Zavrieť

Porady

FA do CZ-pomôžete?

Prosím Vás, pomôžte mi niekto. Mám, pre mňa obrovský problém. Firma spolupracuje s inou tak povediac československou firmou. Dali nám možnosť finančného príspevku pri uverejnení reklamy v regionálnych novinách - za určitých podmienok, ktoré sme splnili. Stále komunikujeme so slovenskou "časťou" firmy, ale FA som vystavovala do CZ, teda bez DPH, ale v eurách.Účtujem v MRP, ako to správne zaučtovať?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Neviem, je to napíasné dosť nezrozumiteľne, čo chcete do ČR fakturovať,
    a kde je tá "československá" firma registrovaná /resp. pod akým IČ DPH/

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Mária B Pozri príspevok
    Prosím Vás, pomôžte mi niekto. Mám, pre mňa obrovský problém. Firma spolupracuje s inou tak povediac československou firmou. Dali nám možnosť finančného príspevku pri uverejnení reklamy v regionálnych novinách - za určitých podmienok, ktoré sme splnili. Stále komunikujeme so slovenskou "časťou" firmy, ale FA som vystavovala do CZ, teda bez DPH, ale v eurách.Účtujem v MRP, ako to správne zaučtovať?
    Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
    Ide o oslobodené plnenie podľa §15, kde službu samozdaní príjemca služby, teda firma v ČR. Ak pracuješ v MRP - win, tak zapíšeš bez DPH, len základ a kód 19. Služby do EU faktúrované platcovi DPH sa vo výkaze DPH neuvádzajú.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Odporúčam opatrnejšie formulácie. Jednak z dôvodu nejasnej definície dodanej služby alebo iného plnenia zo strany zadávateľa (dohoda obchodných partnerov) a jednak preto, lebo § 15 ZDPH nerieši OSLOBODENÉ dodávky, ale miesto dodania služby t.j. najmä tzv. prenos daňovej povinnosti a to nemôžeme zamieňať s pojmom oslobodenej dodávky.

    oslobodená dodávka = miesto dodania tuzemsko = vchádza do DP
    služba s miestom dodania v inom ČS = nevchádza do slovenského DP

    Samozrejme v tomto kroku odpovede abstrahujem od ostatných súvislostí spojených s uvádzanou problematikou.

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    a kde vchádza oslobodená dodávka (zahraničný odberateľ EU) s miestom dodania tuzemsko do daňového priznania?
    Ešte som sa s tým nestretol, zatiaľ som mal len dodanie do iného ČS

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - bolo by lepšie, ak by ste konkretizovali či ide o dodanie tovaru, prípadne akej služby sa jedná,
    - zo znenia otázky nevyplýva, žeby dodanie malo byť "oslobodené".

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    adabirk Pozri príspevok
    - bolo by lepšie, ak by ste konkretizovali či ide o dodanie tovaru, prípadne akej služby sa jedná,
    - zo znenia otázky nevyplýva, žeby dodanie malo byť "oslobodené".
    ide o reklamu - slovenská firma faktúruje reklamu rakúskemu odberateľovi na území SR - formou letákov..

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - zo znenia otázky predpokladám, že ide o dodanie reklamných služieb Vašou spoločnosťou pre inú spoločnosť v Rakúsku - ide o tvz. katalógovú službu §15 ods. 8 zákona o DPH a v zmysle § 15 ods. 7 cit.zákona miestom dodania takejto služby, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú, t. j. Rakúsko,
    - poskytnutie takejto služby, kde je miestom dodania iný členský štát, sa do daňového priznania na DPH nedáva (zatiaľ - uvidíme, či to bude platiť aj po 01.01.2010).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.