Zavrieť

Porady

likvidácia technického zhodnotenia

Vedeli by ste mi prosím pomôct? Odvádza sa DPH pri likvidácii technického zhodnotenia nehnuteľnosti(prenajatej/po ukončení nájme?
Ďakujem Vám vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    DPH pri likvidácii sa neodvádza, DPH sa odvádza iba pri zrušení registrácie na DPH z majetku, z ktorého bol uplatnený odpočet,

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adabirk Pozri príspevok
    DPH pri likvidácii sa neodvádza, DPH sa odvádza iba pri zrušení registrácie na DPH z majetku, z ktorého bol uplatnený odpočet,
    Odvádza sa aj pri jeho krádeži.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Mám jednosduchú odpoveď v zmysle zákonov:


    par. 53 ZDP:

    (5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

    Vysvetlenie, ale moje:

    Ak som napr. ako nájomca nehnutelnosti vykonala TZ s nárokom na odpočítanie DPH, vykonala som napr. priečky v nehnutelnosti cca 100 tis. €, a po 5 rokoch ich zlikvidujem, musím odviesť DPH.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ďakujem Vám, Betka aj mne by to logika kázala, preto som dala dotaz, ale v tom paragrafe je jasne napísané, že pri krádeži, o likvidácii tam nieje ani slovo.Potrebovala by som zistiť, podľa ktorého § DPH musím odviesť, lebo aj názor auditora, že je treba odviesť.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Uskutočnili ste dodanie tovaru ?, fakturujete dodávku ( § 8) ?
    Došlo ku krádeži ( § 53 )?

    Ak: NIE, tak nie je dôvod na odvádzanie Dph.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    TAk sa treba pozrieť ešte na par. 54, kde dochádza k zmene účelu použitia majetku. Pri TZ na vykonanej nehnutelsnosti je doba 10 rokov.

    Dochádza k zmene účelu použitia majetku a to: Pri TZ som odpočítala DPH v zmysle par. 54/3/a a budem ho používať na "dodávky tovarov a služieb" bez možnosti.
    Tu ide o likvidáciu o zničenie majetku, čiže nejde o dodanie. Tu opať možeme byť na pochybách, kt. par. by sa dal vyhrabať zo zákona....

    Položte si otázku:
    - za akým účelom likvidujem? Viem zdovodniť?
    - možno prečítam myšlienky, je potrebné dať nehnutelnosť do pôvodného stavu, čím Vám vznikajú náklady, kt. sú PP k ZD

    DPH odviesť, resp. neodviesť. Ako dokaz pri likvidácii, dajte si záležať na protokole, foťte, aby ste mali dokazy.

    Teraz zaujmem stanovisko na základe všetkých príspevkov:
    Ak likvidujem zásoby, kt. sú nepoužitelné a nejde o krádež, nevzniká mi DP
    - ak likvidujem DHM, kt. som kedysi vytvorila za účelom podnikatelskej činnosti, za pomoci tohto majetku som uskutočňovala dodania tovarov a služieb, teraz sa mi stáva majetok nepotrebným a je nevyhnutná likvidácia napr. priečok, kt. tam predtým neboli...... Vy naozaj neuskutočňujete likvidáciou dodanie v zmysle par. 8,9 nezoberiete si tie priečky pre vlastnú spotrebu, čím by naozaj došlo k využitiu par. 54, ani tieto priečky nedodáte nikomu bezodplaty, nedarujete ju nikomu.......
    Ak budete vyhadzovať suť, vtedy by bolo vhodné mať i nejaký protokol od smetiska, tu ho mám, tu som vyhodila tolko a tolko ton, bolo to nepotrebné a nevyužitelné....

    Treba posúdiť ďalšiu skutočnosť, vyhadujete z prenajatej budovy kuchynskú linku, kt. ste odpisovali v 4.OS, kam pojde linka do smetí?
    Ak ano, doklad od verej.prosp.služieb, ak nie do smetí, ale ak sa premiestni majitelom do kuchyne, do vlastnej domácnosti, potom ide o zmenu účelu podla par. 54

    Posudzujte konkrétne veci, čo idete likvidovať, aby to naozaj bola likvidácia-"zničenie", vec neupotrebitelná

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Tak to priblížim. Na prenajatej nehnuteľnosti, máme aj ošetrené v zmluve s prenajíteľom, sme namontovali sekčnú bránu, lapol a protipožiarne dvere. Keďže sme v tomto období mali prevádzku stratovú aj z dôvodu vysokého nájomného, rozhodli sme sa servis presťahovať do vlastných priestorov.
    Majiteľ nehnuteľností nám za bránu, lapol a dvere zaplatil určitú čiastku, ale zostatková cena technického zhodnotenia je ďaleko vyššia. Mám v takomto prípade odviesť DPH?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    rosemary Pozri príspevok
    Tak to priblížim. Na prenajatej nehnuteľnosti, máme aj ošetrené v zmluve s prenajíteľom, sme namontovali sekčnú bránu, lapol a protipožiarne dvere. Keďže sme v tomto období mali prevádzku stratovú aj z dôvodu vysokého nájomného, rozhodli sme sa servis presťahovať do vlastných priestorov.
    Majiteľ nehnuteľností nám za bránu, lapol a dvere zaplatil určitú čiastku, ale zostatková cena technického zhodnotenia je ďaleko vyššia. Mám v takomto prípade odviesť DPH?
    Predávate majetok za určitú dohodnutú cenu , toto vyfakturujete . Uskutočňujete dodanie tovaru za protihodnotu a z toho odvádzate Dph.
    Zostatková cena predaného majetku je v plnej výške daňovým výdavkom.

    likvidácia technického zhodnotenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.