Zavrieť

Porady

Vypocet cisteho prijmu

Zdravim vsetkych poradakov,

som tu prvykrat (teda odkedy som tu zaregistrovany) a nasiel som tu viacero uzitocnych veci, akurat kazdej nieco chybalo k mojmu konkretnemu problemu.

Neviem si poradit s jednou vecou - vypoctom cisteho prijmu ...

Chcem si v najblizsej dobe zobrat hypo uver a ako zivnostnik musim zdokladovat svoj prijem. Samozrejme chcem zaplatit co najmenej na daniach a preto musim tieto poziadavky sklbit.

Rocne mam vynosy okolo 10500 €, chcel by som si kvoli nizsej dani uplatnit 40% pausalne vydavky a samozrejme je tu 4072 € nezdanitelna cast.

Moja konkretna otazka teda znie, ako vyratam z tychto cisel moj cisty prijem, pripadne zaklad dane ? Som si vedomy toho, ze tie pausalne vydavky 40% mozno nebudem moct uplatnit, ak budem chciet zobrat uver, to je uz ale vec, okolo ktorej nemam celkom jasno a chcel by som si nechat poradit.

Dakujem vopred za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    SKús si hodiť svoje čísla do tabulky zverejnenej tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html a sám uvidíš ako by ti to vyšlo akú daň by si mal platiť.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    prokvk Pozri príspevok
    Som si vedomy toho, ze tie pausalne vydavky 40% mozno nebudem moct uplatnit, ak budem chciet zobrat uver, to je uz ale vec, okolo ktorej nemam celkom jasno a chcel by som si nechat poradit.
    A čo sa týka toho úveru, to je lepšie sa priamo v banke informovať. Zvyčajne chcú DP, kamarátka má celkom slušný ročný príjem. A nedali jej úver, lebo sa im videlo málo 300 € čo zaplatila na dani.
    Ale zase tebe dať môžu, záleží od banky, od toho ako dlho máš tam účet a tak dalej.

    prokvk je offline (nepripojený) prokvk

    prokvk
    Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    prokvk Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem
    Banky zvyčajne k žiadosti o schválenie úveru žiadajú o predloženie účtovných výkazov /Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch/ a tie sa pri paušálnych výdavkoch nerobia.

    Čistým príjmom živnostníka je základ dane pred odpočítaním nezd.časti na daňovníka znížený o zaplatenú daň.
    Sleduje sa mesačný čistý príjem, takže ho vydelíš počtom mesiacov podnikania.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    prokvk Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem
    Nezdaniteľná časť znamená, že tento tvoj príjem je nezdaniteľný, teda to je čistý príjem, z ktorého sa neplatí daň.

    AK si nepochopil tabulku kt. je na porade, tak potom to skúsim tu rozpísať
    Ak zarobíš............................ 10000ročne
    tak paušal bude 40 % ... teda 4000
    odvody do SP a ZP bajočko ....1500

    Tj, základ dane je ...... 4500 € , ak by neexistovalo nezdaniteľné minimum tak z tejto sumy by si musel platiť 19 % daň
    teda 855 €
    Ale tým, že je určené štátom nezdaniteľné minimum tak odrátaš ho zo základu dane ... 4025,70€ tj. upravený základ dane je 474,30 € z ktorého zaplatíš 19% daň takže bajočko 90 €

    Už rozumieš? Čo je nezdaniteľné minimum?

    Vypocet cisteho prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.