Zavrieť

Porady

dá sa to dat do nákladov

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať:

- máme v prenájme priestor kde je herna a bar a stahujeme sa do priestorov v tej istej budove len na nižšie poschodie potrebujem si ten priestor kompletne obnovit elektrinu, vodu, malovanie - celkova rekonštrukcia priestoru aby mi to vyhovolalo na moje prevádzkovanie, prevádzku mám v prenájme na základe zmluvy o prenájme - moja otázka znie či si možem dať všetko čo sa týka tejto rekonštrukcie do nákladov?? Alebo z akej časti ak mám v zmluve dohodnuté že si to možem celé prerobit.

- moja druhá otázka znie v tejto prevádzke mám hernu, svojim klientom (zákazníkom) dávam zadarmo ako občerstvenie kávu, nealko, pivo a slaničky (tyčinky, čipsy..) - viem si takýto tovar dať do nákladov?? Nemám tam registračnú pokladňu lebo všetko rozdávam, možem to považovat za náklady na reprezentáciu alebo nie??

Veľmi pekne ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    cayane Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa informovať:

    - máme v prenájme priestor kde je herna a bar a stahujeme sa do priestorov v tej istej budove len na nižšie poschodie potrebujem si ten priestor kompletne obnovit elektrinu, vodu, malovanie - celkova rekonštrukcia priestoru aby mi to vyhovolalo na moje prevádzkovanie, prevádzku mám v prenájme na základe zmluvy o prenájme - moja otázka znie či si možem dať všetko čo sa týka tejto rekonštrukcie do nákladov?? Alebo z akej časti ak mám v zmluve dohodnuté že si to možem celé prerobit. ak to máš zmluvne "ošetrené"... tak môžeš. Ale je dobré dohodnúť si v zmluve podrobne všetky opravy a iné skutočnosti, ktoré na základe súhlasu prenajímateľa môžeš vykonať na jeho majetku.

    - moja druhá otázka znie v tejto prevádzke mám hernu, svojim klientom (zákazníkom) dávam zadarmo ako občerstvenie kávu, nealko, pivo a slaničky (tyčinky, čipsy..) - viem si takýto tovar dať do nákladov?? Nemám tam registračnú pokladňu lebo všetko rozdávam, možem to považovat za náklady na reprezentáciu alebo nie?? toto nie je repre... nie je to označené logom alebo štítkom Tvojej firmy... - nedaňový náklad.

    Veľmi pekne ďakujem!
    modrým v texte.

    cayane je offline (nepripojený) cayane

    MZDOVÁ ÚČTOVNÍČKA cayane
    Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže ten tovar sa nijako nedá dať do nákladov...ak by sme dali pokladnu a predávali to za symbolickú cenu vtedy by sa to dalo?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Lenka1979 Pozri príspevok
    modrým v texte.
    K tomu druhému bodu.... repre práve to je , ale nedaňový náklad tiež. Asi si sa len sekla v pomenovaní.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    cayane Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže ten tovar sa nijako nedá dať do nákladov...ak by sme dali pokladnu a predávali to za symbolickú cenu vtedy by sa to dalo?

    Ty si tovar nakúpiš-máš náklad- následne predáš=máš príjem,ktorý musíš zdaniť, aj keď len za symbolickú cenu. Je to Tvoja vec v akej hodnote ho budeš predávať... len aby si sa nakoniec nedostala do mínusu... vieš, nakúpiš chipsy za 0,95 eur-predáš za 0,03 eur... trošku diskutabilné...
    Urči si v akej cene budeš z toho tovaru dávať zákazníkom-ako "sponzorské" a z tej hodnoty tovaru si neuplatňuj DPH-nedávaj do nákladov a máš.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Gabi03 Pozri príspevok
    K tomu druhému bodu.... repre práve to je , ale nedaňový náklad tiež. Asi si sa len sekla v pomenovaní.
    Gabi dík za opravu... žeby začiatok týždňa???

    cayane je offline (nepripojený) cayane

    MZDOVÁ ÚČTOVNÍČKA cayane
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Ty si tovar nakúpiš-máš náklad- následne predáš=máš príjem,ktorý musíš zdaniť, aj keď len za symbolickú cenu. Je to Tvoja vec v akej hodnote ho budeš predávať... len aby si sa nakoniec nedostala do mínusu... vieš, nakúpiš chipsy za 0,95 eur-predáš za 0,03 eur... trošku diskutabilné...
    Urči si v akej cene budeš z toho tovaru dávať zákazníkom-ako "sponzorské" a z tej hodnoty tovaru si neuplatňuj DPH-nedávaj do nákladov a máš.
    takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    cayane Pozri príspevok
    takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...
    .. ale tých zvyšných chipsov za 0,50 eur by si musela v skutočnosti predať. A komu ich z toho "otvoreného" sáčku už predáš?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    cayane Pozri príspevok
    takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...
    Nie nie.
    To musíš brať na merné jednotky, tj kusy.
    Nakúpiš 1 ks chipsov za 1 euro, predáš ho za 0,50 euro, tak si DPH uplatňuješ v plnej čiastke.
    Náklad máš síce 1 Euro, ale si v strate pol eura. Tu neviem, či by to daňováci uznali ako daňový náklad.

    Ďalší príklad
    nakúpiš 100 ks chipsov po 1 euro, 90 ks predáš za 1,10 eura (veď potrebuješ zisk) a 10 ks dáš zadarmo. DPH si uplatníš z 90 ks, z 10 ks nie.
    Nákup 90 ks je daňovým nákladom, nákup 10 ks, ktoré rozdáš, je repre, tz. nedaňový náklad.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... a ako máš postavenú kalkuláciu cenníka pre herňu?

    Viem si predstaviť aj takúto formuláciu:

    1-hodina použitia herne 7€.
    Uvedená cena zahŕňa použitie herného zariadenia v trvaní 60 minút, resp. 1 občerstvenie podľa vlastného výberu (káva, čaj, nealko, chipsy,...). Mení to pohľad na danú problematiku...

    dá sa to dat do nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.