Zavrieť

Porady

daňové priznanie

Dobrý deň, rozbieham sa v účtovníctve, ale niektoré veci viem ešte len teoreticky, preto by som chcela poradiť.
Mám jednu pani, ktorá predtým bola u inej účtovníčke a tento rok sa táto účtovníčka zbavovala tých ľudí, ktorí boli malo pre ňu prospešný, no ešte jej urobila daňové priznanie. Pani robí pedikúru, nemá zamestnanca, ale kúpila si vo februári 2009 parafínovú vaničku, aby mohla rozšíriť služby, no a tá predošlá pani účtovníčka jej ho ale odpísala do daňového priznania za rok 2008 a aj ho zaevidovala v roku 2008 do majetku a že je vyplatená v tom roku, ale na faktúre je rok 2009 a vyplatené je aj v roku 2009, môže sa to odpísať v daňovom za rok 2008 a ako to mám urobiť za rok 2009? Neviem teraz ako ďalej postupovať
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    denniss Pozri príspevok
    Dobrý deň, rozbieham sa v účtovníctve, ale niektoré veci viem ešte len teoreticky, preto by som chcela poradiť.
    Mám jednu pani, ktorá predtým bola u inej účtovníčke a tento rok sa táto účtovníčka zbavovala tých ľudí, ktorí boli malo pre ňu prospešný, no ešte jej urobila daňové priznanie. Pani robí pedikúru, nemá zamestnanca, ale kúpila si vo februári 2009 parafínovú vaničku, aby mohla rozšíriť služby, no a tá predošlá pani účtovníčka jej ho ale odpísala do daňového priznania za rok 2008 a aj ho zaevidovala v roku 2008 do majetku a že je vyplatená v tom roku, ale na faktúre je rok 2009 a vyplatené je aj v roku 2009, môže sa to odpísať v daňovom za rok 2008 a ako to mám urobiť za rok 2009? Neviem teraz ako ďalej postupovať
    V JU sa účtuje dňom zaplatenia. Teda vanička je VOZD v roku 2009. Za rok 2008 treba znížiť VOZD a urobiť DDP...

    denniss je offline (nepripojený) denniss

    denniss
    Mohla by som prosím o vysvetlenie po lopate, lebo ja neviem čo znamenajú tie skratky a ta odpoveď je veľmi pre mňa stručná, no a za ďalšie som chcela vedieť, že či sa to môže takto odpisovať a prečo.
    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VOZD = výdavok ovplyvňujúci základ dane /daňový výdavok/
    DDP = dodatočné daňové priznanie

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    denniss Pozri príspevok
    Mohla by som prosím o vysvetlenie po lopate, lebo ja neviem čo znamenajú tie skratky a ta odpoveď je veľmi pre mňa stručná, no a za ďalšie som chcela vedieť, že či sa to môže takto odpisovať a prečo.
    Ďakujem
    Anja111 Pozri príspevok
    V JU sa účtuje dňom zaplatenia. Teda vanička je VOZD v roku 2009. Za rok 2008 treba znížiť VOZD a urobiť DDP...
    Vanička je, podľa uvedených informácií, výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v roku 2009.
    Nakoľko bola vanička nesprávne zaúčtovaná do zdaniteľných výdavkov v roku 2008, treba to opraviť. Znamená to, že podáš dodatočné daňové priznanie za rok 2008, kde už vanička nebude zaúčtovaná. Asi bude treba doplatiť aj daň z príjmov, lebo sa zvýši daňový základ... Zmenené údaje treba oznámiť tiež na SP, t.j. poslať opravený Výpis z DP...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Dodám ešte, že v tejto súvislosti treba opraviť aj Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2008...

    denniss je offline (nepripojený) denniss

    denniss
    Ďakujem, čiže z toho vyplýva, že predošlá účtovníčka v tom urobila chybu, a z toho vyplýva, že keď sa niečo kúpi v ďalšom zdaňovacom období, tak to už nemôžem odpísať v predošlom, i keď je to kúpené ešte v mesiaci pred uplynutím podania daňového priznania.
    Ďakujem, takže teraz musím po nej opraviť daňové priznanie, čiže dodatočné urobiť a to všetko čo jej nasúkala z tohto roku do minulého priznať v tomto roku.
    Veľmi ste mi pomohla, lebo som bola na mŕtvom bode. Ešte raz ďakujem

    denniss je offline (nepripojený) denniss

    denniss
    PS. ešte sa chcem niečo opýtať, táto pani si dala svoj súkromný telefón urobiť ako podnikateľský. No niekoľko hovorov z neho má ako súkromné, mám jej do účtovníctva zaúčtovať celú sumu, ktorú ma vyplatiť za daný mesiac, alebo sa to nejako musí rozdeliť.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    denniss Pozri príspevok
    PS. ešte sa chcem niečo opýtať, táto pani si dala svoj súkromný telefón urobiť ako podnikateľský. No niekoľko hovorov z neho má ako súkromné, mám jej do účtovníctva zaúčtovať celú sumu, ktorú ma vyplatiť za daný mesiac, alebo sa to nejako musí rozdeliť.
    napr. témy
    http://www.porada.sk/t66134-sukromny-mobil.html
    http://www.porada.sk/t50737-sukromny-telefon-a-dph.html
    http://www.porada.sk/t7721-mobilny-t...nakladoch.html

    razím názor, že VŠETKY hovory na podnikateľskom telefóne sú v rámci podnikania

    p.s. predošlej účtovníčke doporučujem odovzdať živnosť (ak má)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.