Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok po novom

Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Annab,
ja si myslím, že ten doklad môže byť celkom /čiže vrátane DPH/ 158,67 €

Zákon hovori:
Výška príspevku
a) v sume preukázaných výdavkov, najviac však v sume rodičovského príspevku (158,67 € / 4 780 Sk

...nikde nie je zmienka, že sa myslia výdavky "bez DPH".

A čo Ty ako občan máš s DPH???......Ty predsa za jasle zaplatíš 158,67 €....a toľko chceš späť, keďže toľko Ti zo zákona prináleží.
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

Dakujem za odpoved no myslim, ze mi neostava nic ine iba to skusit ako sumu s DPH. uvidime co nato povedia, za september to tam odnesiem ale uz s vyssou sumou uzasnou myslim, ze to zvysili o 7 eur, tak z toho bude na rohliky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A ešte som našla toto:
Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta trvalého pobytu rodiča
na základe dokladov, ktorými
rodič preukáže výdavky, ktoré uhradil poskytovateľovi za starostlivosť
o dieťa:

- príjmovým pokladničným dokladom,
- ústrižkom uhradenej poštovej poukážky,
- výpisom z účtu rodiča

V prípade PP, alebo výpisu z BU, či je sumu s alebo bez DPH vlastne nie je vidieť.

zdroj:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/D...D?OpenDocument
Naposledy upravil Muška : 01.09.09 at 12:27
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
annab Pozri príspevok
Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.
Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vlado.s Pozri príspevok
Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
Príspevok na starostlivosť o dieťa:
Podmienky nároku
a) vykonávanie zárobkovej činnosti, denná forma štúdia na SŠ alebo VŠ,
b) poskytovanie starostlivosti dieťaťu poskytovateľom na území SR,
c) oprávnená osoba má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR,
d) dieťa má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR
Zárobková činnosť je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu, alebo obdobná činnosť v cudzine.

Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie:
a) náhrady služobného platu,
b) náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
c) nemocenského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, alebo
d) materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, najdlhšie do 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťať
Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie obdobných dávok v cudzine.

Výška príspevku
a) v sume preukázaných výdavkov, najviac však v sume rodičovského príspevku (158,67 € / 4 780 Sk)
b) 25 % zo sumy rodičovského príspevku (39,67 € / 1 195 Sk)

Nárok nevzniká, ak
- jeden z rodičov má nárok na materskú alebo obdobnú dávku v cudzine po uplynutí šiestich týždňov od narodenia ďalšieho dieťaťa,
- jeden z rodičov má nárok na rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku v cudzine,
- jednému z rodičov alebo manželovi rodiča dieťaťa sa poskytuje príspevok na služby pre rodinu s deťmi podľa zákona o službách zamestnanosti,
- nárok zaniká uplynutím 6 mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril
Naposledy upravil Muška : 01.09.09 at 15:12
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

mas uplnu pravdu, vidis to ma vobec nenapadlo ze to vlastne moze byt aj takto, asi si to zmenim na posielanie uctom

Muška Pozri príspevok
A ešte som našla toto:
Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta trvalého pobytu rodiča
na základe dokladov, ktorými
rodič preukáže výdavky, ktoré uhradil poskytovateľovi za starostlivosť
o dieťa:

- príjmovým pokladničným dokladom,
- ústrižkom uhradenej poštovej poukážky,
- výpisom z účtu rodiča

V prípade PP, alebo výpisu z BU, či je sumu s alebo bez DPH vlastne nie je vidieť.

zdroj:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/D...D?OpenDocument
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

ale ved ja nedostavam matersku, neviem asi sme sa zle pochopili. som zamesdtnana dvojcata chodia do jasiel sukromnych samozrejme a stat mi preplaca na obe deti sumu do vysky mojej povodnej materskej , tu asi nastal ten zmetok , som sa vyjadrila ze je to do max. vysky materskej. cize dostanem dvakrat rodicovsky prispevok na starostlivost namiesto jednej materskej to je cele, nemusela by som byt zamestnan po starom lebo som nastupila na matersku po 1.1 2008 ale tam by som asi dostavala iba jednu ciastku a to som tam kde som. teda aspon tak som to pochopila ja.

Vlado.s Pozri príspevok
Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

jaj vlado uz viem co asi myslis, ak je to postarom nemusis byt zamestnany aby si dostaval prispevok ale datum nastupu musi byt skor ako 1.1.2008.
oni to volaju na socialke ze po starom, ale ja tak nemozem ist ja musim byt zamestnana pretoze mam dve deti /dvojicky/ a ak chcem dostavat na obe deti rovnako tak musimbyt zamestnana. to asi malokto vie ale ak je zena na materskej s dvojickami dostava len jednu matersku cize 156 eur na obe deti na mesiac co je nic ked treba obe deti satit, dat im jesdt kupim im mlieko aj plienky

Vlado.s Pozri príspevok
Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anka,
Ty dostávaš, namiesto rodičovského príspevku, príspevok na starostlivosť o dieťa za podmienok, ktoré som písala vyššie.
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

ja uz som asi uplne mimo, som popleta dakujem,ze ste to dali na spravnu mieru. vidite co dokaze materska:-)
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Ak mozem reagovat s mojou skusenostou:
Starsia dcera dovrsi 3 roky 29.12.2009, chodi od 2.9.2009 do materskej skolky (ja som inak pracovala, ked chodila do mestskych jasiel a platila teda odvody viac ako 270dni), takze na rodicovsky mi narok nastupom do materskej skoly zanikol. Ja som samozrejme pracovala dalej. Kedze som 12.10.2009 nastupila na druhu matersku, cakam druhe dieta, pani na UPSVAR mi dnes poradila nasledovne: Priatel-druhy rodic nech poziada o prispevok na starostlivost dietata (kym dovrsi starsia 3 roky) a budu mu vyplatene skutocne naklady v suvislosti so skolkou, kedze je zamestnany. Ja mam udajne prist, ked budem mat rodny list druheho dietata a tiez poziadat o prispevok, na ktory mam narok od narodenia druheho dietata az do jeho 6 tyzdnov. Nie je mi toto celkom jasne, pretoze sa budu prelinat predsa tie obdobia, ked si bude narokovat na prispevok na starostlivost o dieta jeho otec+dokladovat originalmi skutocne naklady a este aj ja si mozem narokovat, ale akym originalom dolozim skutocne naklady, resp. budem mat narok na 25% bez dokladovania? no veru nie je mi ten zakon 561 jasný .. ale riesim to step by step ..ak sa najde niekto, kto (uz) ma obdobnu skusenost, alebo je mu vyklad tohto zakona "jasny", budem velmi vdacna za vysvetlenie. Dakujem, Eva
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evulik Pozri príspevok
Ak mozem reagovat s mojou skusenostou:

Starsia dcera dovrsi 3 roky 29.12.2009, chodi od 2.9.2009 do materskej skolky (ja som inak pracovala, ked chodila do mestskych jasiel a platila teda odvody viac ako 270dni), takze na rodicovsky mi narok nastupom do materskej skoly zanikol. Ja som samozrejme pracovala dalej. Kedze som 12.10.2009 nastupila na druhu matersku, cakam druhe dieta, pani na UPSVAR mi dnes poradila nasledovne: Priatel-druhy rodic nech poziada o prispevok na starostlivost dietata (kym dovrsi starsia 3 roky) a budu mu vyplatene skutocne naklady v suvislosti so skolkou, kedze je zamestnany. Ja mam udajne prist, ked budem mat rodny list druheho dietata a tiez poziadat o prispevok, na ktory mam narok od narodenia druheho dietata az do jeho 6 tyzdnov. Nie je mi toto celkom jasne, pretoze sa budu prelinat predsa tie obdobia, ked si bude narokovat na prispevok na starostlivost o dieta jeho otec+dokladovat originalmi skutocne naklady a este aj ja si mozem narokovat, ale akym originalom dolozim skutocne naklady, resp. budem mat narok na 25% bez dokladovania? no veru nie je mi ten zakon 561 jasný .. ale riesim to step by step ..ak sa najde niekto, kto (uz) ma obdobnu skusenost, alebo je mu vyklad tohto zakona "jasny", budem velmi vdacna za vysvetlenie. Dakujem, Eva


Podla mna, máš nárok na RP za 9/09. Za 10/09 máš nárok aj bez preukázania RL druhého dieťaťa na príspevok na starostlivosť o dieťa staršie (na základe dokladov o výdavkoch) v skutočnej výške, max. do výšky RP. Tento príspevok môžu poberať len zárobkovo činné osoby. Za obdobie 1-11.10.09 splnaš podmienky na nárok nan, aj ked 12.10.09 nastupuješ na MD a začínaš poberať materské, máš nárok na PnSoD za celý mesiac vid § 6 ods.2.

No a vlastne aj ako poberatel materského od 12.10.09 stále splnaš podmienky na nárok na PnSoD na staršie dieťa (vid § 4 ods.2 psím.d), stále si považovaná za zárobkovo činnú osobu až do 6týždnov od pôrodu/narodenie druhého dieťaťa. K tomu ale asi už bude treba predložiť RL mladšieho dieťaťa, aby bolo jednoznačné, kedy končí obdobie 6týždnov. Takže aj za 11/09 + s najväčšou pravdepodobnosťou aj 12/09 máš nárok na PnSoD staršie dieťa (predpokladám vo výške skutočných nákladov, max. do výšky RP) a na mladšie dieťa od mesiaca jeho narodenia do 6týždnov od pôrodu, max. predpokaldám do 12/09 (vo výške 25% z RP).

Ak by sa druhé dieťa narodilo teoreticky hned po nástupe na MD a 6týždnov nezasiahne do 12/09, tak v takom prípade samozrejme nie je nárok na PnSoD za 12/09 ani na jedno dieťa, lebo si považovaná za zárobkovo činnú len do 6týžd. od pôrodu a potom už podmienky nesplnaš. No a v takom prípade na základe § 4 ods.4 by na PnSoD za 12/09 nemal nárok ani manžel.

Predpokladám, že keby sa dieťa narodilo koncom novembra a obdobie 6týždnov po pôrode by zasahovalo aj do januára, tak za 1/2010 už nárok na PnSoD ani na jedno dieťa nemáš, lebo staršie dieťa dovršilo 3roky v 12/09.

Neviem v čom by bola výhoda, ak by si to uplatnoval manžel. Tiež predpokladám by mal preukázať dokedy trvá obdobie 6týždnov od pôrodu a poberania materského u manželky, lebo len max. dovtedy má on nárok na PnSoD. Ale to je vec postupov pracovníčkok, Tak možno nejaká výhoda v tom je???
Naposledy upravil brčko : 20.10.09 at 19:46
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
No a vlastne aj ako poberatel materského od 12.10.09 stále splnaš podmienky na nárok na PnSoD na staršie dieťa (vid § 4 ods.2 psím.d), stále si považovaná za zárobkovo činnú osobu až do 6týždnov od pôrodu/narodenie druhého dieťaťa. K tomu ale asi už bude treba predložiť RL mladšieho dieťaťa, aby bolo jednoznačné, kedy končí obdobie 6týždnov. Takže aj za 11/09 + s najväčšou pravdepodobnosťou aj 12/09 máš nárok na PnSoD staršie dieťa (predpokladám vo výške skutočných nákladov, max. do výšky RP) a na mladšie dieťa od mesiaca jeho narodenia do 6týždnov od pôrodu, max. predpokaldám do 12/09 (vo výške 25% z RP).

Tak som to bola dnes vybavovat. Ale vraj na toto hore uvedene narok nesplnam, kedze sa o starsie dieta nestaram osobne, ale je umiestnene v MS. Takze mi uznaju len preplatenie skutocnych vydavkov na MS za mesiac 10/2009 a na nic ine narok uz nemam. Tak neviem, ci ma niekto skusenost, alebo iny nazor? Mohol/Mohla by sa niekto vyjadrit? Dakujem.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Neviem či som to dobre zaradil,ale ako treba požiadať o zvýšenie rp? aby som nemusel 2x chodiť na Urad práce. Je na to nejaké tlačivo a je na internete? čo k tomu ešte treba? Manželka momentálne poberá rp a syn bude mať 2 roky 06/2010.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Neviem či som to dobre zaradil,ale ako treba požiadať o zvýšenie rp? aby som nemusel 2x chodiť na Urad práce. Je na to nejaké tlačivo a je na internete? čo k tomu ešte treba? Manželka momentálne poberá rp a syn bude mať 2 roky 06/2010.
Posúvam..
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Bude tlačivo, musí sa zvlášť podať žiadosť o zvýšenie RP.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
lenkak Pozri príspevok
Bude tlačivo, musí sa zvlášť podať žiadosť o zvýšenie RP.
To tlačivo ešte nieje? To že treba požiadať to viem ,ale na akom tlačive , či sa dá to tlačivo stiahnuť z internetu a do kedy treba o zvýšenie požiadať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pivko Pozri príspevok
To tlačivo ešte nieje? To že treba požiadať to viem ,ale na akom tlačive , či sa dá to tlačivo stiahnuť z internetu a do kedy treba o zvýšenie požiadať.
tlačivo ešte nie je, vydrž. Požiadať treba do 30.6.2010, takže je času. Ja mám v pláne tam ísť až vo februári, lebo predpokladám, že v januári bude chaos a tlačívá nemusia byť.

Príp. sleduj túto stránku, tam predpokladám by tú žiadosť mohli uverejniť:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=328
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
brčko Pozri príspevok
tlačivo ešte nie je, vydrž. Požiadať treba do 30.6.2010, takže je času. Ja mám v pláne tam ísť až vo februári, lebo predpokladám, že v januári bude chaos a tlačívá nemusia byť.

Príp. sleduj túto stránku, tam predpokladám by tú žiadosť mohli uverejniť:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=328
No a potom to bude ako? ak požiadaš napr. v apríli tak ti ten rozdiel od januára doplatia spetne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pivko Pozri príspevok
No a potom to bude ako? ak požiadaš napr. v apríli tak ti ten rozdiel od januára doplatia spetne?
áno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať