Zavrieť

Porady

Diéty a stravné lístky

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Ak som zamestnancom a zároveň aj SZČO a fakturujem len do tej istej firmy, kde ako zamestnanec dostávam stravné lístky mám nárok aj na diéty. Keďže moje trvalé bydlisko je o 500 km ďalej ako práca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Nie je dôležité trvalé bydlisko, ale miesto výkonu práce uvedeného v PZ. Ak sa práca vykonáva inde, ako je toto miesto výkonu, tak je za určitých podmienok nárok na diéty pri pracovnej ceste, ak výkon práce je rovnaké ako toto miesto, je nárok na stravné lístky.
    Ako SZČO si môžete uplatniť stravné lístky v plnej výške ako daňový výdavok.

    PS: Neriešim, prečo si v tej istej firme ako ZC a zároveň si fakturuješ ako SZČO.

    jana1981 je offline (nepripojený) jana1981

    jana1981
    Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    jana1981 Pozri príspevok
    Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.
    Nemôžeš dokopy spájať ZCa a SZČO.
    Ak pracuješ ako ZC, tak to posudzuj ako ZC. (Dostávaš stravné lístky.)
    Ak pracuješ ako SZČO, tak posudzuj svoj pracovný čas ako SZČO. ....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jana1981 Pozri príspevok
    Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.
    nemáš nárok na stravné ako SZČO

    pozri § 19 odst.2 písm. p ZoDP

    p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89)

    jana1981 je offline (nepripojený) jana1981

    jana1981
    Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    jana1981 Pozri príspevok
    Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.
    Ako szčo Ti zamestnávateľ nedá diety ani vreckové. Ale posudzovať to môžeš z hľadiska nákladov takto.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jana1981 Pozri príspevok
    Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.
    Akú prácu vykonávaš cez víkend ako SZČO ? Na diety má nárok len v prípade pracovnej cesty. Vreckové patrí len pri zahraničnej pracovnej ceste.

    jana1981 je offline (nepripojený) jana1981

    jana1981
    diéty si vyrátavam ako svoje náklady - SZČO...a neposudzujem sa 2x....keďže môj pracovný čas je 8,5 hod. denne...za ktorý dostanem stravný lístok od zamestnávateľa.............po ukončení práce pracujem ešte ako SZČO v tej istej firme kde mám pracovný pomer ale prácu vykonávam už na inom mieste ako v kancelárií...vtom čase mám predsa nárok na diéty po 4 odprac.hodine....nie?

    Lady0987 je offline (nepripojený) Lady0987

    Lady0987
    Pekny den chcem sa opytat ci zivnostnik pracujuci v ceskej republike ma narok na diety a v akej hodnote. dakujem

    Diéty a stravné lístky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.