Zavrieť

Porady

Aký betón do základov?

ITckar, ucitel...
Ahojte všetci,
Mám otázku do pléna - aký betón by ste použili do základových pásov, aký na zálievku tvárnic a aký do základovej dosky? Stačí C16/20-X0 s frakciou kameniva Dmax=22mm alebo by ste doporučili C25/30-XC2 s frakciou kameniva Dmax=16mm alebo niečo medzi tým? Pozeral som si údaje zo stránok Holcim-u ale neviem sa presne rozhodnúť.
Pôdu máme ílovitú s občasnými skalami, pomaly sa pripravujeme na betónovanie základových pásov.
Kto ste robili základy, napíšte prosím aký betón a v akej cene ste použili - isto to pomôže aj ostatným poraďákom.
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Staci ti uplne v pohode C16/20, aj slabsi by stacil
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Sedrik89 Sedrik89

Sedrik89 je offline (nepripojený) Sedrik89

Ja mam podla projektu a taky beton som aj daval C12/15 cize B15. Do pasov sme davali aj kamene. Na zakladovu dosku mam taky isty beton vystuzeny kari sietov. 1m3 ma stal 87,7eur.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Vdaka za odpovede, uvazujem medzi C 12/15 (B15) a C 16/20 (B20). Je medzi tym rozdiel iba 3 Eura v nasej betonarke (58 eur a 61 eur), kedze to bude pod pivnicu a garaz v suterene asi sa rozhodnem pre ten kvalitnejsi...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
To nie je otázka pre laikov!!!
Na porade sú ľudia, ktorí chcú poradiť, ale nemožno od nich požadovať "total" odborné rady.
Ak sa mýlim opravte ma, ale poradiť o betonáži základov si nedovolím, aj keď nejakú prax mám.

CIMOM
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

CIMOM Pozri príspevok
To nie je otázka pre laikov!!!
Na porade sú ľudia, ktorí chcú poradiť, ale nemožno od nich požadovať "total" odborné rady.
Ak sa mýlim opravte ma, ale poradiť o betonáži základov si nedovolím, aj keď nejakú prax mám.

CIMOM
Neboj, ja som statik, inak by som mu neradil :-)
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ciners Pozri príspevok
Neboj, ja som statik, inak by som mu neradil :-)
Ja sa určité nebojím.
Statik musí "reagovať", "posudzovať", alebo "riešiť" vec len na základe skutočnej veci - podkladov.
Nepoznám statika, ktorý si to dovolí bez podkladov.
Ak bude reakcia do 5-10min, tak zmažem tento príspevok, inak trvám na tom, že statika nie je sranda.


CIMOM
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ved nie je to sranda, ale ten beton C16/20 to je uplne habadej. Ked v zakladovej spare dosiahnem 200kPa( viac nemozem kvoli unosnosti zemin),tak pevnost betonu 20000kPa musi bohate stacit. Ine by bolo radit, ake zelezo ma dat do stropu a podobne,to takto zvoleja povedat neviem.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Dnešné domy(hlavne katalógové) sú základmi značne predimenzované. B15 určite stačí ako písal ciners. "Rozmaznávať" ich B20 a viac je luxus. Samozrejme ak by išlo o nejaký "palác", tak tam by bola situacia iná. Avšak ľudia, ktorí si dajú postaviť také monštrá nehľadajú rozumy na fóre
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Vdaka vsetkym za odpovede, jasne ze treba zvazit vlhkost zeminy a pod. ale v mojom pripade nejde o ziadny mociar, je tu taka normalna ilovica sem tam kamen (alebo balvan) - takze nechame B15 (pojde tam okolo 20 kubikov do zakl. pasov takze aj keby som dal o 3 eura drahsi B20 az tak velmi neprerobim...). Vdaka este raz.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tiez staviame na ilovitej zemi, ale navyse mame svah z dvoch stran...

my mame zaklady 10,4 x 17m, a len do jedineho pasu 17m, co je vo svahu islo 18 kubikov... davali sme B20 za 53,-E (tiez holcim, ale betonarku mame hned pri nas) ... v stredu (max stvrtok) zalievame zakladovu dosku a v zakladovych pasoch a tvarniciach uz mame dakych 50 kubikov... plus na dosku sa pouzije cca 27 kubikov...

ale to som zrejme mimo temy uz
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ahoj andrea,

aj my ideme stavať tiež na miernom svahu (prevýšenie cca 30-40 cm) a pod ornicou je ilove podlažie. preto je aj pozemok na jar vlhkejší, dlhšie trvá kým vyschne, lebo voda cez íl nevsiakne. trochu sa bojíme základov a stability ílu, čítali sme, že ílové podložie je trochu náročnejšie pod dom z hľadiska jeho pevnosti a stability.
riešili ste s projektantom alebo statikom tieto veci?
ake hlboke a široké mate základy?
dávali ste pod základové pásy aj štrk? riešili ste aj odvodnenie základov?

Vdaka
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

dasoft Pozri príspevok
Vdaka vsetkym za odpovede, jasne ze treba zvazit vlhkost zeminy a pod. ale v mojom pripade nejde o ziadny mociar, je tu taka normalna ilovica sem tam kamen (alebo balvan) - takze nechame B15 (pojde tam okolo 20 kubikov do zakl. pasov takze aj keby som dal o 3 eura drahsi B20 az tak velmi neprerobim...). Vdaka este raz.
mam invidualny projekt na podkrovny dom s tazkou strechou a statik mi naratal C 12/15 (B15) a sirku 55cm tak si myslim ze no problem
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

mirkaska: pozri moj druhy blog, tam mam fotky z prac na zakladoch...

nas pozemok sa nachadza v obci, kt. cast sa vola prave "ilove" ... pre ilovitu zem, ale cuduj sa svete, u nas ta zemina bola ilova len par cisiel pod ornicou, skor sme sa bali ze ked sa vykopu pasy, tak sa zosypu, ale pekne to drzi... akurat ze nas svah ma o dost vacsie prevysenie... asi 2/3 zakladov su pekne v rovine ale potom z nicoho nic je take brucho nadol a po dlzke nam tam vysla cast zakladu. Preto v tej casti idu zakladove pasy do hlbky az 2,2m ... inak ostatne pasy su do hlbky tych cca 70-80 a pri napojeni na tie hlboke je o nico hlbsie... sirka pasov je akurat na vidlicu, tych 60cm...

a jasne vsetko je podla statika, navyse kvoli svahu zpredu dozadu ale aj zlava doprava, nesetrime na zakladoch... nech su poriadne...

a po pravde netusim, ci do pasov davali dake kamene... ale skor mam pocit ze nie... a odvodnenie tiez neviem, nic extra som si nevsimla ze by sa robilo... spytam sa zajtra nasich chlapov...
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

obrazky som si pozrela, len tie veci, čo som sa pýtala z nich nevidno ...:-)
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Ferdosondo Pozri príspevok
Dnešné domy(hlavne katalógové) sú základmi značne predimenzované. B15 určite stačí ako písal ciners. "Rozmaznávať" ich B20 a viac je luxus. Samozrejme ak by išlo o nejaký "palác", tak tam by bola situacia iná. Avšak ľudia, ktorí si dajú postaviť také monštrá nehľadajú rozumy na fóre
nie su predimenzovane, su ale navrhnute na tu najslabsiu zemninu. takze ked ten dom postavis na lepsej tak je to zbytocne vela.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

chandler Pozri príspevok
nie su predimenzovane, su ale navrhnute na tu najslabsiu zemninu. takze ked ten dom postavis na lepsej tak je to zbytocne vela.
Presne tak, na RD clovek nema ziadny prieskum,tak kukne v tabulkach naslabsiu zeminu, nic ine statikovi neostava. Jedine, ze vezmete vacsi uver a date spravit geologicky prieskum
0 0
sweetyaska@azet.sk sweetyaska@azet.sk
Dobrý den,ak sa možem pripojit k teme,tak my sme začali teraz nedavno so zakladmi a iež sme do zeme davali B20 cena nebola až taka rozdielna,staviame bungalow,v blizkosti mame potok ,spravili sme ddobre?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Hodne ste to s pevnostou prehnali,ale ked to nebolo drahe, tak ste spravili az moc dobre
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Idem stavať garáž z DTčiek ,kto mi da jednoduchý recept na betón zo štrku 0-16? / na lopaty alebo na vedra / miešačku mám 165 litrovú.
0 0
matusstefan matusstefan

matusstefan je offline (nepripojený) matusstefan

Ja by som sa vas chcel spytat, ci sa dava nejaka vystuz do zakladovych pasov? Vydel som na nete nejaky fotodennik zo stavby a tam som videl, ze davali len na spodok nejaku kari siet a nic ine.
Dakujem za info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať