Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok po novom

Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.
Usporiadat
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dobry den,
chcem sa spytat odbornikov,ci aj ja budem mat narok na zvysený RP v pripade,ze okrem toho,ze sa som na MD a splnam vsetky podmienky, sa staram o babku a dostavam peniaze za jej starostlivost.Berie sa aj toto ako vedlajsi prijem a tym padom by som nemala narok na zvyseny RP?????Dakujem velmi pekne za odpoved a vsetkym prajem krasne sviatky. Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upresnite, podľa akého zákona a paragrafu dostávate peniaze za starostlivosť. Určite máte poruke nejaký dokument, kde to je uvedené.
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dobry den,
je to penazny prispevok na opatrovanie fyz.osoby s tazkym zdrav.postihnutim,miera funkcnej poruchy je 80 % -podla parag.40 os.1,ods. 7 a ods.12 zakona c.447/2008 Z.z.,staci tolko pan Mihal?Zatial dakujem Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stačí.

Ide o príjem oslobodený od dane. To znamená, že nie je na prekážku. Mať takýto príjem nie je v rozpore s podmienkou nevykonávania zárobkovej činnosti. Nárok na zvýšený RP bude.
0 0
zaketa zaketa

zaketa je offline (nepripojený) zaketa

Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved,ste ma potesili.Krasne vianoce.Jana
0 0
dau dau

dau je offline (nepripojený) dau

To sa nam prispevok na starostlivost o dieta nezvysi rovnako ako sa zvysil rodicovsky prispevok?
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Ako je to s tym zvysenym RP. Doteraz som poberala RP a popri tom som sem-tam nieco zarobila na dohodu. Teraz to uz nebudem moct? V praci som bola v min. roku prihlasena na dohodu? Mam to nejako urychlene ukoncit, aby som nestratila narok na vyssi RP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Info k RP tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...k-od-1-1-2010/
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Chcem sa poradiť ohľadom zvýšenia rodičovského príspevku od r2010 pri starostlivosti o dieťa do 2 rokoch. Syn bude mať 10.1.2010 dva roky. Mala by som nárok len na 10 dní alebo celý mesiac? Ak celý mesiac skúsila by som si to vybaviť.Pracovala som v r. 2004 a bola som na RP a momentálne poberám rodič. príspevok s druhým synom. Som stále vedená ako zamestnaná. Do práce nechodím.ďakujem za usmernenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zdenka175 Pozri príspevok
Chcem sa poradiť ohľadom zvýšenia rodičovského príspevku od r2010 pri starostlivosti o dieťa do 2 rokoch. Syn bude mať 10.1.2010 dva roky. Mala by som nárok len na 10 dní alebo celý mesiac? Ak celý mesiac skúsila by som si to vybaviť.Pracovala som v r. 2004 a bola som na RP a momentálne poberám rodič. príspevok s druhým synom. Som stále vedená ako zamestnaná. Do práce nechodím.ďakujem za usmernenie
RP sa poskytuje vždy za celý mesiac, aj ked podmienky sú splnené len časť mesiaca, t.j. ak požiadaš, vo februári za január dostaneš vyšší RP. No potom už zase nižší a nemôžeš napr. celý mesiac pracovať na dohodu, aj ked budeš poberať už len nižší RP, ale už podla novéh zákona o RP účinného od 1.1.2010.
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Prestudovala som vsetko mozne, co som na nete nasla.Doteraz som pracovala na dohodu, dnes som zavolala do prace aby mi dohodu ukoncili.Cize tohto roku som na dohodu pracovala akurat prvy den 1.1.2010, cize nepracujem na dohodu suvisly mesiac, preto mi vyssi RP bude patrit. Mam pravdu alebo som tym padom prisla o januarovi vyssi RP?Dcera bude mat dva roky v maji, takze ak v juni zacnem opat pracovat na dohodu, budem dostavat klasicky nizssi RP ako to bola aj doteraz alebo uz nemozem pracovat na dohodu ani pri nizsom RP?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

V súvislosti s uvedeným článkom ma napadla otázka k môjmu konkrétnemu prípadu: Ako je to so zvýšeným RP od 1.1.2010 v prípade, že dieťa dovŕši 2 roky 4.1.2010? Má zmysel požiadať o zvýšený RP? Ostatné podmienky spĺňam, vrátane poberania materského v r. 2008 - teda pred poberaním RP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika Kováčová Pozri príspevok
V súvislosti s uvedeným článkom ma napadla otázka k môjmu konkrétnemu prípadu: Ako je to so zvýšeným RP od 1.1.2010 v prípade, že dieťa dovŕši 2 roky 4.1.2010? Má zmysel požiadať o zvýšený RP? Ostatné podmienky spĺňam, vrátane poberania materského v r. 2008 - teda pred poberaním RP.
ak nemáš za mesiac január príjem za celý mesiac (napr. dohoda uzatvorená od 1.1.-31,1.10) máš nárok na zvýšený rod. príspevok za 0110
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika, zváž ale či sa ti to oplatí. Lebo ako píše Gabika v prísp.č.31, tvoj nárok na ďalší RP sa už bude posudzovať podľa zákona oRP platného od 1.1.10.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

veronikasad Pozri príspevok
Monika, zváž ale či sa ti to oplatí. Lebo ako píše Gabika v prísp.č.31, tvoj nárok na ďalší RP sa už bude posudzovať podľa zákona oRP platného od 1.1.10.
No tu mám troška medzery, ale ja nepracujem vôbec nikde ani na dohodu. Som na klasickom RP, ešte popozerám, čo by hrozilo. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika Kováčová Pozri príspevok
No tu mám troška medzery, ale ja nepracujem vôbec nikde ani na dohodu. Som na klasickom RP, ešte popozerám, čo by hrozilo. Ďakujem.
Monika, pohľadaj v DRAKovi, chcela som ti priložiť odkaz, ale mám zablokovaný prístup do DRAKa. (kvoli blbnutiu PORADy pred koncom roka sa mi nepodarilo vytlačiť PF a úhrada nenabehla do 31.12.)
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Veronikasad - písala som prísp.30 mám nárok na zvýšený RP za 1/10. Som vedená ako zamestnaná ale na RD. Do práce nechodím ani nenastúpim v dohľadnej dobe. Oplatí sa mi to na tej 1 mesiac ?
0 0
onmik onmik

onmik je offline (nepripojený) onmik

ja som cital ze prispevok sa vyplaca za cely kalendarny mesiac a je jedno v ktorom dni dieta dovrsi 2 roky
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

taká zaujímavosť (ak je dieťa narodené PRVéHO v mesiaci a RP poberáte podla zákona o RP účinného do 31.12.08 alebo 31.12.09, t.j. nie podla nového zákona)
.
Mamičky, čo poberajú RP podla zákonov účinných do 31,12.09 a ich deti sú narodené 1-ého v mesiaci nebudú mať nárok na RP za posledný mesiac, kedy dieťa dovrší 3roky.

Ale mamičky, čo poberajú RP podla nového zákona účinného od 1.1.2010 už nárok majú aj za mesiac, kedy dovrší prvého dna v mesiaci 3 roky.

Preto podla mna ak týmto mamičkám odoberú nárok na RP podla zákona účinného do 31.12.09 (príp. do 31.12.08), tak majú ešte šancu požiadať v novej žiadosti o RP za ten jeden den (jeden mesiec), kedy dovrši dieťa 3roky, lebo musia požiadať podla nového zákona a dostanú RP ešte za jeden mesiac.

Neviem, či je aj jednoduchší spôsob, t.j. požiadať o posudzovanie príspevku podla zákona od 1.1.2010??? Ale myslím, že je reálna šanca získať nárok na RP aj za tento posledný mesiac, čo do 31.12.09 možné nebolo.
Naposledy upravil brčko : 03.01.10 at 20:54
0 0
ifa ifa

ifa je offline (nepripojený) ifa

Ahojte poradaci,

poprosim vas o radu....

...na zvyseny RP maju narok matky ktore nepracuju ani na dohodu....ja som SZCO mam zivnost,ale dostavam len odmeny ktore mi prinalezia za pracu za predchadzajuce roky,na zaklade zmluvy o obchodnom zastupeni spolocnosti.Tieto odmeny kazdorocne zdanujem,zivnost som preto neprerusila.Teraz poberam zakladny RP.Nebudem mat teda narok na zvyseny RP ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať