Zavrieť

Porady

Krestansky sobas

Dobry den, chcela by som zistit, co vsetko treba pri krestanskom sobasi v kostole v pripade, ze jeden v pare je katolik, a druhy ateista (pokrsteny). su tu nejake podmienky ze treba aj svate prijimanie alebo birmovku?
Dakujem
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Poznám také páry, všetko sa dá vybaviť, len treba nájsť toho správneho kňaza. Voľakedy sa tešili každej novej ovečke, dnes sú prísnejší.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katie5 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som zistit, co vsetko treba pri krestanskom sobasi v kostole v pripade, ze jeden v pare je katolik, a druhy ateista (pokrsteny). su tu nejake podmienky ze treba aj svate prijimanie alebo birmovku?
Dakujem
Katolícky sobáš

Pred uzavretím manželstva predložia obidvaja snúbenci na matrike zákonom stanovené doklady a vyplnia "Žiadosť o uzavretie manželstva". Matričný úrad pošle vyplnené tlačivo príslušnému orgánu cirkvi.

Cirkevný sobáš môže byť uzavretý až potom, keď kňaz obdží osvedčenie vydané príslušným matričným úradom: civilnú Žiadosť o uzavretie manželstva a cirkevnú Zápisnicu ústne predloženej žiadosti o prijatie sviatosti manželstva. Osvedčenia dokladajú, že budúci novomanželia splnili všetky zákonné civilné a cirkevné náležitosti potrebné pre uzavrenie platného manželstva.

Sobáš v katolíckom kostole sa musí ohlásiť na farskom úrade aspoň dva alebo tri mesiace vopred (v závislosti od veľkosti cirkevnej komunity, niekedy to môže byť aj šesť alebo viac mesiacov vopred), aby bol dostatok času na prípravné stretnutia s kňazom. Tieto stretnutia sú jednou z podmienok pre uzavretie cirkevného sobáša.

Pred uzavretím manželstva sa obidvaja snúbenci zúčastňujú na sedeniach s kňazom alebo jeho zástupcom. Osobná príprava je súčasťou tzv. manželskej skúšky, ktorú vyžaduje cirkevné právo. Snúbenci si prehlbujú svoje náboženské vedomosti v kresťanskej náuke, sú oboznámení o význame a úlohách kresťanského manželstva a pripravujú sa na aktívnu účasť na sobášnych obradoch. Ak je zrejmé, že niet žiadnej prekážky pre uzatvorenie platného a dovoleného manželstva, pristúpi sa po príprave k sláveniu sobášneho obradu. Zvyčajne bývajú tieto sedenia štyri, závisí od farnosti.

Ak sa sobáš bude konať v inom kostole než v tom, kde boli snúbenci pokrstení, treba pri nahlasovaní sobáša odovzdať krstný list (nesmie byť starší ako 6 mesiacov). Vydajú vám ho na tej istej fare, kde ste boli pokrstení. Pokiaľ sú obaja snúbenci rovnakého vyznania, malo by všetko prebehnúť jednoducho.

Napr. Ak nevesta je z Prešova a ženích z Trnavy a chcú mať svadbu v Bratislave, musí dať kňaz z jednej farnosti Licenciu – povolenie na uzatvorenie manželstva v inej farnosti. Obidvaja snúbenci musia doniesť krstné listy z farnosti kde boli pokrstení.

Pokiaľ je jeden zo snúbencov nepokrstený a jeho partner chce mať napriek tomu cirkevný obrad, musí príslušný kňaz požiadať o dišpenz (oslobodenie od prekážky slávenia sviatosti manželstva) biskupa svojej diecézy.

Ak chcete, aby vykonal svadobný obrad kňaz (váš známy, rodinný príslušník), ktorý nie je z farnosti, kde bude svadba, musí požiadať tento kňaz o delegáciu (splnomocnenie miestneho farára).

Pri svadbe s cudzincom môže kňaz vykonávať obrad v dvoch jazykoch alebo počas obradu prekladá tlmočník.


Zápisnica o uzavretí manželstva

O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Orgán cirkvi, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo, je povinný zaslať zápisnicu o uzavretí manželstva do troch pracovných dní od uzavretia manželstva príslušnému matričnému úradu. Matričný úrad vykoná zápis do knihy manželstiev na základe uvedených dokladov a zápisnice o uzavretí manželstva.
Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať mená, priezviská a podpisy snúbencov, ich rodné čísla, mená, priezviská a podpisy svedkov, ich rodné čísla, dátum a miesto uzavretia manželstva, meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo. Svedkovia musia byť plnoletí a musia sa k obradu osobne dostaviť.


Ak snúbenci uzatvoria občiansky sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť občianský sobáš. Inými slovami, po občianskom sobáši môže následovať cirkevný sobáš, má však už iba povahu obradu, lebo manželstvo už vzniklo občianskym sobášom.
http://www.mojasvadba.sk/article/katolicky-sobas/
0 0
kajasla kajasla

kajasla je offline (nepripojený) kajasla

Ja som mala takuto svadbu pred 2 rokmi. Ja som katolicka , manzel neveriaci. Normalne je povolene takto sobasit. Museli sme prist na miestny farsky urad s dvomi svedkami a napisat prehlasenie, ze mi manzel (ani detom) nebude branit v katolickej viere. Bola to 10 min. zalezitost. Cirkevny sobas plati iba pre veriaceho, pre neveriaceho ma vahu civilneho sobasu.
0 0
Katie5 Katie5

Katie5 je offline (nepripojený) Katie5

Fiha, dakujem vsetkym za pomoc, takze o birmovke a prijimani sa tu nic nehovori, tym padom to tak nesuri, vsak? Och joj, ta svadba je tusim zlozitejsia, ako by si jeden myslel..... ako sa pisalo v tom clanku:
Ja z Bratislavy, on z Malaciek, a ujo knaz.... heh drzte nam palce! ;o)
0 0
flori flori

flori je offline (nepripojený) flori

a co v pripade ak buduci manzelia maju dieta? zosobasi ich farar v kostole? je to vobec realne?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zosobáši. Moja švagriná mala svadbu pred revolúciou len na úrade. Po revolúcii sa im narodil syn, ktorého chceli pokrstiť. Farár robil problémy, museli chodiť obaja rodičia na náuku, ešte aj môj manžel ako budúci krstný a samozrejme ešte pred krstom švagrovcov najprv zosobášil. Dokonca chcel sobášiť aj mojich svokrovcov (starých rodičov malého krsteného), lebo boli učitelia a za socíku sa nemohli zosobášiť v kostole. Ale to už bolo priveľa aj na môjho svokra ...
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Čokoľvek ohľahľadom takýchto záležitostí strááášne záleží od farára. Mám občas pocit, že to funguje ako pri štátnych úradníkoch. Akú ma ktorý náladu a ako sa ktorému páčite. Ja už som sa s našim farárom pohádala, takže i napriek tomu, že som veriaca som upustila od cirkevného sobáša. Nebudem sa chodiť nikomu prosíkať len preto upevnenie jeho ega.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kaco11 Pozri príspevok
Čokoľvek ohľahľadom takýchto záležitostí strááášne záleží od farára. Mám občas pocit, že to funguje ako pri štátnych úradníkoch. Akú ma ktorý náladu a ako sa ktorému páčite. Ja už som sa s našim farárom pohádala, takže i napriek tomu, že som veriaca som upustila od cirkevného sobáša. Nebudem sa chodiť nikomu prosíkať len preto upevnenie jeho ega.
A preco si vlastne chcela cirkevny sobas?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Kurnik , jedno lepšie ako druhé ...

Ako tak pozerám a čítam , veľmô ste boli poniektorí " formovaní " ...

V pohnutých 60-tych rokoch bolo náboženstvo vyučované na ZŠ , niektorí asi neuveria , že za socíku ....????? Veru tak , VERTE !!!

Na jednej hodine som bol vyvolaný , samozrejme som nevedel , iné veci mi po rozume behali a nie zdravas a otčenáš ...
Pán farár ma tak " vyformoval " , že to na mojej vyzáži bolo zopár dní vidieť ...
Potom ho pre zmenu moja mama trochu preformátovala , že bol kľudný až do konca celej náuky ...

P.S.:
Ale svoju vieru mám ...
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

misomiso Pozri príspevok
A preco si vlastne chcela cirkevny sobas?
Chcela som ho preto, že som bola vo viere vychovávaná a skutočne som tomu verila. Dnes som ostala veriaca, "verím v boha verím v jeho jediného syna", ale neverím v cirkev. Sklamala som sa. Oni majú ísť príkladom ale nie je to tak. Takže preto
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
kaco11 Pozri príspevok
Misomiso nevpustenie do toho kostola som bola konkrétne ja. Mala som kapsáče, zicherky okolo krku a bola som mladá. Možno som vyzerala ako nejaký panker alebo niečo podobné, ale v ten deň som mala chuť ísť do kostola a jednoducho tam byť. Lebo som verila, že ten kostol je chrám boží a nájdem tam niečo čo som potrebovala.

Čo sa týka tej spovede bola to len dobrá vôľa tej osoby, že povedala o svetskom rozvode. Chcela sa vyspovedať. Nebrala spoveď na ľahkú váhu. Brala ju s patričnou úctou a pokorou. A aj keby žila v hriechu a nevyspovedá sa z neho bude sa zodpovedať pred Bohom predsa. Je to o úprimnosti v prvom rade k samému sebe. Farár tu nie je na to aby súdil. Posledný súd neminie nikoho.

Tá masturbácia na tej omši fakt odznela tak ako som napísala a babky v kostole skandovali Bolo to dosť tragikomické

a k tomu sobášu /evanjelici, katolíci/ nemyslím si, že to môžeš porovnávať s políciou a VP, pretože sa jedná o iný vzťah. Veď keď sa sobášim v kostole tak musím ísť aj tak na úrad aby sa to zlegalizovalo. Žijeme v právnom štáte nie cirkevnom.

A na margo toho všetkého. Aspoň vidíš, že prečo mám ten názor ktorý mám. Ja som toto všetko fakt zažila

Ak manželia chcú môžu si zvoliť ako obrad civilný, alebo náboženský, ktoré sú z hľadiska práva u nás rovnocenné. V prípade, že ste uzavreli civilný sobáš na miestnom úrade, či matrike, môžete sa zosobášiť následne aj v kostole, ale tento druhý sobáš už nemá povahu obradu, pretože manželstvo už je platné. Ak ste však uzatvorili sobáš v kostole, následný obrad v civilnom zariadení už nie je potrebný, ani možný.

Sobášny list pošlú z kostola na matriku. Stačí, ak na matriku príde osobne jeden z manželov.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

kaco11 Pozri príspevok
...keď sa sobášim v kostole tak musím ísť aj tak na úrad aby sa to zlegalizovalo. Žijeme v právnom štáte nie cirkevnom.
Omyl!

§ 2 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení

Manželstvo sa uzaviera súhlasným vyhlásením (ďalej len "vyhlásenie") snúbencov pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku (ďalej len "matričný úrad"), alebo pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti1) (ďalej len "orgán cirkvi"). Snúbenci verejne a slávnostným spôsobom v prítomnosti dvoch svedkov vyhlásia, že uzavierajú manželstvo.

Z právneho hľadiska je uzavretie cirkevného alebo občianskeho sobáša rovnocenné!


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=331
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Tak v tom prípade sa ospravedlnujem za svoj omyl.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Prečo odbočujete od úvodnej témy - sobáš "veriaca" a ateista. Rozhodnutie je na ich dvoch a keď sa zosobášia môžu žiť v láske a vzorne a možno po večeroch budú uvažovať o zmysle života s Bohom, či bez neho. Ja im držím palce najmä v tom, aby vzorne vychovali svoje detí /dieťa/ pre radosť svoju i iných.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Kolenčík Pozri príspevok
Prečo odbočujete od úvodnej témy - sobáš "veriaca" a ateista. Rozhodnutie je na ich dvoch a keď sa zosobášia môžu žiť v láske a vzorne a možno po večeroch budú uvažovať o zmysle života s Bohom, či bez neho. Ja im držím palce najmä v tom, aby vzorne vychovali svoje detí /dieťa/ pre radosť svoju i iných.
máš pravdu, trošku sme odbočili... už neprispievam v predchádzajúcom duchu
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Podobne to bolo aj u nás, my všetci ateisti, rodina nevesty veriaci, svatko dokonca " kostolník". Iný ako cirkevný sobáš neprichádzal do úvahy.
Syn / nekrstený/ 3x navštívil kňaza, zaviazal sa, že nebude brániť v kresťanskej výchove svojich detí.
Svadba bola krásna, krajšia ako na úrade. Žijú pekne už 2 roky a ja mám krásnu vnučku /krstenú v kostole/ a dobrú nevestu a to je hlavné
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Moja skusenost... tiez parik rozneho vyznania a druhy parik veriaci z neveriacim. Bez problemov za urcitych podmienkok ktore nikoho nijak neobmedzovali ak tam nebolo EGO. A ziju v manzelstve nevidim problem, dokonca si dali aj pokrstil starsie dieta.
Hlavne nezatajovat nijake dolezite skutocnosti, aby nevznikali dotatocne problemy.
A ak chceme cirkevny sobas je tam nejaky vyssi umysel, ak ten nemame bolo by to potrebne zvazit a hlavne premodlit za sparvne rozhodnutie a za samotne stretnutie. Nemyslime si ze ak to nieje po nasom ze je to zle, cas ukaze.
Tuto sviatost si mladomanzelia vysluhuju sami a sami dobrovolne vyslovia budem si ta ctit a vazit a ze ta nikdy neopustim... o tom je tato sviatost.

Nijakeho knaza neznasilnovat ze to musi urobit, ved aj on v urcenych pripadoch je povinny dodrziavat cirkevne zakony, a ja tvrdim ze drviva vecsina knazov je ok, a pozeram sa nanich takto. Predstavme si ze mame brata a ten vystudoval teologiu a stal sa knazom. Co vsetko sme od mladosti povystrajali a vystrajame v rodine a berem ho takto. Ak ho stretnem rovno bez okolkov ho oslovim vyjadrim svoj nazor priamo bez emocii a nemam s tym problem. Nerobim zo seba pri debate svateho to by lahko prekukol, preto ze aj on je hriesny aj on je z takeho isteho cesta ako mi.
Cirkev je spolocenstvo veriacich, reholnikov, az po papeza. (kto ju uraza uraza aj mna, ale nejak to prezijem, ved to je najmenej co mozem pre svoju dusu urobit) toto je moj prispevok do temy uctivo dakujem.
0 0
danilus danilus

danilus je offline (nepripojený) danilus

No tak prispejem. Ja som evanjelicka, moj priatel je katolik. Ja hoci som pokrstena a vychovana v evanjelickej viere, mam svoju osobnu vieru, nemam nic proti alternativnym pristupom k duchovnu. Proste viem, ze Boh je, ma ma rad atd., riesim si osobny vztah k Nemu. Cirkev az tak neriesim...Moj priatel je katolik, chodi do kostola kazdu nedelu, prikazane sviatky a tak. Obcas idem s nim. Ked nechem, nenuti ma, ale viem, ze by bol rad, keby som sla s nim. To je tolerancia v praxi. Sme spolu uz 6 rokov, ked sa vezmeme, viem, ze to bude v katolickom kostole, nasej rodine to nevadi, pre jeho rodinu je to dolezite. Z mojej strany je vsetko ok, i ked mam urcite pochybnosti o svatosti Cirkvi ako takej, nemozem sa modlit, ze verim v Cirkev katolicku, to je mi maximalne proti chuti, ale co uz. Verim v ten zaklad, ktory v krestanstve ako celku je podstatny. Deti budeme vychovavat vo viere k Bohu, samozrejme ze ich ovplyvni kazdy z nas. Podla mna sa nemozeme delit na ateistov, katolikov, evanjelikov...sme v prvom rade LUDIA. No a ked sme pri cirkvach, tak SCHVALUJEM SOBASE EVANJELICKYCH KNAZOV - vedia, ako to funguje v rodine, maju iny vztah k detom. Paci sa mi, ze aj zeny MOZU BYT VYSVATENE A ROBIT FARARKY. Je to uzasne...Myslim si, ze knazi by podla davnych tradicii a "pravidiel" mali byt naozaj svatymi muzmi, mali by byt nad sexualitou (jogini to napr. dosahuju - tento stav, ked uz nepotrebuju sex), ale my v Europe sa radsej budeme na sex pozerat ako na nieco neciste a potlacat to v snahe tvarit sa svato, a potom sa cudujeme, ze ten pud sa vybije na nejakom nevinnom dietati alebo vyusti do agresivity knaza...No, to je ina tema, ja som chcela len o tom sobasi.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

danilus Pozri príspevok
SCHVALUJEM SOBASE EVANJELICKYCH KNAZOV - vedia, ako to funguje v rodine, maju iny vztah k detom. Paci sa mi, ze aj zeny MOZU BYT VYSVATENE A ROBIT FARARKY.
A schvalujes aj sobase lesbickych fararok, ako sa to po prvy raz stalo pred par tyzdnami v evanielickej cirkvi vo Svedsku?
0 0
danilus danilus

danilus je offline (nepripojený) danilus

Je to divne. Vsade, kde ma clovek dobry umysel, sa to otoci proti nemu...Neviem, co sa stalo vo Svedsku, tak sa k tomu nemozem vyjadrit. A hovorim aj to, ze cirkev ako taku celkovo nemusim. Ked mam tu cest s jednotlivcom, je to ine. Nemozete posudzovat celok podla jedneho pripadu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať