Zavrieť

Porady

Fotovoltaická elektráreň

Dobrý deň!
Chcel by som sa opýtať ako je to s fotovoltaickými elektrárňami na Slovensku. Chcel by som vedieť čo všetko je potrebné na to aby som mohol takúto elektráreň realizovať. Problém je v tom, že by to zrejme nebolo realizované firmou zo Slovenska. Ďakujem
Usporiadat
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

peniaze a odsuhlasenie od distribucnej spolocnosti...a potom aj stavebne povolenie
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

No v prvom rade by som začal rokovanie s distribúciou a zistil si či je volná kapacita k pripojeniu do siete. Ak áno, je potrebné rýchlo predložiť projekt aby sa po jeho schválení mohla vypracovať zmluva o dodávke elektriky do sieti. Následne (po podpise zmluvy) sa môže rozbehnúť mašinéria ohľadne realizácie celého projektu.
Je dobré si uvedomiť, že ak nebude zabezpečený výkup elektriky, je zbytočné rokovať s akoukoľvek firmou (Českou či Slovenskou).
No a čo sa týka financií, odhad nákladov pre postavenie 1MWh elektrárne sa pohybuje v rozmedzí 2,3 - 3,0 mil. €.
0 0
millanos millanos

millanos je offline (nepripojený) millanos

lubos.tinak Pozri príspevok
No v prvom rade by som začal rokovanie s distribúciou a zistil si či je volná kapacita k pripojeniu do siete. Ak áno, je potrebné rýchlo predložiť projekt aby sa po jeho schválení mohla vypracovať zmluva o dodávke elektriky do sieti. Následne (po podpise zmluvy) sa môže rozbehnúť mašinéria ohľadne realizácie celého projektu.
Je dobré si uvedomiť, že ak nebude zabezpečený výkup elektriky, je zbytočné rokovať s akoukoľvek firmou (Českou či Slovenskou).
No a čo sa týka financií, odhad nákladov pre postavenie 1MWh elektrárne sa pohybuje v rozmedzí 2,3 - 3,0 mil. €.
Skúsim odhadnúť návratnosť :
postavím 10 MW elektráreň za 25 000 000 € / priemerne bude robiť na 50 % výkon = 5 MW / počas celého roku bude slnko svietiť dostatočne 30 % hodín = 365 x 24 x 0,3 = 2628 hod
za rok vyrobí 2628 x 5 = 13140 MWh
teraz kupujem (z VN ) el. prácu za 80 €/MWh / vykupovať by ju mohli (cca ) za 40 €/MWh
elektráreň (bez prevádzkových nákladov ) zarobí ročne 525 600 €

Návratnosť = min 47 rokov !!!!

Životnosť fotovoltaickej elektrárne odhadujem na 15-20 rokov.

Buď sú nie sú niektoré parametre zadané správne, alebo ešte treba s výstavbou fotovoltaickej elektrárne POČKAŤ.
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

no urcite je nieco zle. len vykupna cena elektriny z fotovoltaiky je URSom stanovena na cca 13,5 SK za kWh poprepocte na EUR/MWh to je okolo 448EUR za kWh. a trocha zniz mnozstvo vyrobenej elektriny na cca 10 mil MWh
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

sorry, 448 eur za MWh
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rajchler Pozri príspevok
no urcite je nieco zle. len vykupna cena elektriny z fotovoltaiky je URSom stanovena na cca 13,5 SK za kWh poprepocte na EUR/MWh to je okolo 448EUR za kWh. a trocha zniz mnozstvo vyrobenej elektriny na cca 10 mil MWh
Zníž z 13140 MWh na cca 10 mil MWh?
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

jaaaj, som bol este neprebudeny...pisem to z postele. 10 000 MWh
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Skúsim odhadnúť návratnosť :
postavím 10 MW elektráreň za 25 000 000 € / priemerne bude robiť na 50 % výkon = 5 MW / počas celého roku bude slnko svietiť dostatočne 30 % hodín = 365 x 24 x 0,3 = 2628 hod
za rok vyrobí 2628 x 5 = 13140 MWh po tento údaj aj súhlasí
teraz kupujem (z VN ) el. prácu za 80 €/MWh / vykupovať by ju mohli (cca ) za 40 €/MWh
elektráreň (bez prevádzkových nákladov ) zarobí ročne 525 600 €

Návratnosť = min 47 rokov !!!!

Životnosť fotovoltaickej elektrárne odhadujem na 15-20 rokov.

Buď sú nie sú niektoré parametre zadané správne, alebo ešte treba s výstavbou fotovoltaickej elektrárne POČKAŤ.
Ďalej by to malo byť nasledovne (pre 1 MWh elektráreň):
Výnos = 603000,-€
- výkup je po 0,45€/1 kWh (zmluvne na 12 rokov s každoročnou inflačnou doložkou / navýšením o infláciu / čo tento príklad nezahŕňa)
Náklad (odhad) = 195000,- €
-tie sú - opravy, mzda, odpis, prenájom pôdy
hrubý HV = 408000,- €

Predpokladám že zámer bude realizovaný z časti cudzími zdrojmi, no aj tak cash-flow je v dostatočnej výške a bude pokrývať aj splátku úveru. Len tá klíma v bankách sa trochu zmenila
Čistá súčasná hodnota pri 12 rokoch je vypočítaná na hodnotu 12 mil. € kde investícia je vo výške 3 mil. €. Kumulatívny cash-flow za rovnaké obdobie je vo výške 19 mil. € a výnosové percento vychádza na 843%.

Z uvedeného my vychádza, že táto investícia samotného investora je vysoko návratná s garanciou štátu a EU (podľa zákona).

Preto je potrebné nezvažovať návratnosť, ale zobrať to od konca a zamerať sa na možnosť pripojenia do siete.
0 0
samy88 samy88

samy88 je offline (nepripojený) samy88

Ďakujem vám veľmi pekne za vaše odpovede, veľmi ste mi pomohli.
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

troska oprava, vykupuje to distribucna spolocnost, ktora je povinna zo zakona vykupovat elektrinu z obnovitelnych zdrojov. a nezaplati to stat ale my vsetci v cene za elektrinu. garancia bude 15 rokov. a cena moze klesnut maximalne o 10% rocne. a je pravda ze ten kto ma peniaze tak je to super job!!!
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Cena za výkup sa stanovuje podľa mne neznámych vzorcov, ale predpoklad výpočtu spočíva v orientačných nákladoch na realizáciu z minulého roku. Z uvedeného vyplýva, že nákupná cena je asi tento rok najvyššia, nakoľko keď sa bude zverejňovať výkupná cena na budúci rok, bude sa v nej odrážať pokles cien jednotlivých komponentov.
Preto tento rok je ziskovosť najlepšia a to aj s požehnaním štátu.

V ČR je to tak rozbehnuté, že už nie je volná kapacita pre akúkoľvek FVE a preto začínam badať veľký príliv realizačných spoločností na Slovensko. No treba si dať veľký pozor na ich prezentácie, kde čo som ja počul (osobne) majú ružové predstavy. Tiež začal byť dopit po rozpracovaných projektoch od zahraničných spoločností, ktoré by si tiež radi zhodnotili svoje úspory a to lepšie ako v banke. Dokonca som zachytil, že bol vytvorený akísi fond na investovanie do FVE s výnosom cca 10% (a rozdiel ostane niekomu inému).

U mňa sa tieto projekty ťahajú už 5 mesiacov a stále sme len na začiatku, stále sa rieši technická otázka pripojenia.

A na záver:
momentálne je to jeden z najlepších businessov, možno tak ako predaj emisií. Zbohatnú tí čo začnú prvý a ostatný sa im na to zložia (tak isto ako v ČR, kde všetci spotrebitelia platia navýšenú cenu za rozmach FVE).
Naposledy upravil lubos.tinak : 27.08.09 at 07:19
0 0
gomanek gomanek

gomanek je offline (nepripojený) gomanek

Dobré články o fototermikách a fotovoltaikách jsou zde:

0 0
samy88 samy88

samy88 je offline (nepripojený) samy88

Mal by som ešte jednu otázku. Kto je spôsobilý na vypracovanie projektu fotovoltickej elektrárne?
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Samotné projekty sa vypracovávajú až po podpísaní Zmluvy o pripojení. Na začiatok sa podáva skrátená technická dokumentácia ku žiadosti o pripojení.
0 0
samy88 samy88

samy88 je offline (nepripojený) samy88

No ja som už poslal žiadosť do VSDS, len by som chcel vedieť kto má oprávnenie na vypracovanie projektu. Vďaka za odpoveď.
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Tak by som teraz na vašom mieste počkal na podpis zmluvy. Určite by som nezačal vyhotovovať projekty pokiaľ nie je podpísaná zmluva o pripojení a pokiaľ nie sú známe podmienky ktoré bude treba splniť aby prišlo k podpisu zmluvy o odbere.
Samotné projekty pre FVE by mali spracovať projekčné kancelárie, najlepšie tie, ktoré už majú aké také skúsenosti s uvedenými projektami.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
lubko6394 Pozri príspevok
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?
Tak toto by zaujímalo aj mňa. Nemá niekto dobrý nápad, ako to rozumne ošetriť?
0 0
jozzoo jozzoo

jozzoo je offline (nepripojený) jozzoo

som milý a sympatický...juuj - čo to tu len smrdí?........:) ...viac
kto mi vie dať tip na dobrú firmu, ktorá má skúsenosť s vypracovanim projektu na fotovoltaicku el? - žiadna domová verzia ale 6MWh...
0 0
rajchler rajchler

rajchler je offline (nepripojený) rajchler

6MWh urcite....mas v tom jasno....a ak ziadas 6MW tak este viac v tom mas jasno..asi vobec nesledujes problematiku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať