Zavrieť

Porady

manzelia predavaju byt - dan z predaja nehnutelnosti

dobry vecer, rada by som sa informovala. S manzelom sme kupili byt a chceme ho predat. Nevlastime ho 5 rokov, on ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako 2 roky, ja nie (zabudla som ho nahlasit) ako budeme platit dan? Rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou (teda danovy zaklad) bude napr. 400 tis.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kocurka Pozri príspevok
    dobry vecer, rada by som sa informovala. S manzelom sme kupili byt a chceme ho predat. Nevlastime ho 5 rokov, on ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako 2 roky, ja nie (zabudla som ho nahlasit) ako budeme platit dan? Rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou (teda danovy zaklad) bude napr. 400 tis.
    Ak máte byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel. V takom prípade bude príjem z predaja bytu u manžela oslobodený a manželka nebude povinná podať daňové priznanie. Je to v súlade s § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov.

    kocurka je offline (nepripojený) kocurka

    kocurka
    V inom prispevku z roku 2007 som nasla odpoved: Stačí, ak má aspoň jeden z manželov trvalý pobyt dlhšie ako 2roky a oslobodenie sa na tento príjem vzťahuje. DP sa nepodáva.
    *STALE TO PLATI???? Ak ano, vyda mi niekto niekde nejake potvrdenie na to? Aby o par rokov za mnou danovy urad neprisiel a nepovedal , ze ale ved vy ste dan platit mali.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kocurka Pozri príspevok
    V inom prispevku z roku 2007 som nasla odpoved: Stačí, ak má aspoň jeden z manželov trvalý pobyt dlhšie ako 2roky a oslobodenie sa na tento príjem vzťahuje. DP sa nepodáva.
    *STALE TO PLATI???? Ak ano, vyda mi niekto niekde nejake potvrdenie na to? Aby o par rokov za mnou danovy urad neprisiel a nepovedal , ze ale ved vy ste dan platit mali.
    Moja odpoveď v prechádzajúcom príspevku je tiež o tom, že u manžela je príjem z predaja bytu od dane oslobodený. Oslobodený príjem fyzická osoba do daňového priznania neuvádza.
    Odpoveď vychádza z platných ustanovení zákona o dani z príjmov:
    § 4 ods. 8 ZDP:
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
    ------1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
    ------2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku.
    Ak ti táto odpoveď nepostačuje, môžeš požiadať o písomné stanovisko Daňové riaditeľstvo SR, alebo ísť za daňovým poradcom, ktorý ti môže napísať odborné stanovisko, ale samozrejme za odplatu.

    kocurka je offline (nepripojený) kocurka

    kocurka
    Dakujem Maria za odpoved a tvoj cas, kt. si mi venovala. Mam este 2 otazky: Citat z tvojho prispevku: "môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel" - dohoda musi byt pisomnou formou, nejak overena? Moj manzel je cudzinec, s trvalym pobytom v SR , teda na tej adrese bytu, kt. ideme predavat. Nie je teda registrovany tu na mestskom urade, ale na cudzineckej policii. Zakony sa vztahuju na neho rovnako a trvaly pobyt sa v tomto pripade tiez berie rovnako ako u obcana SR, ze? Este raz DAKUJEM.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kocurka Pozri príspevok
    Dakujem Maria za odpoved a tvoj cas, kt. si mi venovala. Mam este 2 otazky: Citat z tvojho prispevku: "môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel" - dohoda musi byt pisomnou formou, nejak overena? Moj manzel je cudzinec, s trvalym pobytom v SR , teda na tej adrese bytu, kt. ideme predavat. Nie je teda registrovany tu na mestskom urade, ale na cudzineckej policii. Zakony sa vztahuju na neho rovnako a trvaly pobyt sa v tomto pripade tiez berie rovnako ako u obcana SR, ze? Este raz DAKUJEM.
    Zákon priamo nehovorí o písomnej dohode, ale ja by som doporučovala písomnú aj s úradne overenými podpismi. Daňový úrad má právo kontroly ešte ďalších 5 rokov od konca roka, v ktorom by vznikla prípadná povinnosť podať daňové priznanie a za takú dlhú dobu sa môže veľmi veľa zmeniť. Bez písomnej dohody by sa mohlo stať, že terajší tvoj manžel nebude k dispozícii, aby potvrdil existenciu ústnej dohody a je to riziko pre teba. Bez písomného podkladu by si sa nevedela kvalifikovane obhajovať pred daňovým úradom a hrozilo by ti dodanenie.
    Čo sa týka otázky trvalého pobytu tvojho manžela, k tomu sa neviem jednoznačne vyjadriť. Viem len, že v zákone o dani z príjmov nie je odvolávka na konkrétny predpis, ktorý trvalý pobyt upravuje.
    K tejto skutočnosti sa možno vyjadrí ešte niekto iný, alebo to skús zadať ako samostatnú otázku.

    manzelia predavaju byt - dan z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.