Zavrieť

Porady

opätovná materská

Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Preto, aby si dosiahla vyššiu materskú, si už s dobrovoľným NP nepomôžeš - nestihla by si splniť podmienku vzniku nároku na materské, t.j. 270 nemocenského poistenia. Tá musí byť splnená z každého poistenia, z ktorého si nárokuješ materské.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    [QUOTE=Helma;1135038]<FONT color=black><FONT size=3><FONT face="Times New Roman">Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com

    Čo sa týka OČR, tak áno. Z DNP môžeš poberať počas rodičovskej dovolenky /počas materskej dovolenky nie/ OČR aj PN. OČR od prvého dňa prihlásenia a PN po 270 dňoch platenia. Rovnako môžeš OČR z DNP poberať už aj teraz, počas zamestnania. Ak by si nastúpila na OČR tak si od lekárky vypýtaš 2x tlačivo, jedno do zamestnania a druhé pre SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a dostaneš platenú OČR z obidvoch. Počas prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP budeš dávky dostávať len z minimálneho VZ, aj ak budeš platiť DNP z vyššieho. Po 26 týždňoch už budú dávky počítané zo skutočne plateného VZ.
    Popri zamestnaní môžeš DNP platiť len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania. Počas materskej už však môžeš platiť DNP z maxima. Preto odporúčam pred materskou DNP zrušiť, keďže z neho aj tak materskú dostávať nebudeš, no a potom sa nanovo prihlásiť keď začne MD už s maximálnym VZ. Materské sa vypláca 28 týždňov, takže akurát stihneš tých 26 týždňov platiť z maxima no a potom už môžeš počas rodičovskej poberať PN a OČR z maxima.

    Helma je offline (nepripojený) Helma

    Helma
    Veľmi prekne ďakujem za radu! Ešte sa chcem opýtať, aký je maximálny vymeriavací základ a koľko % z max. VZ sa platí do sociálnej poisťovne.

    Helma je offline (nepripojený) Helma

    Helma
    Veľmi prekne ďakujem za radu! Ešte sa chcem opýtať, aký je maximálny vymeriavací základ a koľko % z max. VZ sa platí do sociálnej poisťovne. A DNP mám počas materskej zrušiť alebo len prerušiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.