Zavrieť

Porady

Refundácia investície

Firma X je obchodným zastúpením firmy Y. Podľa zmluvy bola firma X povinná zabezpečiť rekonštrukčné práce na predajni a výšku nákladov s ňou spojených vydokladovať faktúrami . Následne firma Y preplatila celú výšku nákladov, avšak bez DPH. Kedže firma X si uplatnila DPH na vstupe, podlieha vyplatený finančný príspevok od firmy Y zdaneniu? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Na základe čoho bol vyplatený príspevok? Je k tomu nejaká zmluva ? Existuje nejaké majetkové alebo personálne prepojenie medzi X a Y ?

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    Na základe zmluvy o poskytnutí finančného príspevku za podmienky dodržania rozpočtu a termínov, ktoré stanovila firma Y. Táto v zmluve aj špecifikovala, ako má predajňa po prestavbe vyzerať. Medzi firmami je aj obchodná zmluva, v ktorej je spomenutá povinnosť pre firmu X takéto úpravy zrealizovať .Ešte pre istotu - predajňa je prenajatý priestor od fyz.osoby Z.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ivuchak Pozri príspevok
    Firma X je obchodným zastúpením firmy Y. Podľa zmluvy bola firma X povinná zabezpečiť rekonštrukčné práce na predajni a výšku nákladov s ňou spojených vydokladovať faktúrami . Následne firma Y preplatila celú výšku nákladov, avšak bez DPH. Kedže firma X si uplatnila DPH na vstupe, podlieha vyplatený finančný príspevok od firmy Y zdaneniu? Ďakujem za radu.
    Ivuchak Pozri príspevok
    Na základe zmluvy o poskytnutí finančného príspevku za podmienky dodržania rozpočtu a termínov, ktoré stanovila firma Y. Táto v zmluve aj špecifikovala, ako má predajňa po prestavbe vyzerať. Medzi firmami je aj obchodná zmluva, v ktorej je spomenutá povinnosť pre firmu X takéto úpravy zrealizovať .Ešte pre istotu - predajňa je prenajatý priestor od fyz.osoby Z.
    Na základe uvedeného by som považoval takýto príspevok za dotáciu a podľa toho aj postupoval. Príspevok preto nebude predmetom DPH.

    Z hľadiska dane z príjmov a z hľadiska účtovania by som postupoval obdobne ako pri dotáciach prijatých v súvislosti s podnikaním.

    ENEN je offline (nepripojený) ENEN

    ENEN
    Veľmi by ma zaujímalo ako si účtovala ten finančný príspevok na rekonštrukciu, lebo mám podobný prípad v značkovej predajni.Faktúry sme predložili a na základe dohody o rozpočte nákladov na rekonštrukciu predajne sme dostali finančný príspevok bez DPH.Ďakujem

    cammino je offline (nepripojený) cammino

    cammino
    ja mám podobný prípad, ide tiež o refundáciu nákladov týkajúcich sa exteriéru a interiéru predajne, avšak my sme to fakturovali zahraničnému partnerovi, teda bez dph, pričom na faktúre je uvedené podpora na vybavenie exteriéru a interiéru. U nás je to odpisovaný majetok, lebo je to veľká výška. Neviem či to mám brať, že to je dotácia a teda či by sa to postupne dostávalo do príjmov... tak mi to aj jedna pani poradila. Ale mne sa to nezdá, keďže je tam urobená aj faktúra a v podstate ide o prefakturáciu nákladov. Takže neviem ako to mám zaúčtovať. Či všetko do výnosov a na aký účet, alebo postupne rozpúšťať s výškami odpisov.... Poradte mi prosím ak máte skúsenosti s takýmto prípadom.
    Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dobré zmluvy sú základom všetkého, teda aj dobrého-správneho účtovania.
    ved v predchádzajúcich príspevkoch to máš pekne vysvetlené. Ak si vieš obhájiť, že ide o dotáciu-príspevok, tak postupuješ v zmysle tu uvedených rád.
    ak nemáš také podklady - vyvstáva otázka čo sa vlastne fakturovalo, kto je vlastníkom tej rekonštrukcie.....text na faktúre sa mi tiež vidí uplne zvláštny, akýsi nepodarený pokus o špekulatívne vyhnutie sa DPHčky, čo nemuselo byť.
    Najhorší prípad môže byť, že ste mali fakturovať náklady plus DPH a vlastníkom je tá zahr. firma, vy iba platíte nájom, alebo také niečo. I ked tento prípad sa mi nezdá pravdepodobný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.