následný predaj
    no proste obchodovanie s nehnuteľnosťami.
    ak môžete presmerujte ma a ukážte mi správny smer.
    Vopred všetkým pekne ďakujem.

    PS. Dosť súrny problém. Alebo veľmi súrny?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    SZČO- v ŽL má uvedené :prenájom bytov,obchodov,konfer.
    sál, prenájom pozemkov pre obytné prívesy.
    /nič čo by sa týkalo predaja nehnuteľností/
    V roku 2005 nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti
    /list vlastníctva 28.II.2005 - ako súkr. osoba nie podnikateľ/ Túto budovu počas roka rekonštruoval a vo februári 2006
    predal. Takto chce podnikať s ďalšími nehnuteľnosťami.
    - kúpiť
    -opraviť
    -predať
    Budovu v roku 2005 neprenajímal. Mal v nej zariadený
    byt ,kde mal prihlásený aj trvalý pobyt.
    Jeho príjmom v roku 2005 bol nájom za priestory patriace
    k budove - parkovisko, prekládka tovaru.
    A k týmto príjmom mi vysypal množstvo bločkov na rek. budovy.

    Ospravedlňujem sa ,že som súrila s odpoveďou, ale posledný
    prázdninový deň si ma vnuci jednoducho ukradli od PC.
    Preto môj problém píšem až teraz.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bločky za rekonštrukciu nech si odloží. Do výdavkov ich zahrnie, keď bude byt predávať. Jeho príjmom nebol prenájom nehnuteľnosti ako takej, preto si myslím, že to nie sú výdavky súvisiace s príjmom. Do výdavkov mu daj 25 % z príjmu za prenájom parkovacej plochy a samozrejme uplatni oslobodenie (22.900).
    Na trvalom pobyte v budove v súvislosti s budúcim možným oslobodením nech si moc nezakladá. Dvojročný trvalý pobyt zakladá nárok na oslobodenie pre byty a obytné domy s najviac dvoma bytmi.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ďakujem Johanka,
    Obidvaja manželia sú dobrovoľne nezamestnaní,takže
    keď im uplatním NČZD tak povinnosť = 0
    Práveže v ŽL má prenájom pozemkov...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.