Zavrieť

Porady

Koeficient DPH-výpočet

Prosim o radu: Ak si účtovná jednotka uplatňuje koeficientom DPH na vstupe a mala dodávku SW (dodávateľ iný členský štát EU), kde si DPH odpočítala a zároveň aj zaplatila (dodávateľ nie je platiteľ SR), počíta sa koeficient aj z tohto dodania???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Áno, daň na vstupe sa bude krátiť koeficientom, ak ten SW bude použitý aj na oslobodené plnenia.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Tinika Pozri príspevok
    Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.
    Ak nemáte žiadne náklady, ktoré súvisia s oslobodenými plneniami, tak koeficient nepoužívate. Nájom mal byť v DP DPH, takže podať dodatočné DP.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    macula Pozri príspevok
    Ak nemáte žiadne náklady, ktoré súvisia s oslobodenými plneniami, tak koeficient nepoužívate. Nájom mal byť v DP DPH, takže podať dodatočné DP.
    dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Tinika Pozri príspevok
    dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.
    Áno, je potrebné sledovať náklady a ak ste doteraz nepoužívali koeficient a vznikne Vám povinnosť ho použiť, tak najskôr treba poslať na DÚ žiadosť na odsúhlasenie koeficientu, ktorý si určíte odhadom.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    macula Pozri príspevok
    Áno, je potrebné sledovať náklady a ak ste doteraz nepoužívali koeficient a vznikne Vám povinnosť ho použiť, tak najskôr treba poslať na DÚ žiadosť na odsúhlasenie koeficientu, ktorý si určíte odhadom.
    dakujem este raz. a odhadom to sa myslí, vypočítať koeficient podla vzorca čo je v zákone?

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Tinika Pozri príspevok
    dakujem este raz. a odhadom to sa myslí, vypočítať koeficient podla vzorca čo je v zákone?
    áno

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Tinika Pozri príspevok
    dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.
    Potvrdila mi to aj kontrolórka na DU. Vďaka

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Tinika Pozri príspevok
    Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.
    Ak by ste prijali i FA od dodavatela prenájmu za teplo, elektrinu..... a bola by v režime DPH, už by ste si vy nemohli odpočítať DPH , pretože poskytujete plnenia oslobodené od dane. Tu by bol potrebný koef.



    Príklad:
    Spoločnosť A s.r.o. prenajíma nehnutelnosť spoločnosti B (Váš subjekt), pričom ide o vzťah prenajímatel a nájomca= nájomná zmluva, subjekty sa dohodli, že bude prenájom oslobodený od DPH v zmysle par. 38. Nájomca (Vy) ste si našli podnájomníkov 2 subjekty-neplatitelov DPH. Váš prenájom je oslobodený v zmysle par. 38=zmluva o podnájme.
    Spoločnosť A s.r.o. prefakturuje spoločnosti B podla spotreby energie v režime DPH.
    Spoločnosť B musí vecne priradiť tieto tovary k predmetnej nehnutelnosti s tým, že nemá nárok na odpočítanie DPH, pretože poskytuje plnenia oslobodené od dane subjektom C a D, z titulu podnájmu

    Spoločnosť B vykonáva činnosti, ktoré sú predmetom dane v režime DPH (predaj tovarov), ako i činnosti, kt. sú od dane oslobodené (podnájom). Vtedy používa koef., buď si ho dohodne pre aktuálny rok so psrávcom, alebo použike koef. z min. obdobia.

    Napr. ste mohli pre svojich podnáj. vymalovať predmetné priestory, kúpiť tam samost. hnutelné veci, kanelársky stol....., a s týchto stolov, farieb nemožete odpočítať DPH, pretože sú priradené k činnostiam oslobodeným od DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.