Zavrieť

Porady

Čo ďalej s firemným autom po odpisoch

Ahojte poraďáci.
Som fyzická osoba - podnikateľ a mám problém ohľadne auta, ktoré mi tento rok skončí s odpismi. Kupoval som ho už jazdené a neviem ako s ním môžem naložiť po odpísaní z firmy. Držať v účtovníctve sa mi ho asi už neoplatí, preto prosím poradiť za koľko ho môžem predať aby to bolo daňovo čisté. Alebo keďže na nové /i keď zase jazdené/ nechcem utrácať ďalšie peniaze tak či ho môžem používať už mimo firmu ako súkromná osoba a účtovať si PHM a odpisy za najazdené km. Je vtedy nutné auto predať z firmy na svoje meno alebo prepis nie je potrebný. To by bolo asi najvhodnejšie - aj by som mal nejaké náklady a aj by som nemusel investovať znova do ďalšieho auta.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Rasťo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Nemusíš ho predávať. Naďalej ho ponechaj v používaní firmy. Budeš si potom naďalej dávať do výdavkov PHM + iné výdavky tak ako doteraz. Môžeš využiť možnosť 80% výdavkov na firmu a v tom prípade nevedieš knihu jazd. Ak budeš používať auto viac na súkromné účely ako 20%, tak veď knihu jazd a výdavky rozdeľ pomerom služobných jazd a súkromných jazd.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Alebo si ho preraď do súkromného užívania, tj. vyraď z firmy zápisom. Potom ho môžeš používať na prípadné služobné cesty, ako v príspevku predtým, ale máš možnosť uplatňovať okrem ceny za km aj základnú náhradu za km. V tom prípade však už nemôžeš dávať do nákladov žiadne iné výdavky, okrem dane z motorových vozidiel.

    Čo ďalej s firemným autom po odpisoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.